Koncert Iuventus, gaude! ke 100 letům naší republiky

přidáno: 7. 11. 2018 13:55, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 8. 11. 2018 3:17 ]
DÍKY ZA VŠE KRÁSNÉ, ČESKÉ...

Někteří lidé letošní výročí naší republiky vůbec neslaví.
„Nač slavit republiku,která již 25 let neexistuje?“
„Proč slavit 100 let od konce české státnosti?“
 „Rozpad Rakouska-Uherska přinesl naší zemi jen samé tragédie..“.
S dětmi pěveckého sboru Iuventus, gaude!  jsme to zkusili jinak:
„Co krásného nám naše země nabízí?“
Děti všech sborových oddělení se na zkouškách hlásily a jmenovaly desítky důvodů, proč být hrdými na naši zem.
Já jsem vybral program české hudby všech staletí a hned bylo co slavit.

V sobotu 27.10. se děti koncertního sboru IUVENTUS, GAUDE! jablonecké ZUŠky připojily k oslavám konce 1. světové války a vzniku republiky. Město Jablonec zařadilo jejich koncert jako vrchol celodenních oslav v Tyršově parku. Šťastným nápadem bylo zařazení koncertu do kostela sv. Anny, kde bývají koncerty sboru nejkrásnější. Koncert měl slavnostní náladu, umocněnou loučením s bývalými členy sboru a poděkováním za podporu odcházejícímu primátorovi města. Ten na začátku koncertu v krátkém proslovu popřál naší zemi mnoho dobrého.

Původním záměrem bylo zařadit na úvod hymny obou republik, avšak báseň Jana Čarka „Kdyby tu nic nebylo“ (zhudebněnou Petrem Ebenem) a Suchoňův hymnus na slovenskou zemi  „Aká si mi krásna“ navodily nevšední náladu mnohem emotivněji. Po té již slovo nepřerušovalo řeč hudby a ta posluchače postupně provedla všemi staletími. Od Svatováclavského chorálu až po hudbu Osvobozeného divadla. Nechyběla tak hudba z období gotiky, českého baroka, klasicismu i romantismu. Za excelentního doprovodu houslistek pražské konzervatoře - Karolíny Franclíkové a Terezy Zahradníkové - zazněl výběr z cyklu "Petrklíč" Bohuslava Martinů nebo překrásná skladba na lidové motivy žijícího autora Jiřího Temla za doprovodu flétnistky Emmy Letham.

Nejvíce si publikum získaly české, moravské a slovenské lidové písně. Zvláště pak ty, které si se sborem zazpíval přeplněný kostel. Nechyběla stylová  „Ach, synku“ nebo „Na rozloučení“, kterou sbor věnoval odcházejícímu primátorovi města.

Slavit pouhý akt republikového zřízení by bylo podobné, jako slavit narozeniny bez oslavence. Republiku tvoří lidé a právě jejich společenství dává zemi to největší bohatství. Proto mi bylo ctí se při tomto koncertu rozloučit s odcházejícími dětmi sboru. Připomínka krásných lidských vlastností a povah dává příklad mladším generacím a pomáhá vytvářet pravou tvář naší země.

Tomáš Pospíšil – sbormistr.

A jaká byla atmosféra? Máme pro vás krátký sestřih celého koncertu :-)

Děkujeme partnerům:

Statutární město Jablonec n. N.,
Liberecký kraj, Obec Rádlo, Nadace JABLOTRON, Nadace PRECIOSA, Nadační fond UNITHERM, ABEGU, a.s., ABB s.r.o., Agentura ReCese s.r.o., ARTGLASS s.r.o., Artweld s.r.o., ATREA s.r.o., BIŽU-NOVA, s.r.o., BUS Line a.s., CALVI s.r.o., Česká mincovna, a.s., DETOA Albrechtice s.r.o., EVOSA spol. s r.o., GREPA Networks s.r.o., Horák Eletronic, s.r.o., JUSTR, s.r.o., Kitl s.r.o., Kooperativa pojišťovna, a.s., KBS Security s.r.o., Květiny Floriánka, Ligum, spol. s r.o., Mgr. David Ferfecký, MITON CZ, s.r.o., OSA, STABLE.cz s.r.o., Stella Travel, TITAN - METALPLAST s.r.o., Unie českých pěveckých sborů, UNITHERM, s.r.o., UNITHERM Group, a.s., Valbek, spol. s r.o., ZUŠ Jablonec nad Nisou