AKTUALITY‎ > ‎

Náš komorní orchestr se vrátil z letního soustředění

přidáno: 1. 9. 2013 12:19, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 1. 9. 2013 12:26 ]

Další letní soustředění Jabloneckého komorního orchestru je úspěšně za námi. Na žádost hráčů v minulém roce jsme si soustředění prodloužili o dva dny. Odjížděli jsme v neděli 18.8. v podvečer a vrátili se v sobotu 24.8. A rozhodnutí to bylo ve všech směrech správné! Měli jsme podstatně více času a klidu na studium partů, na přípravu nových skladeb a tím pádem i na relax, odpočinek a stmelení týmu. 

Letošní letní soustředění bylo svým způsobem přelomové. Odjel na něho až na dvě houslistky CELÝ tým včetně SEDMI nováčků, hráčů ve věku 10 – 12 let (!). Když k tomu přidáme další DVA hráče na nových postech, byla příprava náročná i pro jejich starší kamarády. Udržet u nich v takovém případě motivaci a podporu není jednoduché. Musím jim ale vyslovit velkou poklonu. Při absenci paní učitelky houslí paní Lamačové, která se z důvodu nemoci nemohla zúčastnit, padla veškerá odpovědnost na starší kolegyně a kolegy. Ti se svého úkolu zhostili na „1“ a naučili své mladší spoluhráče nejenom jednotlivé party, ale zdokonalili je v samostatném ladění nástrojů a technice hry jako takové. Věnovali se jim jak jednotlivě, tak po dvojicích. VŠEM NOVÁČKŮM GRATULUJI – udělali během prvních 4 dnů neskutečný posun!!! Uvedli se v orchestru na výbornou a do týmu zapadli naprosto bravurně!!!  

Tak jako každoročně, jsme měli před sebou velkou motivaci a cíl – páteční KONCERT na místním Obecním úřadu. Ten je vždy ve znamení osobní záštity a účasti pana starosty Milana Dvořáka a stále stoupající návštěvnosti. Letos už 15 minut před začátkem nebylo jediné místečko volné (a to jsme „ukradli“ židle i panu starostovi z kanceláře!). Takže hodně posluchačů stálo, ulička byla plná dětí sedících na zemi . Na koncertě se mimo tří velkých orchestrálních premiér a swingové lahůdky pro pamětníky Klarinetového kvarteta představili ČTYŘI KOMORNÍ SOUBORY, které vznikly přímo na soustředění (housle-violoncello-cembalo / flétna-housle-violoncello / viola-viola-kytara / flétna-viola-kytara). Pro hráče je to neocenitelná praxe a zkušenost. Po večerech nacvičili náročné skladby a u všech byl hnacím motorem, iniciátorem a také hráčem náš kontrabasista, violoncellista, kytarista a aranžér Aleš Filip – Alfe DÍKY!!! J 

Velké poděkování ale patří také dalšímu „nováčkovi“ našeho soustředění. Letos jsme přizvali ke spolupráci moji kolegyni, paní učitelku Ivetu Růtovou ze ZUŠ Tanvald, která učí obě naše flétnistky. Nejen, že skvěle zvládla dělené zkoušky dechové sekce, pomáhala mi skvěle i s běžným provozem - starost o kuchyňku a průběžný úklid, ale zapadla také naprosto přirozeně do týmu. Faktem přitom je, že k orchestru neodmyslitelně patří i naše velká kamarádka, maminka jedné z hráček, Blanka Zapadlová, kterou jsme po několika letech „nechali“ zaslouženě doma, aby si užila dovolenou. Faktem ale je, že k nám stejně patří – udělala nám velkou radost, když se u nás objevila v týdnu i na koncertě ! 

V letošním roce nás čeká několik zajímavých a výjimečných koncertů – již nyní se těším na spolupráci a nádhernou hudbu! J 

Luboš Lachman, 
dirigent JKO

Soustředění


Comments