AKTUALITY‎ > ‎

Jarní seminář 2015 v čistě ženské sestavě

přidáno: 30. 4. 2015 1:05, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 30. 4. 2015 23:54 ]
V sobotu 25. dubna se v učebně hudební nauky na Horním náměstí uskutečnil další Jarní seminář pro učitele hudební nauky, hudební výchovy, ale i sólového či sborového zpěvu, a to v ryze ženské sestavě. Stálice z jablonecké ZUŠ doplnily i kolegyně z Tanvaldu, Turnova, Liberce a Jablonce nad Jizerou. Tentokrát výbornou a v kantorských vodách známou a oblíbenou hlasovou pedagožku Alenu Tichou doplnila i fyzioterapeutka Gábina Glosová (maminka naší skvělé sólové a sborové zpěvačky Terezky).

První část semináře si nás, 13 žen, vzala do parády paní Glosová. Dostalo se nám takové lekce při práci s tělem, jako už dlouho většina z nás nezažila: konkrétně jsme se zaměřily na správný postoj, na oblast krční páteře a lebky, oblast ramenou, na která si bohatě nejen v práci nakládáme, na oblast hrudníku a zvětšování prostoru v něm pro dech: na první pohled jednoduché, nikterak fyzicky náročné cviky a pohyby s námi ale udělaly takové divy, že jsme víc jak po hodině „usilovné“ práce zjistily, jak se nám lépe dýchá, jak se zvětšil prostor v hrudníku, že cítíme svaly, o nichž jsme neměly ani tušení…. ale bylo nám báječně.

Další minuty se nám pak věnovala Alenka Tichá, která plynule navázala na paní Glosovou. I když by se to někomu mohlo zdát zvláštní, propojovat fyzické cvičení s hlasovou technikou a hygienou, je to naopak velmi úzce provázané. A praxe ukazuje, že bez správného pochopení věci si mnohdy můžeme ublížit. Ať už jde o nás, kdo učíme, nebo o děti. A nakonec jsme se dozvěděly, že nejde jen o zpěváky, ale i o hráče na různé hudební nástroje, počínaje klavíristy, houslisty, hráče na příčnou flétnu atd. Právě tomuto tématu bychom se pak rádi věnovali na podzim, kdy chystáme další seminář…ale nepředbíhejme. Alenka Tichá nás krásně rozezpívala, opět jsme si uvědomily, jak je důležitá dikce, tvoření hlásek, hlavně souhlásek. Skvělé bylo i to, že protože nás bylo méně, mohla se nám tak věnovat individuálně. Takže nebyl problém zastavit se na delší dobu u jedné či druhé kolegyně a skutečně poctivě zapracovat na věcech, které se hned nedařily.

A na úplný závěr došlo i na zpívání. Začaly jsme jednoduchým jednohlasem, který jsme promítaly na interaktivní tabuli, a přes dvojhlasou skladbičku jsme se pak dostaly i k nádherné trojhlasé úpravě skladby A white rainbow, zpívanou v hebrejštině. Pocit souladu, harmonie a duchovní sounáležitosti, to vše jsme na závěr našeho semináře cítily. Bylo to díky báječnému souznění mezi námi všemi a hlavně díky dvěma skvělým lektorkám, kterým bych tímto ráda poděkovala za jejich čas a ochotu s námi strávit sobotní půlden. Paní Glosová, Alenko Tichá, moc děkujeme a těšíme se na další setkání s vámi, je to žádáno!

Za všechny zúčastněné ženy Petra Koutecká

Jarní seminář


Comments