AKTUALITY‎ > ‎

Vzpomínka na letní soustředění

přidáno: 14. 10. 2013 14:34, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 15. 10. 2013 3:59 ]
Na pondělní večer 14.10. si Jablonecký komorní orchestr připravil pro své příznivce velmi hezký koncert, na kterém představil řadu skladeb nastudovaných na svém letošním letním soustředění. Opět dokázal, že na něm jeho hráči nezaháleli a pilně trénovali souhru a celkové provedení skladeb. 
Posluchači mohli zaznamenat další pokrok v uměleckém vývoji orchestru a také řadu nových tváří v obsazení některých nástrojových skupin. Dirigent Luboš Lachman se nebojí obsadit i velmi malé, téměř začínající hráče, zejména ve skupině houslí. Velmi dobře se mu daří včlenit je do orchestrálního kolektivu a zároveň je zdravě motivovat. Nebojí se rovněž pustit se i do náročnějších děl. Příkladem budiž úprava dvou částí suity M.P. Musorgského Obrázky z výstavy - Promenáda a také Starý hrad.
To, že hráči orchestru na soustředění opravdu nezaháleli potvrdili také představením několika náhodně vzniklých komorních souborů, kterými se bavili ve volných chvílích, tedy v době, kdy zrovna neměli společnou zkoušku orchestru. Nutno s potěšením říci, že i jejich vystoupení byla vesměs zajímavá a vyzařovala z nich radost z hudby a ze hry vůbec. 

Co dodat závěrem? Snad už jen to, že během koncertu jsem cítil obrovský kus dřiny a množství času věnovaného nácviku skladeb a přípravě koncertu.  Přejme tedy orchestru, aby se mu i letošní koncertní sezóna vydařila a aby měl také kromě radosti z hudby i mnoho úspěchů.

Miroslav Halama

Vzpomínka na letní soustředění


Comments