Opravdu VELKÉ poděkování

přidáno: 24. 9. 2010 2:49, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 24. 9. 2010 3:13 ]

Brazilský sbor Meninas Cantoras z města Nova Petrópolis nás oslovil s nabídkou na spolupráci asi před dvěma roky, kdy v Jablonci pobýval folklórní soubor z téhož města. Jablonec a Nova Petrópolis jsou od roku 2007 partnerskými městy. Koncem 19. století odešlo totiž  z Jablonce a blízkého okolí mnoho krajanů, převážně Sudetských Němců, do Brazílie. Přestože tam žijí již po několik generací, stále považují Českou republiku za svůj domov a mnozí u nás hledají své kořeny a žijící příbuzné, učí se v Brazílii česky.

Příprava na hosty z druhého konce světa byla dlouhá a dost náročná, museli jsme myslet na tisíc drobností, zajistit všechno, ubytováním a jídlem počínaje, dopravou a koncerty konče. Děkuji  panu starostovi Petru Tulpovi a místostarostovi Lukáši Pletichovi, kteří nejen brazilskou delegaci v Jablonci uvítali a přijali je na radnici, ale po celou dobu příprav  návštěvu brazilských krajanů v Jablonci podporovali.  Musím opravdu moc poděkovat panu Borku Tichému, vedoucímu oddělení pro komunikaci s veřejností MÚ, který mi velmi pomohl radami, kontakty a oficiální komunikací např. s brazilskou ambasádou nebo krajanským sdružením Sedm paprsků. Podařilo se nám zařadit brazilský sbor mezi účastníky mezinárodního krajanského festivalu a díky tomu si naši hosté mohli prohlédnout pražské památky, absolvovat přijetí v senátu, bohoslužbu ve sv. Mikuláši, navštívit pražskou ZOO. Praha je okouzlila jako asi každého turistu. Kromě prohlídky památek tu brazilský sbor také dvakrát pro krajany vystoupil a dokonce se mezi dvacítkou souborů umístil v soutěži na 3. místě. Valkým zážitkem bylo také vystoupení při mši v kostele Panny Marie Vítězné – U Pražského Jezulátka.

Velkou poklonu zaslouží všechny rodiny, které brazilská děvčata ubytovaly. Potěšilo mě, s jakou ochotou se zapojili i rodiče obou přípravných sborů.  Jsem moc ráda, že je v našem sboru našlo tolik lidí ochotných přijmout do své domácnosti cizí děti, navíc nemluvící česky, a  postarat se o ně s takovou péčí a vstřícností, kterou si brazilská děvčata nemohla vynachválit. A nešlo jen o jídlo, ale hlavně o srdečnost s jakou jste je do rodin přijali. Rozhodně se nikomu nestýskalo a všichni stále opakovali, že se u nás cítí jako doma.

Ne všichni mají doma podmínky k tomu, aby mohli poskytnout ubytování, ale bylo potřeba často zajistit i jídlo. Všem maminkám, které připravovaly řízky, sekané, saláty, obložené mísy, bagety, sladkosti a spoustu dalších dobrot moc děkuji. Díky Vám mohli Brazilci ochutnat českou kuchyni a rozhodně neodjížděli hubenější. Děkuji za ochotu i všem, kdo jídlo nabízeli a které jsem už musela pro množství nabídek odmítnout.

Potýkali jsme se s úbytkem financí, protože návštěvu jsme domlouvali ještě před začátkem hospodářské krize. Mezitím téměř  zmizeli  sponzoři a možnosti získat granty na pobyt zahraničních hostů. Proto jsem byla nucená sáhnout do kapes Vás  rodičů. Další velký dík tedy patří všem, kdo jste svým příspěvkem umožnili návštěvu financovat.

Jsem moc ráda za velkou návštěvnost koncertu k  5. výročí sboru Iuventus, gaude! v městském divadle 10. září. Meninas Cantoras budou určitě ještě dlouho s nadšením vzpomínat na aplaus, který si v jabloneckém divadle užívali. Oni naopak vysoce hodnotili výkon Iuventus, gaude!

Kromě koncertů v Jablonci i v Praze si Meninas Cantoras prohlédli Jablonec, Muzeum skla a bižuterie, vyzkoušeli si výrobu skleněných figurek a  užili si i výlety na Malou Skálu do Lanového centra, na Sychrov a na Ještěd. Díky sponzorskému daru pana Petra Beitla si Ještěd nejen prohlédli, ale také ochutnali, jask umí kuchaři na Ještědu vařit svíčkovou. Bohužel jim počasí úplně pokazilo vyhlídku na Liberec.

Dalším sponzorem byla paní Pokorná, která Brazilcům ve Slunečních lázních připravila pravý český  táborák s pravými českými buřty.

Skvělou průvodkyní na výletech byla s vydatnou pomocí Markétky Ježkové  paní Kateřina Hujerová, která má na Městském úřadě na starost zahraniční vztahy. Díky její výborné němčině a angličtině jsem se v posledních třech dnech návštěvy obešli bez tlumočnice Anežky Santos, která se jinak o Brazilce perfektně postarala i při pobytu v Praze.

Díky pomoci Vás všech se nám podařilo udělat pro dobré jméno Iuventus, gaude! a Jablonce v daleké Brazílii opravdu velký kus práce. Když jsem se ptala Brazilců, co se jim během návštěvy České republiky líbilo nejvíc, řekli mi, že nejkrásnější byla Praha, ale v Jablonci se cítili nejlíp, vítaní a skvěle přijímaní všemi, kdo se o ně starali.

Díky pomoci Vás všech se nám snad někdy v budoucnu podaří uskutečnit cestu Iuventus, gaude! do Brazílie a víme, že tam naše děti budou stejně vítané, jako Meninas Cantoras v Jablonci.

To, jak skvěle většina dětí i sborových rodin při návštěvě Meninas Cantoras fungovala, mělo ještě jeden výsledek. Opět mě to utvrdilo v tom, že je pořád dost lidí ochotných dělat něco pro druhé, úplně nezištně, zadarmo, dokonce investovat svoje vlastní prostředky, práci a čas, lidí, kterým není jedno co, jak a s kým dělají jejich děti, a kteří rádi pomůžou, protože vědí, že se jim to stokrát vrátí. A to je určitě kromě šikovných a talentovaných dětí to nejcennější, co ve sboru Iuventus, gaude! máme. Tak ať nám to vydrží nejmíň dalších 5 let.

Ivana Ullmannová

Meninas Cantoras