AKTUALITY‎ > ‎

Vánoční koncert Jabloneckého komorního orchestru, Smyčcového kvarteta JKO a Přípravky

přidáno: 14. 12. 2012 23:51, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 14. 12. 2012 23:59 ]

V pondělí 10. prosince se uskutečnil již tradiční Vánoční koncert Jabloneckého komorního orchestru a jeho hostů. Všechny účinkující mile překvapil do posledního místečka zaplněný koncertní sál naší školy, včetně balkónů. 

Koncert zahájil smyčcový soubor - Přípravka JKO pod vedením paní učitelky Pavly Ryšanové. Mladí začínající houslisté a violoncellista sklidili velký potlesk a mnohá slova uznání. Přesto, že se tak, jako každý rok obměnilo složení souboru a začínající houslisté a houslistky mnohdy ovládají jenom pár tónů, vytvořili se svojí paní dirigentkou kompaktní a velice příjemný celek. Přejme všem hodně sil a chuti do další práce! 

Velké umění v komorní hře představili hráčky Smyčcového kvarteta JKO. Přesto, že všechny studují a mají další různé povinnosti, nacvičily ve svém volném čase po večerech a navíc v extrémně krátkém čase novou a náročnou skladbu. Za svůj výkon sklidila Eliška Zapadlová, Karolína Franclíková, Alžběta Slámová a Aneta Juklíčková dlouhý a zasloužený potlesk. 

Hráči Jabloneckého komorního orchestru se posluchačům představili hned třemi premiérami. Adventní atmosféru dokreslil Jan Benhák s Ave Marií na violu, brilantní klavírní techniku prokázala Marcelka Jandová s Elvírou od W.A.Mozarta a celý orchestr zazářil v závěrečné Směsi českých koled z „pera“ Aleše Filipa. Náš kontrabasista upravil nádhernou směs osmi koled. V každé koledě dal prostor sólově vyniknout jednotlivým nástrojům, nebo nástrojové sekci. To vše vedle svých učitelských povinností na ZUŠ Tanvald a svých povinností na Konzervatoři v Teplicích, kde studuje hru na violoncello. Za vše si „vysloužil“ velké uznání a poděkování od celého orchestru v podobě vánočního dárku. 

Slavnostním okamžikem bylo předání koncertních houslí naší mladší talentované houslistce Alžbětě Ženíškové. Vzácný nástroj se našemu orchestru rozhodla propůjčit paní Maruška Lachmanová, na které hrál osobně její manžel pan Stanislav Lachman, zakladatel českého designu, všestranný umělec, ale hlavně velký fanda a přítel našeho orchestru, který nás bohužel vloni navždy opustil. Touto formou chceme společně s paní Lachmanovou na jeho počest podporovat mladší talentované hráče, kteří si zatím nemohou dovolit zakoupit svůj vlastní kvalitní nástroj. Vše s příjemným pocitem, že je tímto pan Stanislav stále s námi. 

Nádherný večer plný krásné hudby byl zakončen společným setkáním nad čajem a cukrovím, které přinesli všichni účinkující. Milé pohoštění pro nás již tradičně připravila maminka a babička našeho klarinetisty Vojty Čivného, za což jim patří velké poděkování. 

Z koncertu a celého krásného večera jsem odjížděl s hřejivým pocitem a hlavně s chutí do další činnosti. Tato skvělá parta nadšených muzikantů si to totiž 100% zaslouží! 

Krásné prožití svátků vánočních a vše dobré v novém roce 2013 Vám všem přeje 

dirigent Luboš Lachman

Vánoční koncert 2012


Comments