Iuventus, gaude!

-sbor roku 2012 ČR-

Iuventus, gaude! sbor roku 2012 v ČR a 12. sbor světového žebříčku dětských 

a mládežnických sborů.


Dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! byl založen v září 2005 při Základní umělecké škole v Jablonci nad Nisou. Sbormistrem je Tomáš Pospíšil. Za jedenáct let své existence se sbor Iuventus, gaude! stal významnou a ceněnou součástí severočeského kulturního života, našel si mnoho příznivců mezi diváky a mimořádně brzy po svém vzniku získával ocenění na soutěžích v České republice i v zahraničí.

Úspěchy sboru Iuventus, gaude! jsou zásluhou velké pracovitosti, nadšení a talentu dětí i vynikající práce a nadšení pedagogů, podpory Základní umělecké školy i města Jablonec nad Nisou, ale také nezištné pomoci mnoha příznivců a rodičů, kteří se na fungování sboru podílejí organizačně i finančně. V neposlední řadě, zejména účast na vrcholných zahraničních soutěží by nebyla myslitelná bez významné podpory generálních sponzorů sboru. Za dlouhodobé a významné úspěchy v ČR a zejména v zahraničí vyhlásilo Ústředí českých pěveckých sborů soubor Iuventus gaude! nejúspěšnějším českým sborem roku 2012. V roce 2015 byl sbor pozván na prestižní festival Pražské jaro, na kterém vystoupil se svým repertoárem v 28. května 2016.

Úspěchy a činnost sboru

Jmenování čestným titulem Sbor roku 2012 bylo Unií českých sborů bylo odůvodněno především reprezentací a vynikajícími soutěžními výsledky za velmi krátkou dobu existence sboru.

Za největší úspěchy považuje Unie českých sborů zisk titulu Mistr světa v duchovní hudbě a absolutní vítězství   v soutěží Grand Prix v roce 2011 v rakouském Grazu a zisk pěti zlatých medailí na největší sborové soutěži světa WORLD CHOIR GAMES 2008, 2012 a 2014.

Dalšími úspěchy je pak zisk šesti zlatých medailí ze tří ročníků nejprestižnější mezinárodní soutěže v ČR - Svátky písní Olomouc. V dubnu 2009 vyzpíval sbor zlatý diplom a prvenství v kategorii dětských sborů do 16 let na 12. ročníku International Choir Competition & Festival Budapešť, zpíval při návštěvě papeže Benedikta XVI v České republice, v listopadu se na mezinárodním festivalu dětských a mládežnických sborů v Pardubicích stal absolutní vítězem soutěže o Cenu M.Raichla, uskutečnil několik společných koncertů s Jiřím Stivínem, a kytaristou Štěpánem Rakem, nastudoval sbor pódiové provedení Rybovy České mše vánoční. V roce 2014 spojili křesťanskou hudbu s hudbou židovskou na společném koncertu s vynikajícím houslitou Alexandrem Shonertem.


V roce se účastnil 2010 Charitativního koncertu pro Arcidiecézní Charitu v Obecním domě v Praze.

V roce 2011 přivezl titul mistra světa v kategorii duchovní hudby a titul šampiona soutěže Grand Prix v kategorii mládežnických sborů opět z rakouského Grazu a na podzim 2011 uvedl společný koncert se souborem Hradišťan Jiřího Pavlicy.

Stěžejní akcí roku 2012 byla účast na World Choir Games v americkém Cincinnati v konkurenci nejlepších světových sborů. Výsledkem pečlivé přípravy byly dvě zlaté medaile v kategorii dětských a mládežnických sborů a v kategorii duchovní hudba.          


Soutěže v USA 2012 se zúčastnilo 362 sborů ze 64 států. Z pěti českých sborů, které v USA soutěžily, byl sbor Iuventus, gaude! nejúspěšnější.

V závěru roku 2012 vystoupil sbor společně s Choreou Bohemicou v pásmu Vánoce s Choreou.

V roce 2013 se sbor s velikým úspěchem zúčastnil festivalu sborového zpěvu v jižní Francii. Pod názvem Festival choral proběhla akce, které se účastnilo více než 30.000 diváků ve čtyřiceti městech a obcích Provence. Vedle našeho sboru se mimo domácích účastnily sbory z Itálie, Bulharska, Lotyšska, Tchaj-wanu a Jižní Afriky.


Při zahajovacím koncertě mezinárodního sborového festivalu Bohemia Cantat převzal sbor cenu SBOR ROKU 2012 od České unie pěveckých sborů.

"Veliký úspěch, kterého jsme všichni dosáhli vyhlášením našeho souboru za Český sbor roku 2012 je úspěchem nejen všech dětí a jejich učitelů, ale i všech rodičů a spolupracovníků, neboť bez spolupráce nelze dosáhnout žádných výsledků a žádných ocenění.
Zvláště rodiče jsou ve sboru cennými spolupracovníky, když týden co týden vodí - a často i motivují - dětí k chození
do sboru, když se snaží o jejich pravidelnou účast na zkouškách a koncertech, když je vychovávají k pracovitosti a spoluzodpovědnosti.
Proto mi dovolte poblahopřát i Vám, rodičům, neboť Váš dobrý příklad a mravenčí práce ve výchově je základním kamenem úspěchu Vašeho dítěte ve všech školních aktivitách a kroužcích. Unie českých sborů tak ocenila viditelnou práci Vašich dětí a nás učitelů a neviditelnou a důležitou práci Vás, rodičů. Děkuji za Vás a těším se na další spolupráci
." napsal sbormistr Tomáš Pospíšil

Konec roku pak patřil České mši vánoční J. J. Ryby Hej, Mistře! v režii pana Bárty, na které se podíleli přípravný sbor Amici, gaudete! a další oddělení ZUŠ.

Rok 2014 byl opět v olympijském duchu. Sbor ukázal své umění v lotyšské Rize a znovu získal dvě zlaté medaile ve svých kategoriích.
Sbor Iuventus, gaude! vystoupil v Sále Martinů na Akademii múzických umění v Praze v úterý 6. května 2014 od 19.00 hod. Sbor převedl sérii skladeb nazvanou O káče s Káčou skladatele Jana Vičara. Koncert byl uspořádán ke skladatelovým pětašedesátým narozeninám. V listopadu vystoupil sboru spolu s výtečným houslistou a pedagogem Alexandrem Shonertem s programem „SHALOM – POKOJ“ v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou. Přípravná oddělení pak ke konci roku připravila milé projekty s Vánoční tématikou

Na začátku roku 2015 se hlavní sbor pečlivě připravoval k provedení absolventské skladby sbormistra Tomáše Pospíšila Liturgické obrazy ze života Šimona Petra. Skladba byla slavnostně provedena v únoru a kromě sboru Iuventus, gaude! se na jejím provedení podílel i Severočeský filharmonický sbor Česká Lípa - Liberec, pan Stanislav Zindulka a jako umělecký vedoucí pan Josef Zadina.V dubnu byl Iuventus, gaude! pozván na oslavy 55 let výročí dětského pěveckého sboru Iuventus Cantans. Proběhl také pravidelný jarní koncert Jaro s písničkou tentokrát v režii přípravných sborů.
Úspěchy slavily jak sbory přípravné – Amici, gaudete! na mezinárodním festivalu písní v Olomouci, kde získali zlaté pásmo – tak i koncertní sbor, který přivezl z mezinárodní soutěže Musica Sacra a Roma 2015 zlaté pásmo ze své kategorie a celkově druhé místo z Gran Prix celé soutěže. Sbor svým koncertním vystoupením spolu s dalšími českými umělci uzavřel světovou výstavu EXPO 2015 na Czechgiving day.
 
             
           
            
         V roce 2015 sbor oslavil 10 let výročí od jeho založení a to několika  akcemi od happeningu na Hraběticích , kde tenkrát byla přečtena zakládací formule, přes vernisáž výstavy fotografií pana Václava Landovského LETEM SVĚTEM, zachycující uplynulých 10 let se sborem až po slavnostní koncert v Městském divadle, Jablonec nad Nisou kde jako hosté vystoupily zahraniční sbory z Jihoafrické republiky a Lotyšska. Na závěr roku se spolu s dalšími odděleními ZUŠ podílely Amici, gaudete! a Iuventus, gaude na scénickém provedení Rybovy Mše vánoční a pod vedením režiséra Václava Bárty se uskutečnila dvě krásná představení Hej, Mistře! v Městském divadle Jablonec nad Nisou.

Pro rok 2016 byla hlavní náplní příprava koncertního sboru na samostatný velký koncert v rámci festivalu Pražské jaro.
Ke zkouškám a hlasovým přípravám
přizval sbormistr Tomáš Pospíšil PeaDr. Alenu Tichou, PhD. a Mgr. Jarmilu Klokočníkovou. Na benefičním koncertu 8. května v kostele sv. Bonifáce v Hanychově, Liberec poprvé zazněly skladby druhé části připravovaného samostatného koncertu na Pražské jaro. Ve dnech 20. - 22. května se sbor zúčastnil koncertního zájezdu na pozvání litoměřického sboru Puellae cantantes, kdy vystoupil ve Varhanním sále ZŠ na závěr přehlídky dětských pěveckých sborů z Litoměřicka a v 19 hodin v kostele Všech svatých na Koncertu duchovní hudby
v rámci 20. ročníku festivalu Litoměřická notička 2016. V sobotu 21. května se v hotelu Koliba konal výroční ples sboru Puellae cantantes a v průběhu večera vystoupil Iuventus, gaude! jako host.

V úterý 24. května v kostele sv. Anny zorganizovalo Jablonecké kulturní a informační centrum koncert Z Jablonce na Pražské jaro jako veřejnou generálku před samostatným koncertem sboru v rámci 71. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, který sbor uskutečnil v sobotu 28. května od 16 hodin v pražském kostele
sv. Šimona a Judy
.V úterý 7. června sbor vystoupil na benefičním koncertu v kostele sv. Archanděla Michaela pořádaném spolkem Michael a kulturním centrem Smržovka. Ve středu 15. června se uskutečnil Výroční koncert IG! v jabloneckém Eurocentru, na kterém v průběhu večera vystoupil jak hlavní koncertní sbor, tak i děti ze všech přípravných sborů.

Mimořádného úspěchu dosáhl koncertní sbor na mezinárodní soutěži PER MUSICAM AD ASTRA od 18.do 22. června v polské Toruni. Ziskem dvou zlatých diplomů v kategoriích dětské sbory a duchovní hudba byl pozván do finále soutěže o cenu GRAND PRIX, kde v konkurenci dospělých sborů zvítězil a stal se tak absolutním vítězem celé soutěže.K vánočním svátkům pro diváky připravila všechna sborová oddělení ZUŠ premiéru scénického předvedení Paschovi Vánoční mše F dur (úprava  J. Krčka). Představení K horám, chaso, k horám režírovala paní režisérka Magdalena Švecová a ke spolupráci přizvala i studentský soubor Campanula Bohemica.

   

                  
         
       Další informace

Kvalita práce sboru má trvale stoupající tendenci i přesto, že se složení   sboru každým rokem významně obměňuje, jak je to u dětských sborů obvyklé. To prokazuje kvalitní práci sbormistra i hlasové vedoucí. Nyní má sbor již pět fungujících oddělení přípravných sborů, což zaručuje přísun kvalitních nováčků. Naprostá většina dětí ve sboru zůstává několik let, mnoho z nich k odchodu donutí až nástup na vysokou školu nebo do zaměstnání po skončení střední školy. 

Mezinárodní porotci opakovaně upozorňují a vysoce oceňují výjimečnou barvu zvuku sboru a intonační přesnost, což je zásluhou vynikajícího hlasového vedení dětí. Je oceňována vřelost projevu a viditelná radost dětí ze zpěvu.

V uplynulém školním roce zpívalo v pěti sborových odděleních celkem 190 dětí:
PUERI, GAUDETE! - 1. třída ZŠ,
LIBERI, GAUDETE! dívky a chlapci 2. a 3. třída ZŠ,
AMICI, GAUDETE! (před-koncertní přípravka) - od 4. třídy ZŠ,
z toho v hlavním koncertním sboru IUVENTUS, GAUDE! je 54 dětí ve věku od 11 do 17 let.

Přes nízký věkový průměr hlavního koncertního sboru (zhruba 13 let) zpívají děti velice náročný a kvalitní repertoár, často původně určený pro dospělé sbory. I to je na soutěžích velice oceňováno. Přitom je ale záběr sboru velmi široký, děti zpívají duchovní i lidovou hudbu, muzikálové skladby i spirituály, soudobou vážnou hudbu i skladby z doby baroka.