Aktuality‎ > ‎

Neuvěřitelné se stalo skutečností!

přidáno: 17. 7. 2011 11:56, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 17. 7. 2011 13:10 ]

Cesta jabloneckého sboru Iuventus , gaude! do rakouského Grazu se nedá nazvat jinak než vítězným tažením.  Dvě soutěže – dvě vítězství.

V první soutěži – Mistrovství světa dětských a mládežnických sborů děti  soutěžily  v úterý a zvítězily v kategorii duchovní hudby. Vezou tedy domů zlatou medaili a titul mistrů světa v kategorii duchovní hudby.  V této kategorii se utkalo 13 sborů.

V sobotu je ale čekala ještě druhá soutěž –Šampionát  Grand Prix v kategorii mládežnických sborů.  Tři sbory, včetně Iuventus, gaude! se do Grand Prix přihlásily přímo a podmínky pro výběr byly velmi přísné.  Pouze dva další sbory z jedenácti  byly do Grand Prix přizvány z Mistrovství světa.  Utkalo se tedy pět nejlepších sborů. Naše děti byly ze všech sborů nejmladší.

Výkon dětí byl neuvěřitelný. Přesto jsme si nemohli být ničím jisti, protože výkony všech sborů byly výborné.  Ani z reakcí porotců jsme nedokázali nic vyčíst, zachovávali profesionálně neutrální výraz.

Napětí při vyhlášení bylo velké a rostlo, kdykoliv se ozvalo jméno dalšího sboru, který získal v Grand Prix  „jen“ zlatou medaili. První sbor, druhý, třetí, stále nepadlo naše jméno, ale zbývají pořád dva. Koho vyhlásí dřív? Všem nám buší srdce jako o závod. Nejsme to my!  Děti z Iuventus, gaude! se už začínají objímat a brečet, protože je jasno. Nikdo jiný už nezbývá – jsme šampióni!!!

A teď se ozývá z pódia : „Titul šampióna Grand Prix v kategorii mládežnických sborů získává – z České republiky  - Iuventus, gaude!“  Tomáš Pospíšil s plačící Markétkou přebírá trofej šampióna i zlatou medaili. Děti v hledišti křičí, skáčou a objímají se. Ani se nám tomu nechce věřit. Byly tam přece tak vynikající sbory. Máme pocit, že je to jen sen, ale není. Naštěstí. Zase stoupá  nahoru  česká vlajka a všichni  zpíváme českou hymnu, i když někteří už pro slzy nemohou.

Konečně je to za námi a prožili jsme tolik radosti, v neděli přivezeme do Jablonce úctyhodnou sbírku.  Z Mistrovství světa dětských a mládežnických sborů zlatou medaili a titul mistra světa za duchovní hudbu, z Šampionátu Grand Prix dvě zlaté medaile a titul šampióna mezi mládežnickými sbory. Navíc jsme získali i finanční odměnu pro vítěze šampionátu. Užíváme si krásný pocit z toho, jak se nám ta poctivá celoroční dřina vyplatila.

Máme ale taky velkou radost z toho, jak úspěšné byly v Grazu české sbory. Z osmi trofejí Grand Prix putují tři do České republiky (dvě trofeje veze pražské Abbelimento). Zlatou medaili z Mistrovství světa  vezou domů i pražské Zvonky a sbor SPgŠ Kroměříž a i když se nestali vítězi svých kategorií, je to důkaz, že Češi prostě zpívat umí. A to možná nevíme o všech úspěšných sborech.

Slavíme s dětmi skvělou zmrzlinou a těšíme se, jako to oslavíme doma s rodinami.