Pěvecká radost v mezinárodní soutěži

přidáno: 10. 6. 2019 4:55, autor: Vít Rakušan
Dětská opera Praha uspořádala již XVII. ročník mezinárodní pěvecké soutěže Pražský Pěvec. O mimořádný počin se v něm postaraly Tereza Glosová a Lucie Kovářová. Obě děvčata vystoupila během dvou dnů celkem se čtyřmi soutěžními skladbami a z jejich úst tak zněly písně českých i zahraničních autorů z období klasicismu a romantismu i operní árie.  Obě zpěvačky sklidily uznání nejen za pěvecké výkony, ale také za své přirozené vystupování a přístup k interpretaci. Z úst předsedkyně poroty Jiřiny Markové – Krystlíkové, ale i třeba dirigentky Anny Novotné Peškové, pěvce Karla Nedomy vycházela pochvalná slova ke způsobu práce všech pedagogů, kteří se na vývoji děvčat podílejí. ZUŠ Jablonec byla v provozní budově Národního divadla po dva dny velmi skloňovanou veličinou.

A jak to celé dopadlo? Tereza Glosová si odnesla sošku Pražského pěvce za vítězství a Lucie Kovářová druhé místo v kategorii 16-19 let a obě zazpívají 15.6. na závěrečném koncertu vítězů! Velmi pěkné vystoupení má za sebou i Jan Novenko, i když to tentokrát nestačilo na postup do finálových kol.
Aby toho nebylo málo, tak se Lucka s Terezkou zúčastnily i vystoupení v kategorii Komorní zpěv. V této kategorii soutěžily společně s žáky konzervatoří, kterých věk se nezřídka blížil třiceti letům. Přesto i tady dokázaly dívky zaujmout porotu a jejich Dvořákova „Zajatá“ musela nadchnout nejen ji. V těžké konkurenci za svoje souznění získaly výborné třetí místo!

Kdo sleduje počínání obou děvčat déle, vnímá nejen výsledky, ale také progres, který děvčata udělala za poslední období pod vedením své učitelky Jarmily Klokočníkové. Výsledky jsou pouze třešničkou na dortu ušlehaném z radosti ze zpěvu. Protože nejde jen o samotné pěvecké výkony, ale i o přístup k hudbě, kontakt s publikem, výrazové prostředky… Gratulace tak patří nejen děvčatům, ale všem, kteří se na jejich přípravě podílejí.

Autor textu: Hynek Glos