AKTUALITY‎ > ‎

Podzimní seminář hudební nauky s fyzioterapeutkou

přidáno: 16. 11. 2015 3:36, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 16. 11. 2015 3:37 ]


V sobotu 7. listopadu se uskutečnil další Podzimní seminář hudební nauky, který se odehrával tentokrát v hodně komorním duchu. Pozvali jsme totiž samotnou lektorku Gábinu Glosovou, která se po boku hlasové pedagožky Aleny Tiché ukázala už na Jarním semináři, a její hodinové působení na nás-kantorky natolik zapůsobilo, že jsme ji požádaly o další praktickou konzultaci. A ta se odehrála v počtu 10ti cvičících právě v sobotu 7.11.
Nejdříve nám Gábina ukázala praktické pomůcky, které sama při své práci používá, tj. model lidské páteře s obratli a model páteře. Zapomeňte na staré zatuhlé a téměř nijak se nepohybující modely, které známe z dětství z hodiny přírodopisu! Dnes je to úplně o něčem jiném. A tak jsme dost překvapeně koukaly, co všechno se na modelech dalo ukázat, např. vyhřezlá ploténka (viz.obrázek), lordóza, co to dělá s páteří, když chodíme s vystrčenou bradou, jak se posune pánev, když nesprávně sedíme atd…

 
Možná se někteří mohou divit, proč jsme si právě toto vybraly jako téma Podzimního semináře. Ale ono to s hrou na hudební nástroj nebo se správným postojem při sólovém zpěvu velmi úzce souvisí. A nejen v rámci hudebního oboru, ale také při práci v oboru výtvarném. Prakticky všude.
Proto se seminář věnoval problémům a jejich předcházení při vadném držení těla. Každý muzikant (podle svého nástroje) má jinak zatěžované různé partie těla při provozování hudby. Houslisté např. více zatěžují pravou ruku při držení smyčce, což se odráží ve zvednutém pravém rameni a už je tu máme disproporci.
Lektorka Gábina nás po ukázce modelů naučila několik praktických cviků v sedě na židli (s napůl vyfouklým balonkem i bez něho), které si lze zacvičit i několikrát během pracovní doby. Nakonec se nám individuálně věnovala při cvičení v sedě na zemi či ve vzporu na kolenou a každé z nás poradila, na co se má zaměřit. 
Seminář byl pro každou velmi přínosný, na čemž jsme se všechny shodly, na místě jsme také uváděly příklady nesprávného držení těla u dětí, jak je vnímáme, např. velmi špatné sezení v orchestru, tj. dívky v sukních sedící pevně s nohama u sebe. Podle fyzioterapie je toto příčinou dalších, mnohdy velmi nepříjemných problémů budoucích mladých žen v pánevní oblasti…
Další častý problém je špatný postoj (zpěváci, instrumentalisté) = chodidla u sebe, propnutá kolena, vystrčená brada, zvednutá ramena, celkově stažené a strnulé tělo. Správně je mít chodidla mírně od sebe, na šířku pánve, povolená kolena, hlava vzpřímená, ale brada směřuje k hrudníku...
Na tom všem se ale dá zapracovat a bylo skvělé, že jsme si to díky Gábině vyzkoušely samy na sobě, abychom pak v hodinách mohly pomoci dětem, které učíme. Praktický rad a hlavně cviků bylo skutečně dost a tak jsem nakonec požádala kolegyně, aby mi napsaly své dojmy z tříhodinového sobotního dopoledne. Tady jsou alespoň tři z nich:

1) „Paní fyzioterapeutka - na první pohled i poslech odborník, zkušený praktik, ale současně člověk skromný, který není dominantní za každou cenu, který dokáže pro své sdělení najít tu pravou formu. Líbí se mi důraz, který klade na individualitu - každý si musí najít co vyhovuje a funguje právě jemu a přirozenost - chůze jako vyhovující cvičení atd. Zaujala mě zaujala informace o nevhodnosti šátků do 1 roku dítěte. Zaujaly mě cviky které nám p.Glosová ukázala, protože jsou tak jednoduché a nenáročné na čas a místo, že se dají provádět téměř kdykoli a kdekoli.“ (Inka)

2) „Příjemné prostředí, profesionální individuální přístup, ideální cviky na rozhýbání a zpevnění těla. Přínos - stále je co zlepšovat a pracovat na lenivém těle, po cvičení jsem cítila skryté svaly, ale teď už jsem plná energie....super!!!“ (Monika)

3) „Už dlouho jsem na semináři nezažila tak profesionální výklad, jaký měla připravený paní Glosová. Působila přirozeně a uvolněně, navíc má velice příjemný hlas. Přínosný byl menší počet účastnic, protože nás krásně stihla obcházet a kontrolovat individuálně. Moc se mi také líbilo použití názorných pomůcek (páteř, pánev, vyhřezlá ploténka)
Do každodenního shonu jsem si odnesla velmi praktické informace a rady, jak pomoci svému tělu i mysli přímo v akci. Rozhodně mám zájem o pokračování, neboť jsem stihla vstřebat asi jen třetinu učiva.“ (Lucka)

Děkuji všem zúčastněným za jejich báječný přístup a skvělou atmosféru, kterou se nám podařilo vytvořit, a to především díky úžasné lektorce Gábině Glosové, na kterou se těšíme brzy v novém roce!

Petra Koutecká  

Podzimní seminář


Comments