AKTUALITY‎ > ‎

Jablonecký komorní orchestr zazářil v Desné

přidáno: 15. 6. 2011 1:35, autor: Miroslav Halama   [ Aktualizováno 15. 6. 2011 2:25 uživatelem Vít Rakušan ]

V pondělí 13.června v podvečer naplnily tóny našeho orchestru nádherný sál kulturního centra Sklář v Desné. Původní záměr „pouze“ poděkovat touto cestou vedení tanvaldské ZUŠ za spolupráci se nám jaksi „zvrtl“ v neskutečně příjemný společný emotivní zážitek. Orchestr zahrál naprosto uvolněně a s chutí.

Vliv na výkon měl určitě nádherný sál Skláře. Je to poněkud zapomenutý prostor uprostřed kopců Jizerek. Přitom je to historický skvost a pro koncertní potřeby neskutečně příjemný a vstřícný. Naše sólistky Markéta Franclíková, Zuzana Beerová a Anna Kultová si mohly dovolit hrát naprosto přirozeně, protože zvuk jejich houslí, příčné flétny a klarinetu se lehounce nesl sálem ke každému posluchači. Orchestr zněl měkce. Přiznám se, že jsem například při melodii z filmu Forest Gump v podání naší další sólistky klavíristky Marcely Jandové vůbec nevnímal partituru a „realitu“ – tóny jejího klavíru a orchestru mě budou znít v uchu ještě hodně dlouho.

Ale zpět k našemu hlavnímu důvodu, proč jsme hostovali v nedaleké Desné. Ten nápad se zrodil nedávno a díky vstřícnosti slečny Terezy Kahánkové a týmu kolem ní v Desenských novinách dostal okamžitou 100% podporu, za kterou moc děkujeme. V Jablonci n.N. máme v současné době nedostatek vyspělých houslistů, kteří by měli chuť hrát v komorním orchestru. Podobná situace je v příčných flétnách. Proto jsme nabídli již více jak před rokem volná místa šikovným hráčům v regionu. Ozvali se nám nejprve vynikající houslistky, sestřičky Franclíkovy ze třídy Šárky Kourkové, která navázala na pedagogické základy Jana Machandera. Hned na to se na nás přišla podívat flétnistka Zuzka Beerová, která se ne jenom zkušeně ujala postu 1.flétnistky, ale během roku přivedla také svoji šikovnou kamarádku ze třídy Ivety Růtové, Anežku Bartošovou.

Děkujeme panu řediteli tanvaldské ZUŠ Jiřímu Lejskovi a jeho týmu za trpělivost s občasným křížením našich akcí a podporu, kterou od Vás získáváme. Těšíme se na další spolupráci!

Autor textu: Luboš Lachman

KONCERT JKO V DESNÉ

                                                                        FOTO: Filip Pisár

Comments