Všechny cesty nevedou jen do Říma

přidáno: 31. 8. 2015 9:56, autor: Miroslav Halama
Iuventus, gaude! - dětský sbor jablonecké ZUŠky – oslaví v září desáté narozeniny. Narodil se přesně v sobotu 3. září v 8.30 hod. na louce u kapličky na Hraběticích za účasti tehdejšího i současného vedení školy, tehdejšího a zároveň současného sbormistra a první třicítky zpěváčků s jejich rodiči.

Od té doby uteklo v Nise - na vzdory letošnímu suchu - mnoho vody, mnoho dětí již zasedlo do sborových řad, nejprve v koncertním sále hlavní budovy v ulici Podhorské, pak ve vlastní zkušebně v pobočce na Horním náměstí. Původní třicítka se rozrostla na bandu 180 báječných dětí, které se během týdne ve zkušebně vystřídají v šesti odděleních - od předškolních Gaudíků, přes 3 věkové přípravky, chlapecký sbor až po pětapadesátičlenný sbor koncertní.

Nejen voda a čas utíká, i sbor se pod vedením sbormistra - rychlého duší i svým jménem - rozběhl všemi možnými cestami. Ty české vedly k mnohým posluchačům, kamarádům z jiných sborů a k inspirujícím umělcům. Ty světové za inspirací největších sborových soutěží, kde čekalo děti povzbuzení od nejlepších sborů a porotců, a odkud si každý rok přivezly za svou poctivou přípravu i radost ze zlata. Úspěchy ve světě ocenila Unie českých sborů titulem „Sbor roku 2012“ a v letošním roce byl Iuventus na tuto cenu opět nominován.

Zatím poslední byla letošní červencová cesta na soutěž duchovní hudby do Říma. Cesta plná krásných koncertů pod Alpami i v chrámech rozpáleného věčného města. I v Římě si děti vyslechly překrásná vystoupení a hodnocení nadšených porotců, pro které byly jablonecké děti překvapením, s jakou schopností reagovaly na podněty tzv. „soutěže na nečisto“. Konečné druhé místo z finále vítězů všech kategorií pak bylo prvním dárkem k našim podzimním narozeninám.

Oslavovat bude Iuventus své výročí hned třikrát:

V pátek 4.září se v 17 hodin sejde s kamarády z Litoměřic, Pardubic, Semil a Jablonce nad Jizerou na happeningu na parkovišti v Hraběticích, kde pan Rakušan (současný ředitel ZUŠky) tehdy přečetl formuli ustanovující založení sboru.
Po celý měsíc pak budeme vzpomínat na výstavě ze sborového života, kterou 15. září v 17 hodin odstartuje vernisáž ve vnitřním informačním centru budovy magistrátu.
Výstavu ukončí 16. října slavnostní koncert v jabloneckém divadle, kam za „Iuvenťáky“ přijedou světové sbory z Jihoafrické republiky a Lotyšska.

Ptají se mě, děti i moji spolupracovníci, jakými cestami se budeme ubírat dál. Myslím, že ať už to bude cesta na Pražské jaro, kam jsou děti příští rok pozvány a nebo cesta za nadšeným publikem do sousední Smržovky, budeme-li na nich cítit podporu tolika lidí, školy, města a kraje, bude-li nás jimi stále vozit tak ochotní dopravci společnosti Busline a budou-li po nich putovat tyto báječné děti a stejně báječní a nezištní spolupracovníci, budou to cesty pokaždé úspěšné.

Tomáš Pospíšil