AKTUALITY‎ > ‎

LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ Jabloneckého komorního orchestru a Klarinetového kvarteta

přidáno: 30. 8. 2010 14:11, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 30. 8. 2010 14:20 ]
se dá shrnout do několika jednoduchých, ale 100% hesel – skvělé pracovní tempo, pohodová atmosféra, stmelení týmu a úspěšný charitativní koncert! 
Během pěti dnů našeho letního pobytu v Hamru na Jezeře jsme slibně rozpracovali nové skladby z dílen našich aranžérů Davida Duždy, Aleše Filipa a Vladimíra Krejčíka. Dvě z nich jsme dokonce již po 3 dnech usilovného studování uvedli premiérově na koncertě! Ve Forest Gampovi zazářila jako sólistka naše klavíristka Marcelka Jandová – pohotovou nahrávku pana starosty si můžete poslechnout zde http://www.youtube.com/watch?v=rmjxKl5M4I8

Po tragických letních záplavách jsme se spontánně rozhodli věnovat výtěžek z našeho koncertu některé malé postižené obci na severu Čech. Za velké podpory místního starosty pana Milana Dvořáka, jsme připravili malý, ale krásný koncertní sál v podkroví Obecního úřadu. Byla to velká premiéra po čerstvé rekonstrukci. Sál se večer k radosti nás všech zaplnil do posledního místečka. Celý koncert probíhal v neformální, přátelské atmosféře nabitý neuvěřitelnými emocemi! Slzy štěstí a dojetí vehnaly do očí posluchačů především mistrné výkony sólistek Markétky Franclíkové v Meditaci, Marcelky Jandové ve Forest Gampovi i pohotová reakce orchestru i sólistky Aničky Kultové, když ji ve Fioně přestal hrát klarinet, kdy během „generál pauzy“ orchestru neztratila hlavu, klarinet opět rozehrála a společně s orchestrem za bouřlivého potlesku celého sálu skladbu dohrála! Starší generace si zavzpomínala na roky mládí při swingových melodiích Klarinetového kvarteta, které posluchače okouzlilo svojí typickou energií uprostřed koncertu. Kritika z řad posluchačů (mimo jiné dvou bývalých profesorů Pražské konzervatoře, dvou sbormistrů,…) nešetřila chválou a to je dobře. Vždyť si to tahle „hrstka“ mladých hudebníků zaslouží! Hráli totiž bez 4 houslistů a violistky ze základního kádru orchestru! Na 2. flétnu přijela pohotově zaskočit naše bývalá 1. flétnistka Anička Drábková, která po prázdninách nastupuje na DAMU (místo 2. flétny zatím není obsazeno!). Společné dojmy jsme si sdělovali společně s panem starostou ještě dlouho do noci u stánku v kempu za doprovodu kytar, houslí a klarinetu… V Hamru na Jezeře jsme určitě nehráli naposledy! 
No a kolik jsme vybrali? Celých 4.558,- Kč! 
Během týdne vybereme konkrétní postiženou vesnici a finanční dar předáme! Budeme vás informovat!

Děkuji všem hráčům za vysoké pracovní tempo a kamarádskou atmosféru, Bětce Slámové za profesionální vedení dělených zkoušek smyčců, Davidovi Duždovi, Aleši Filipovi a kolegovi Vladimíru Krejčíkovi za nádherné nové úpravy skladeb, vedení Dětského domova se školou v čele s panem ředitelem Mgr. Václavem Konopiským za skvělé zázemí, kuchaři a paní kuchařce za dobroty, které nám celý týden připravovali, panu starostovi obce Milanu Dvořákovi za součinnost při přípravě koncertu a fotodokumentaci v jeho průběhu.

Děkuji rodičům za podporu a učitelům, mým kolegům za trpělivost při individuálním nácviku nových skladeb! Důležitá je pro nás podpora ze strany vedení ZUŠ!

Speciální poděkování patří mamince – houslistce Blance Zapadlové, která mi již několik let na našich soustředění „kryje záda“ a stará se nejen o skvělé zázemí, ale je i velkým pomocníkem v nácviku smyčců, výtečným společníkem a kamarádem ve chvílích volna!

Již nyní se těším s orchestrem i kvartetem na další soustředění a koncerty!


Luboš Lachman

Comments