AKTUALITY‎ > ‎

Úspěch Klarinetového kvarteta na Mezinárodní klarinetové soutěži v rámci polského koncertního turné

přidáno: 22. 5. 2017 4:51, autor: Miroslav Halama
Naše klarinetové kvarteto odjelo v pondělí 8. 5. na týdenní koncertní turné do polské Lodže. Jeho součástí byla také účast na Mezinárodní klarinetové soutěži, na které jsme si v konkurenci 300 soutěžících zahráli na závěrečném koncertě vítězů! 
Ale popořadě… Odjeli jsme v pondělí odpoledne a po pěti hodinách v autě a najetých 450 km šťastně dorazili do cíle k našemu příteli MUDr. Gielecovi do centra Lodže. S sebou jsme do kufru přibalili také invalidní vozík a berle, protože si náš Martin těsně před odjezdem zlomil nohu… Ještě večer v 9:30 jsme si zahráli, protože nás v úterý dopoledne čekal koncert na místní hudební škole. Odměnili nás nejen bouřlivým potleskem, ale také úžasným obědem! Po krátkém odpočinku jsme odjeli do nádherné historické vily – kulturního domu Rondo. Večerní, více jak hodinový koncert pro veřejnost nás před soutěží neskutečně namotivoval. Z výkonů našich klarinetistů mně několikrát za večer mrazilo v zádech… Vše jsme „oslavili“ nádhernou procházkou noční Lodží. Je to úchvatné univerzitní město!
Ve středu jsme dopoledne poctivě pilovali soutěžní repertoár, prohlédli si centrum města a naobědvali se v příjemné arabské restauraci. Odpoledne jsme odjeli do 50 km vzdáleného místa soutěže a vyslechli si večerní koncert pánů porotců, profesorů konzervatoří a předních polských klarinetistů. Byl to zážitek, na který se jen tak nezapomíná! A například skladba Moon River, kterou máme také v repertoáru, v podání dvou klarinetistů za doprovodu komorního orchestru místní konzervatoře, nám myslím všem vehnala slzy do očí… V pozdních večerních hodinách jsme ještě absolvovali zvukovou zkoušku v soutěžním sále a se smíšenými pocity nádherného zážitku z koncertu a nervozity ze soutěžního vystoupení se vraceli v noci do Lodže…
Ve čtvrtek jsme si opět dopoledne pocvičili, naobědvali se v nádherné stylové restauraci, kde se pořádají jazzové koncerty a odpoledne odjeli na soutěž. Tam jsme zjistili, že jsme se dostali opravdu mezi naprostou klarinetovou elitu. Dohromady totiž soutěžili a všude se rozehrávali nejen žáci základních hudebních škol, ale také studenti konzervatoří a akademií! Největší „trauma“ jsem u svých svěřenců cítil ze zjištění, že všichni přítomní hrají na ty nejlepší nástroje. Všude kolem nás zněly nádherné tóny z klarinetů, basetových rohů a basklarinetů značky Crampon Buffet! Ondra s naší stařičkou Amátkou nechtěl ani vylézt ze třídy, kde jsme se rozehrávali!  Největší šok a překvapení ale přišlo po našem soutěžním vystoupení, kdy za námi přišel osobně ředitel konzervatoře a prezident celé soutěže, a požádal nás o účast na závěrečném koncertě vítězů! V tu chvíli nás přestalo zajímat konečné umístění – dosáhli jsme naprosto nečekaně vrcholu!!! Cestou zpět jsme si při západu slunce zpívali v autě společně s Beatles a bylo nám moc fajn!
V pátek dopoledne nás čekala další hudební škola. Základní škola s gymnáziem s hudebním zaměřením, kam chodí pouze 600 studentů a přesto mají mimo jiné plně obsazený symfonický orchestr! Koncert v ohromném koncertním sále byl neuvěřitelný. Závěrečný potlesk ve stoje hovoří za vše! Pozvání na oběd na břehu řeky v parku jsme nemohli odmítnout…  Večer nás čekal koncert ve stylové restauraci podobné jabloneckému Ex klubu u naší přehrady. Sešla se tam vybraná společnost. Vše přátelé našeho „impresária“ MUDr. Zbigniewa Gielece, který celé turné zorganizoval. Mezi hosty nechyběl Honorární konzul ČR prof. Skotnicky, podnikatelé z průmyslové komory, zástupci z hudebních škol, skladatelé, profesorka konzervatoře a 1. houslistka komorního orchestru paní Ewa a další hosté. 1,5 hodinový swingový koncert proběhl v uvolněné a neformální atmosféře. 

V sobotu dopoledne jsme se ještě na místní univerzitě setkali s oficiálním dětským sborem města Lodže a odjeli do místa konání soutěže na závěrečný koncert. Ten byl plný emocí, kdy se navzájem míchala nervozita z prestižního vystoupení a vnímání neuvěřitelných výkonů vystupujících. Vždyť jsme se ocitli mezi 8 nejlepšími soubory ze základních škol, konzervatoří, mezi špičkovými akademiky… Při loučení jsme se neubránili slzám…
Týdenní koncertní turné nás všechny neskutečně stmelilo. Eliška Matoušová, Martin Röhrich, Eliška Šimůnková a Ondřej Vlášek si „pod kůži“ dostali klasický muzikantský dril. Vše fungovalo automaticky. Chvílemi jsem si připadal, že jsem na turné s profesionálními muzikanty! Děkuji našemu „impresáriovi“ MUDr. Zbigniewu Gielecovi za skvělou organizaci našeho pobytu!

Děkuji vedení naší školy za skvělou pomoc a podporu v přípravě celé cesty, vedení SRPDŠ za finanční pomoc proplacením cestovného. Děkuji vedení Kraje Liberec, osobně hejtmanovi panu Půtovi, který se za nás zaručil a pomohl s odsouhlasením finanční dotace na profinancování naší cesty. Děkuji jabloneckému informačnímu centru za propagační předměty, rodičům za důvěru!

Děkuji ale především mému kvartetu – jste borci!

Luboš Lachman

Celou fotogalerii najdete ZDE
Comments