Také žáci hrající na bicí nástroje slavili úspěchy v ústředním kole soutěže

přidáno: 10. 5. 2022 7:28, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 13. 5. 2022 6:36 ]
Naši žáci společně se svým učitelem Janem Nikendeyem slavili velký triumf v ústředním kole ve hře na bicí nástroje. Všem jim patří velká gratulace a jak se zdá, jejich cesta za úspěchem byla vcelku zajímavá. O tom ale už sám pan učitel Jan Nikendey ve své zprávě:

Jablonec - město šampionů.

Celé to začalo ve čtvrtek odpoledne, kdy jsme konečně nasedli do vlaku směr Pardubice. Cestovali jsme já jako dozor, Oskar Doležel - vítěz krajského kola v první kategorii a Kryštof Kubín postoupivší vítěz krajského kola v kategorii osmé. Poté co jsme mile vysvětlili spolucestujícím, že rezervovaná místa jsou naše, mohli jsme se konečně začít těšit na páteční klání nebo jen zírat z okna.

Na ubytovnu učiliště v Holicích jsme po pár dramatických přestupech dorazili po osmé večer, uvítali nás obyvatelé internátu, pro něž jsme asi museli být zajímavé zpestření jinak zjevně velmi přísného režimu tohoto zařízení. Mně, jakožto ohleduplnému chrápajícímu se podařilo sehnat vedlejší pokoj, aby na mne žáci nemuseli celou noc sykat a mlaskat, a tak jsme se všichni mohli na následující náročný den vyspat.

Páteční časné vstávání, ranní hygiena a vyrazit na zvukovou zkoušku. Jak to tak bývá, když je mnoho bubeníků a jen dvě soupravy, které je potřeba přizpůsobit každému hráči zvlášť, utvoří se fronta a s blížícím se začátkem soutěže roste napětí. Naštěstí se zvuková zkouška obejde bez nějakých větších výlevů. Oskar si zkusil soupravu, řekli jsme si co a jak - kdo přidělá pedál k basovému bubnu, kdo nastaví výšku malého bubínku, nastavili jsme si hlasitost odposlechu ke hře s nahrávkou (každý si pamatoval "hodinu" potenciometru hlasitosti). Stejnou rutinu jsme prošli i s Kryštofem (který však šel na řadu až odpoledne).

Po krátkém úvodu hlavního metodika, přivítání zástupců města a pana ředitele hostitelské ZUŠ Karla Malicha, se krátce představila porota a samotné klání mohlo začít. Už v první kategorii bylo znát, že se zde sešli opravdu ti nejlepší z nejlepších (alespoň tedy těch, kteří se soutěže zúčastnili). Když přišla řada na našeho šampiona Oskara, vše šlo krásně jako na drátkách -  povinná etuda zahraná bravurně, sólo rovněž tak , souhru s nahrávkou Oskar "vyseknul" jakoby se nechumelilo. Myslím že to byl i Oskarův suverénní přednes, co udělalo na porotu velký dojem. Po skončení první kategorie následovalo ještě klání v kategorii druhé, třetí a čtvrté kategorii. Mezitím jsme stihli krátce zhodnotit. Zajít si na oběd a ve 13 hodin jsme již napjatě čekali na vyhlášení. Hlásilo se klasicky od třetích míst. Oskarovo jméno nezaznělo ani při vyhlašování druhých míst. Až jako jeden z dvou prvních v první kategorii zaznělo  Oskarovo jméno. Velká radost. Hodnotné ceny, fotka s virtuózem Daliborem Mrázem.

Následovalo čekání na osmou kategorii. Střídavě jsme přecházeli mezi hlavním sálem a naší šatnou, ladili poslední detaily nástupu na podium. Někdy kolem čtvrté hodiny odpolední došla řada na Kryštofovu osmou kategorii. Bylo znát, že to byl náročný den pro všechny zúčastněné. Rychlá přestavba, při které jsme nemohli najít Kryštofův pedál (nešťastně se zamotal do šály po stranách podia), rychle nastavit odposlech na sluchátka, vlastní malý buben, přehodit činel. SLÁVA - pedál se našel úplně na poslední chvíli. Kámen padl ze srdce. Teď už si Kryštof sedá za bubínek a s precizností sobě vlastní vysekne předepsanou etudu bez chyby a velmi citlivě. Pak se přesune za soupravu, sólo technicky náročné taktéž zahraje velmi pěkně. Souhra s nahrávkou v pořádku doručena. Tolik času na cestě a v šatně a za necelých 8 minut je hotovo. Stále stojím za tím, že část úspěchu je i výběr skladby. Při pozdějším rozhovoru s Daliborem chválí oba naše borce a vypichuje právě i výběr skladeb, kde se ukázal mimo technických schopností i velký kus muzikantství a citu. Teď čekat do večera na verdikt poroty. Další nervózní přecházení mezi hlavním sálem a naší šatnou, kam se mezi tím nastěhovali i další borci z Libereckého kraje - Šimon Mikéz ze Semil pod vedením Roberta Tomáše a Štepán Kolačný z Lomnice nad Popelkou s rodiči a panem učitelem Antonínem Jinou.

Půl osmé večer - čas vyhlášení výsledků páté až deváté kategorie. Osmá kategorie třetí místo, první jméno, druhé jméno a třetí místo potřetí získává se sedmnácti body Kryštof. Krásný bronz, po něm už jen jedno druhé místo a v osmé kategorii první místo nebylo udělelno. Krásný výsledek. Zpět do Jablonce vezeme jednou zlato a jednou krásný bronz. Sláva.

Na druhý den jsme se mohli už krásně vyspat a cestou zpátky vlakem bylo dost času si vše ještě jednou v hlavě přehrát a samozřejmě snovat plány na další klání za tři roky. Už teď se těšíme!

Jan Nikendey se svými žáky Oskarem Doleželem a Kryštofem Kubínem.

Pro zobrazení dalších fotografií klikněte prosím na obrázek