AKTUALITY‎ > ‎

Jaro s písničkou

přidáno: 22. 4. 2015 0:25, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 22. 4. 2015 0:34 ]
Sobotní vystoupení “Jaro s písničkou” přípravných pěveckých sborů koncertního sboru Iuventus, gaude! se opět konalo tradičně ve velkém sále jabloneckého Eurocentra. I když tentokrát hlavní koncertní sbor přímo na pódiu nevystupoval, nenechaly se ani mladší děti z přípravných sborů zahanbit. Nejmenší sbor Pueri, gaudete! si připravil pásmo lidových říkadel a písniček s jarní a velikonoční tématikou, které doprovázely řehtačkami a drhly. Oproti vystoupení na jabloneckých velikonočních trzích, kam se děti prodíraly vánicí sněhových vloček, vyzněly v Eurocentru jarní písně o dost veseleji. Premiérové vystoupení nejmenších zpěváčků pod taktovkou Blanky Šubrtové bylo zakončeno písní Zebra, která si svým rytmem diváky rychle získala.
Druhý přípravný sbor Liberi, gaudete!, složený jen ze samých dívek, předvedl pod taktovkou Jarmily Klokočníkové tři písně českých skladatelů - Letařovskej kostelíčku, Kouzelný domek zvonkové víly a Ptačí koncert’. Jejich vystoupení mělo příjemnou dynamiku a na dívkách byla vidět radost ze zpěvu, i když to s jejich temperamentem nemá paní sbormistryně mnohdy lehké. 

Před přestávkou zaplnil pódium svěží jarní žlutozelenou barevností triček největší a nejstarší smíšený přípravný sbor Amici, gaudete! Pod bryskní taktovkou Tomáše Pospíšila a s klavírním doprovodem Jany Liškové Kvochové předvedly děti čtyři písně - Voda a pláč od Antonína Dvořáka, Ave Maria v úpravě T. Pospíšila, Věčně mladý mistr Bach s hudbou od J. S. Bacha a slovy Václava Fischera a Hej, pane déšť! od Přemysla Kočího. Při první písni zazněla tři sóla celý sbor předvedl i dvojhlasé provedení písní. Na jejich pěveckém projevu je znát pilný tréning a vytrvalost, s níž navštěvují společné sborové hodiny s hlasovým vedením Lucie Jarešové. S nově představenými písněmi pojedou Amici, gaudete! i na mezinárodní letní soutěž FESTIVAL OF SONGS OLOMOUC , která proběhne 3. - 6. 6. 2015.

Po přestávce nastoupil Chlapecký přípravný sbor již tradičně v černých kalhotách a tričkách s pirátskými šátky na hlavě. S Tomášem Pospíšilem předvedli v klukovsky lumpácké choreografii čtyři lidové písně a také oblíbenou píseň ‘Bernardýn’ od Přemysla Kočího. Z jejich osobitého vystoupení bylo vidět, že zpěv kluky těší a pana sbormistra práce s nimi velmi baví.

Posledním výstupem koncertu byli hosté - Modrásci, kteří jsou nejstarším přípravným sborem DPS ‘Puellae cantantes’ z Litoměřic. Modrásci nastoupili v počtu čtrnácti dívek na pódium v černých kostýmech, zdobených širokým tyrkysovým opaskem a modrými motýly. Pod taktovkou a za doprovodu sbormistrů Saši a Romana Pallasových předvedly mladé zpěvačky jak lidové písně, tak i písně od zahraničních autorů. Jejich výborné pěvecké vystoupení bylo doprovázeno také velmi pěknou choreografií, která se zvláště u populární písně ‘Dancing Queen’ setkala s velkým ohlasem malých i velkých diváků. Vtipná choreografie s divadelními prvky ovládla i provedení písně ‘V domě straší duch’ od Jaroslava Ježka. Dívky sklidily se svými sbormistry velký úspěch. Litoměřický sbor se s jabloneckým sborem Iuventus, gaude! přátelí již od roku 2005. Mladé zpěvačky prožily s jabloneckými kamarády ze sboru Amici, gaudete! v hostitelských rodinách intenzívně celý víkend, naplněný nejen společným zpěvem, ale také výlety a jinými aktivitami.

Při vystoupeních jednotlivých sborů bylo milé, že si svůj program uváděly děti samy. Celý koncert ‘Jaro s písničkou’ byl zakončen společným vystoupením všech zúčastněných sborů a diváků v sále veselou písní Tancuj, tancuj!, která nádherně scelila závěrečnou koncertní atmosféru a nabila všechny přítomné energií do nadcházejících jarních dnů.

Kateřina Nora Nováková

Jaro s písničkou


Comments