AKTUALITY‎ > ‎

JKO se loučil s koncertní sezónou 2011/2012

přidáno: 26. 6. 2012 7:03, autor: Miroslav Halama

Jablonecký komorní orchestr se s uplynulou koncertní sezónou rozloučil vskutku ve velkém stylu. Ve středu 20. června orchestr před zaplněným sálem předvedl, co v něm opravdu je a dokázal tím, že 1. místo v letošní krajské soutěži nebyla náhoda.

V tropickém vedru, které ve středu kulminovalo, jsme našim věrným posluchačům na našem koncertním sále zahráli nejen známé skladby letošního repertoáru, ale sáhli jsme také k několika atraktivním skladbám let minulých. Na přání především naší vedoucí houslistky Bětky Slámové, jsme uvedli premiéru Symfonie č. 1 od Sergeje Prokofjeva, kterou jsme průběžně nacvičovali více jak 2 roky a pro její výjimečnou náročnost jsme nikdy nenašli odvahu ji veřejně uvést. Naši mladí „symfonici“ však dokázali neuvěřitelný cit pro náročnou interpretaci a především týmového ducha. Skladbu jsme ne „jenom“ zahráli, ale bylo v tom i kus pořádného muzikantství! I přes nepřízeň okolností, kdy se orchestr nesešel více jak měsíc v kompletním složení, vyzněly i ostatní skladby skvěle.

Velkou poklonu si zaslouží všichni sólisté - Zuzana Beerová na příčnou flétnu, Aneta Juklíčková a Aleš Filip na violoncella, Anna Kultová na klarinet a naše klavíristka Marcela Jandová.

I tentokrát jsme se museli rozloučit s některými hráčkami. A musím říct, že to bylo loučení hodně emotivní. Už více jak měsíc občas někomu na zkouškách vyskočily slzičky. Celý koncert jsem jako dirigent v orchestru cítil zvláštní napětí. Všichni jsme věděli proč. Za ta léta společného muzicírování se vytvořily opravdu silné přátelské vazby. Nejprve jsme se rozloučili s naší klarinetistkou a sólistkou na saxofon Kristýnou Paldusovou, která se rozhodla ukončit studium na dechové nástroje. Následovala zakládající členka KOLEGIE i JKO, vedoucí dechové sekce, 1. klarinetistka a sólistka orchestru Anička Kultová, která je už roky úspěšnou vrcholovou sportovkyní a už prostě ,,nestíhá“. A na závěr jsme se rozloučili se zakládající členkou L´ACCORDU - pozdějšího JKO, s Alžbětou Slámovou. Bětka vtiskla orchestru tvář. Celých 7 let jsme spolu vytvářeli výraz a frázování většiny skladeb. Aktivně vedla celou houslovou sekci a pomáhala většině mladších kamarádů s technikou hry. Zjednodušeně byla vždy připravena každému z nás kdykoliv pomoci a poradit – BĚTKO DĚKUJEME! S Bětkou a Aničkou se ale loučíme jenom jako se stálými členkami. Máme od nich příslib, že budou s orchestrem nadále spolupracovat jako hosté a sólistky.

Naopak jsme s radostí přivítali nové členy orchestru. Posilu houslové sekce tvoří především Alžběta Ženíšková, Pavlínka Kinská, Jan Nepomuk Praus, Jakub Vltavský a violoncellistka Tereza Hofrichterová. Někteří s námi odjíždějí již na letní soustředění, jiní nastupují až v září.

Určitě VŠICHNI si ale zasloužíme odpočinek. I když pro naše aranžéry Davida Duždu, Aleše Filipa a pro mě jako koordinátora a dirigenta začíná právě nyní období finiše nad novými party pro nadcházející koncertní sezónu. Už 13. srpna bychom rádi nové skladby začali nacvičovat na týdenním letním soustředění v Hamru na Jezeře, kam se opět moc těšíme.

Za úspěšnou sezónu VÁM všem přátelé děkuje a krásné prázdniny přeje

VÁŠ dirigent – Luboš Lachman

Jablonecký komorní orchestr


Comments