AKTUALITY‎ > ‎

Ještě ke koncertu JKO v Německu

přidáno: 23. 12. 2009 10:37, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 17. 6. 2010 6:41 ]
Do naší redakce dorazily informace a postřehy paní Slámové, maminky jedné ze členek JKO, která se zúčastnila zájezdu komorního orchestru a klarinetového kvarteta do Německa a zároveň pořídila mnoho krásných fotografií.
Rádi vám tyto materiály předkládáme:


        ,,V sobotu 12. 12. 2009  Jablonecký komorní orchestr společně s Klarinetovým kvartetem jel poprvé vystupovat jinam než na domácí půdu, tentokrát nedaleko k našim sousedům. Prý do Žitavy. Vlastně hráči ani nevěděli kam přesně jedou (přesně to snad věděl jen řidič autobusu pan Kordač).  Ona to nebyla přímo Žitava, tou se jen projelo a kousek směrem na západ od města v nějakém tom „dorfu“ bylo skutečné místo konání – přesně: Mittelherwigsdorf.

Nikdo z hráčů neměl tušení, v jakém prostředí a komu vlastně se bude hrát.

Když se dorazilo na místo a vystoupili všichni z autobusu, odebrali se se všemi malými, většími i velkými nástroji „hledat“ to místo. „Rovně nahoru a pak doleva.“ řekl řidič. A tak se šlo. Mezi běžnými domky budova ihned vzbudila pozornost. Zvláštní pro nás. O to větší milé překvapení uvnitř budovy, byla to totiž zrekonstruovaná bývalá stodola na krásný přívětivý víceúčelový kulturní stánek se vším vybavením.

Příjezd byl dostatečně včasný na to, aby se všichni hráči porozhlédli, umístili se na menším pódiu a rozehráli se. Je to také jiné hrát někde na úplně novém místě, kde se neví, jaká je akustika, jak silně, či slabě je potřeba hrát. Ale lehce se projel zkušebně repertoár, dirigent „otestoval“ sluchem sál, dal povely jak by se mělo hrát a… byl spokojen. Pak již jen příprava – dát se do gala a čekat na posluchače a vlastní zahájení koncertu.

Přicházeli. Ano, místní lidé z této obce, ale bylo vidět, že přicházejí s očekáváním něčeho hezkého, co jim zpříjemní pošmourný a chladný den.

Náš JKO byl domácím představen a začlo se hrát.

Od prvních tónů bylo cítit pohodu a lehkost hry – atmosféra byla skvělá a publikum také. Bylo vidět, že poslouchali se zaujetím a nadšením, snad i s obdivem, a každou skladbu ocenili vydatným potleskem. Po programu komorního orchestru vystoupilo s několika skladbami Klarinetové kvarteto, které sklidilo také stejný úspěch.

Vřelým poděkováním organizátorů bylo plné plato malých kytiček, vánočních hvězd, pro každého hráče. Součástí programu bylo na závěr půlhodinové vystoupení německého vokálního kvarteta „Specktrum“ s vánočními písněmi.

Po koncertě nás pořadatelé vřele pohostili a pak už se jen balilo. Malé sestřičky houslistky ještě zpestřily rozcházení hostů tím, že u východu hrály naše české koledy, což bylo domácími patřičně ohodnoceno. A pak už směr autobus a zpátky do Liberce – Jablonce…

Byla jsem náhodně svědkem zkoušky orchestru na sále v ZUŠce asi 10 dní před tímto koncertem. Tam jsem slyšela jak tam všichni „bojovali“ se Slováckou suitou od Vítězslava Nováka – je to „kláda“ – krásná. A pak jsem ji slyšela na tomto koncertě – úžasné! A všechny další skladby rovněž. Jak to dokázali? Po tom všem různém prokousávání všemi obtížnými místy, po tom věčném napomínání ze strany dirigenta… oni to dokázali a to zasluhuje obdiv a uznání. Jestli se někde nějaká chybička vloudila, určitě to posluchači nepostřehli, umění je přenést se přes případný nedostatek a hrát s nadšením.

Jen škoda přeškoda, že se nezachytí takové okamžiky, kdy se něco povede, na nějaký záznam.  I na to by se mohlo myslet, ale to je naše chyba (v tomto případě moje, nebyla jsem dostatečně připravena).

Neplánovala jsem vyjet si do té Žitavy s nimi, práce doma mne odrazovala,

ale na poslední chvíli jsem si řekla, že pojedu. A tak jsem navýšila věkový průměr osazenstva autobusu a poslouchala jsem, jak se jim to skvěle povedlo".

  Slámová (mamka)


Prezentace PicasaWeb


 


      
Comments