Varhany a hlasy - IG! s Přemyslem Kšicou

přidáno: 20. 10. 2016 7:38, autor: Miroslav Halama
Podzimní setkání dětských hlasů z koncertního sboru Iuventus, gaude! s významnými interprety se v polovině října opět uskutečnilo v jabloneckém kostele sv. Anny.
Tradice podzimních setkávání sboru IG! s různými profesionálními hudebníky začala před deseti lety s Jiřím Stivínem v Rychnovském kostele a každoročně pokračuje zajímavými dialogy s hudebníky nebo i soubory různých žánrů, kteří kromě vlastního repertoáru reagují improvizacemi na písně pěveckého sboru.
Ve čtvrtek 13. října v 17 hodin se dětské hlasy setkaly v krásném prostoru kostela se zvukem varhanních píšťal, které rozezněly prsty Přemysla Kšicy. Ten pochází z pražské rodiny varhaníka a tomuto nástroji věnoval dále také své vzdělání na Pražské konzervatoři a AMU, a na Staatliche Hohschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu a také na samostatných kurzech u věhlasných světových varhaníků. Za své improvizace byl mnohokrát oceněn na mezinárodních přehlídkách a můžeme jej pravidelně slyšet i v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně. Jeho hudbě bylo možné v Jablonci naslouchat v rámci cyklu Jablonecké kostely otevřeny. Přemysl Kšica je zvyklý spolupracovat i s jinými pěveckými sbory, a tak své improvizační umění přijel představit na společný koncert s hlasy dětí z IG!

Koncert ve sv. Anně nebyl zcela tradičním koncertem, což ukázal již jeho samotný začátek, kdy děti nastupovaly chrámovou lodí pod vedením pana Kšicy za zpěvu písně Alleluia od R. Thompsona a na varhany je doprovázel sbormistr Tomáš Pospíšil. V dalších skladbách koncertu představil koncertní sbor svůj výběr z repertoáru lidových, latinských i anglických písní různých žánrů, doprovázených klavírem Jany Liškové Kvochové. Z varhanních píšťal zněly pod rukama Přemysla Kšicy během koncertu skladby a improvizace na repertoár pěvců, posluchačsky velmi zajímavé. V rámci koncertu proběhlo také dojemné loučení sbormistra Tomáše a mladých zpěváků s odcházejícími deseti dětmi, které si na tomto koncertě ještě s IG! zazpívaly.
Velký dík za odbornou přípravu dětí patří i hlasovým poradkyním Aleně Tiché a Jarmile Klokočníkové. Společný koncert se velmi vydařil ke spokojenosti posluchačů, mladých zpěváků a určitě i pana varhaníka Přemysla Kšicy a pro všechny zůstane v srdcích nezapomenutelným zážitkem.

Kateřina Nora Nováková