AKTUALITY‎ > ‎

VÁNOCE S IUVENTUS, GAUDE!

přidáno: 7. 1. 2014 12:48, autor: Tomáš Pospíšil
Stalo se tradicí, že 27.12. nám vánoční atmosféru dokreslí hlásky a hlasy sboráků všech částí Iuventus, Gaude!. Koncertního i přípravných sborů. Už je jich pěkná zpěvná hromada. Gaudíci, Liberi, Pueri, Amíci a samotný Iuventus. Letos navíc v premiéře velkými ovacemi přivítaný chlapecký sbor, poskládaný z chlapců ze všech přípravných sborů. Celkem 180 zpěváčků a zpěváků. To už je velká síla. A to síla přitažlivá. Tak přitažlivá, že jablonecké Eurocentrum praskalo ve švech. S tím provozovatel nepočítal, vstupenky prodával a prodával, a nakonec do poslední chvíle doplňoval židle do sálu.

Hodnotit samotný koncert není jednoduché. Vlastně bych jakékoli hodnocení uložil na poličku označenou nemožné, hned vedle nepodstatné. Každý si ho užil po svém. A jistě si ho každý užil. Od úvodní Cantate Domino v podání Amíků (přebrali tuto starším z IG! ), přes živé a půvabně humorné vystoupení Gaudíků, přiskotačilo pěvecko-taneční vystoupení dětí z Liberi.  Dále sálem znějící premiérové sborově chlapecké Páni kluci, Potápěč a Fordka a lordka (páni kluci si okamžitě obecenstvo naklonili a to jim bouřlivě tleskalo).

Po přestávce s vánočním pohoštěním, pokračoval program vystoupením Pueri, krásně zrežírovanou a s velkou chutí a radostí zahranou zpěvohrou Půjdem spolu do Betléma od Přemysla Kočí, Amíků s písněmi Petra Ebena (na flétny doprovodili Aleš Tvrdík a Emma Letham), ke kterým se, jako vzpomínku na společné soustředění, na píseň Voissur ton Chemin (z filmu Les Choristes - Slavíci v kleci) přidal i Iuventus, který sám vzápětí přednesl několik písní. Vše, opět tradičně zakončila společná píseň, koleda, Byla cesta ušlapaná (osobně ji pro její melodii mám hodně rád) zpívaná nejen všemi sbory na jevišti, ale i diváky v sále.

Jak jsem psal výše, hodnotit výkon sborů nebudu, nechci ani nemohu, jsem laik a rodič . Přesto bych rád jeden moment koncertu vyzdvihl. Moc se mi líbilo, že si děti si svůj blok vždy uvedli sami, a když to chtěl udělat Tomáš, tak ho prostě vyhnali . To je nádherné poselství pro nás pro všechny. Děti umí. Jen je nechat a budeme překvapeni co všechno. Naučíme je tak soběstačnosti, sebedůvěře. Naučíme je se nebát a jít za svými sny. Naučíme je být svobodné. A to je náš, nás rodičů, prvořadý úkol.

Přiznám, jsem lenoch a přimět se jít na koncert, do kina, kamkoli za kulturou je pro mě vždy boj. Ale vždy zas a znovu se mi vynaložené úsilí vrátí krásným, za srdce beroucím zážitkem. Stejné to bylo i tentokrát. A já za to děkuji Tomáši Pospíšilovi, Jarmile Klokočníkové, Lucce Jarešové, Janě Liškové-Kvochové, Jiřině Bartlové a všem zpěváčkům a zpěvákům. Potažmo i všem rodičům, kteří v době konzumu sází na krásu ducha a lidského umění.

Jan Stuchlík


Comments