AKTUALITY‎ > ‎

Vzpomínka na letní soustředění

přidáno: 22. 10. 2012 6:15, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 23. 10. 2012 8:11 ]


Hráči Jabloneckého komorního v pondělí 15. října „Zavzpomínali na letní soustředění“. 

Až na občasné maličkosti v ladění a poprázdninovou občasnou nejistotu se koncert na našem koncertním sále moc podařil!

Orchestr se představil ve zbrusu novém složení se šesti novými mladými členy a s pěti hráči na nových postech. Už na srpnovém soustředění nám bylo jasné, že to je zásah do orchestru více než rozsáhlý. Opět se ale díky společnému úsilí a obětavému přístupu starších hráčů k těm mladším podařilo vše zvládnout.

Jablonecký komorní orchestr úspěšně uvedl 2 premiéry (Slavnostní pochod L. v. Beethovena a barokní skladbu Andante od J. Quantze) a na závěr koncertu novou rozšířenou verzi nádherné filmové melodie Forest Gump v podání naší klavíristky Marcely Jandové.

V průběhu koncertu se představily se svým uměním dva komorní soubory, které jsou součástí našeho orchestru. Jsem moc rád, že ve své činnosti pokračuje Smyčcové kvarteto založené na minulém letním soustředění. Letos si zahrálo v novém složení. Dle svých časových možností se v kvartetu střídají naše tři první houslistky Eliška Zapadlová, Adéla Ježková a Karolína Franclíková, violu vyměnila za housle Alžběta Slámová a za violoncello si sedla Aneta Juklíčková. Obdivuhodné je, že vše nacvičili ve svém volnu po večerech, po náročných zkouškách s orchestrem. Tentokrát bez Káji Franclíkové předvedli virtuózně Concerto Grosso op. 6 od A. Corelliho. Klarinetové kvarteto mělo velkou premiéru s novou basklarinetistkou Marianou Staffenovou. Zatím malinko „vlažným“ způsobem zahrálo známou melodii Mackie Messer a bluesovou skladbu Bouncy Blues. Kvarteto je ale v novém složení velkým příslibem pro letošní koncertní sezónu a možná i pro zapojení do soutěže v komorní hře na jaře příštího roku. Koncerty na našem letním soustředění v Hamru na Jezeře musí plnit také cíl pobavit posluchače z řad turistů a náhodných posluchačů z místního kempu. Proto do programu každoročně zařazujeme sólová vystoupení hráčů orchestru. Tentokrát se o to postarala Adéla Ježková na housle za doprovodu klavíristky Marcely Jandové, klarinetisté Eliška Matoušová a Vojtěch Čivrný a začínající saxofonistka Mariana Staffenová.

Jsem přesvědčen, že jsme si hodinový koncert všichni užili a zavzpomínali na strhující atmosféru letního koncertu před do posledního místečka zaplněným sálem. No a pro všechny, kdo se koncertu zúčastnit nemohl, máme malou „ochutnávku“ v podobě video záznamu a krátké reportáže TV RTM. Už nyní se těšíme na další setkání na vánočních koncertech.

Všem hráčům gratuluji ke skvělému výkonu! 

Luboš Lachman

Vzpomínka na soustředěníVideozáznam na youtube:

Vzpomínka na soustředění 2012


Reportáž TV RTM:

JKO-reportáž RTM

Comments