AKTUALITY‎ > ‎

Výtvarka žije! Domácí instalace a objekty

přidáno: 1. 4. 2021 2:20, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 1. 4. 2021 2:32 ]
Také se připojuji k oživení našich stránek a prezentaci výtvarného oboru v rámci již půl roku probíhající distanční výuky.
Souhlasím s kolegyní, že jisté omezení sebou zároveň přináší i hledání nových cest a originálních řešení výtvarné domácí tvorby.
Vznikají díky tomu výtvarné práce nového charakteru a místy se otevře prostor i pro druh tvorby, ke které bychom se ve škole možná nedostali.
Zajímavým způsobem se vyvíjela právě prostorová práce v domácích podmínkách. Při zohlednění dostupnosti materiálů sehrála důležitou roli instalace z nejrůznějších předmětů a materiálů v domácnostech.
Vytvářeli jsme neobvyklá zátiší, instalace z předmětů připomínající města či záhadné věže, tvořili objekty z pet lahví a odpadu nebo instalovali sochy vytvořené z oblečení a textilu...
Zimní období, spojené s časným stmíváním, nám také nabídlo vhodné podmínky pro hru s umělým bodovým světlem a pořizování originálních fotografií.

Na závěr ještě připomínka k termínu instalace:
Instalace, neboli instalační umění je umělecký žánr trojrozměrných děl, která jsou často vytvořená přímo pro dané místo a tak, aby změnila vybraný prostor k výtvarnému záměru a myšlence.
Dílo bývá často vytvořeno z hotových předmětů a materiálů volně poskládaných (instalovaných) do určeného místa.
Obecně platí, že termín je aplikován na díla umístěná v interiéru, zatímco díla zasazená do exteriéru jsou často nazývána land art. Hranice mezi těmito žánry se však překrývají.

Martin Horák

Pro zobrazení všech fotografií klikněte prosím na obrázek

https://photos.google.com/share/AF1QipOjx8ZSfMHmk4eM-NMG32_7a4r5Iw5N94ZE_mmpXY-Kxp1nCCp6q08eZyKn6j2obw?key=X3o2emQzT21CMklhNnZ3c0ZON1d6cFRFdHFZdWpR

Comments