AKTUALITY‎ > ‎

Vánoční koncert Jabloneckého komorního orchestru

přidáno: 16. 12. 2014 1:25, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 16. 12. 2014 2:13 ]
                 


Koncertní sál a všechny jeho balkóny se v pondělí 15. prosince večer zaplnili posluchači Vánočního koncertu Jabloneckého komorního orchestru a jeho hostů, hráčů ze smyčcového souboru Violka.

Opět jsme prověřili kapacitu sálu - přidávala se křesla i do uliček. Dobu čekání v předsálí před koncertem našim posluchačům zpříjemnily maminky hráčů z orchestru, které připravily teplé nápoje a ochutnávku vánočního cukroví. Také dlouho po koncertu jsme si vzájemně sdělovali dojmy nejen z večerního koncertu, ale z celých již 10 let fungování našeho orchestru. Je na co vzpomínat - nějak se nám nechtělo domů... 

Náš Vánoční koncert zahájil již tradičně náš host, smyčcový soubor Violka, což je vlastně  přípravka našeho orchestru. Letos to hráči nemají jednoduché. Hned na začátku školního roku totiž odešla na mateřskou dovolenou jejich milovaná paní učitelka Karin Černá a dlouho se za ni hledala náhrada. Souboru se nakonec ujala paní učitelka Zuzana Kořenová, která je svým mládím i hrou na violu dětem hodně blízká. Zaslouží si velký obdiv, protože vystoupení připravila za pouhý jeden měsíc. Provedení dvou vánočních koled bylo navíc naprosto bez chybičky. Nejen paní dirigentce Zuzce, ale hlavně všem mladým, začínajícím houslistům a violoncellistovi gratulujeme.

Jablonecký komorní orchestr zahájil svůj program koncertní úpravou vánoční koledy Adeste Fideles. Poté se představilo několik našich sólistek. Na housle letošní vedoucí smyčců Alžběta Ženíšková ve své Melancholii. Velkou radost mám z nové spolupráce s pěveckou třídou mé kolegyně Jarmily Klokočníkové. Již po druhé na našem koncertě zazářila Hanka Herkommerová a svoji premiéru má za sebou další zpěvačka ze třídy Jarmily Klokočníkové Kristýna Vaňková. V listopadu jsme společně začali studovat nádhernou skladbu barokního skladatele A. Vivaldiho Stabat Mater. Na včerejší premiéře jsme uvedli první tři věty z devíti. Včerejší výkon sólistky i orchestru je velkým příslibem pro připravovaný barokní koncert, který se bude konat v jarních měsících ve sv. Anně. Hráči orchestru představili také tři pohádkové melodie z našeho projektu, který zazněl před týdnem v divadle plném dětí ze základních škol. Společně se sólistkou na klavír Kristýnou Svobodovou jsme vzpomněli na nedávno zesnulého skladatele Patra Hapku v jeho nádherné skladbě Panna a Netvor. Závěrečná vánoční koleda Narodil se Kristus Pán udělala za celým koncertem nádhernou pomyslnou tečku.

Bohužel přišlo také jedno smutné loučení. Z rodinných důvodů od nás odchází šikovná a již zkušená houslistka - pro primy je to citelná ztráta, kterou zatím není kým nahradit. Odcházející 1. houslistce Ráchel Grosové přejeme hodně úspěchů a těšíme se na spolupráci s ní, třeba minimálně jako s hostem. Ráchel, děkujeme!

Gratuluji všem našim letošním nováčkům i starším hráčům v orchestru. Z publika jsem slyšel hodně chvály na Váš muzikantský růst. K tomu se musím 100% přidat. Moc dobře vím, co vše za tím je. Zkoušky se mnou nejsou jednoduché - ze svých nároků jaksi neumím slevit. O to víc si vážím vztahů, které v orchestru máme a které vždy překonají určité krizové okamžiky v přípravě. Děkuji Vám. :-)

Všem milým posluchačům, kolegům a hráčům přeji krásné prožití vánočních svátků a budu se těšit na další koncertní setkání.

Luboš Lachman - dirigent JKO

Vánoční koncert JKO


Comments