AKTUALITY‎ > ‎

Jablonecký komorní orchestr v létě nezahálel

přidáno: 4. 9. 2009 13:01, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 17. 6. 2010 6:41 ]
Již páté léto strávili hráči našeho komorního orchestru v nádherném prostředí Hamru na Jezeře na již tradičním prázdninovém soustředění. Pět horkých srpnových dnů jsme pilně hráli.

Při pohledu na hromadu partitur jsem odjížděl s lehkými obavami. Na konci školního roku prošel totiž orchestr značnou obměnou. Museli jsme tedy vzhledem k našim zářijovým koncertním povinnostem zvládnout nejenom nový repertoár pro nadcházející koncertní sezonu, ale také ten již ,,starý". Už po prvním dnu ze mne ale jakékoliv obavy spadly.Měl jsem před sebou naprosto nový-a musím říci-skvělý tým. Letošní prázdninové soustředění hodnotím jako jedno z neúspěšnějších.

A co za tím úspěchem stálo?

Byla to především neuvěřitelná energie Davida Duždy,Aleše Filipa a Alžběty Slámové! Strávili hodiny nad úpravami a přepisy nových nádherných skladeb. Celý orchestr cítil od prvních tónů jejich náročnost, ale také to, že jsou hratelné a hlavně - že nám sedí ,,na míru". Vám třem patří veliký DÍK!

Na soustředění se tentokrát sešla opravdu skvělá parta.Byla jednoduše pohoda. Samozřejmě nás mrzelo, že se celkem pět hráčů nemohlo zúčastnit. Někteří na poslední chvíli. Ale takový už je život.Úroveň houslí zvednul určitě příchod sestřiček Franclových z Tanvaldu. Děvčata - ještě jednou gratuluji. Skvěle jste zapadla do týmu.Vedla jste si výborně ve zkouškách i mimo ně. Naprosto senzačně si poradila s party naše nová klavíristka, čembalistka a varhanice v jedné osobě Marcelka Jandová. Nejen, že se rychle zorientovala ve starém programu, ale citlivě a brilantně zvládla i nastudování programu nového - jen tak dál.
Mám také radost z celé dechové sekce! Zvládnutí přechodu na vyšší hráčský post není jednoduché.Zde si dovolím vyzvednout naší mladou a nadějnou klarinetistku Kristýnku Paldusovou. Přes krátké hráčské zkušenosti zvládla vstup do dvacetičlenného tělesa na jedničku! Zvuk orchestru výrazně obohatil nový kontrabasista Aleš Filip. Přes pouze dvouměsíční zkušennost s novým nástrojem si na novém postu vedl naprosto skvěle. Navíc průběžné přechody z violoncella na kontrabas nejsou zrovna optimální. Alfe díky! Na kontrabas jsme dlouho toužebně čekali. Novou zkušeností první violoncellistky si také prochází naše skvělá Aneta Juklíčková. Už nyní se těším na brilantní sólíčko v jejím podání.

Samostatnou kapitolou je koncertní mistr - vedoucí houslí Alžběta Slámová. Vím Bětko, že nemáš ráda velké ovace, ale přesto - dovol mi velké poděkování. Bez Tvého obětavého a především citlivého přístupu při dělených zkouškách by naše soustředko v žádném případě tak úspěšné nebylo! Jen pro představu - během pěti dnů jsme v týmu složeném z hráčů věkového rozpětí 10 - 28 let nacvičili a rozpracovali šestnáct náročných skladeb.

Zvláštní poděkování patří naší obětavé a skvělé kamarádce, jedné z maminek Blance Zapadlové.Její postřehy nenápadné posluchačky houslistky a starost o celkové naše zázemí jsou pro mne naprosto nepostradatelné. Blani  - DÍKY!

Soustředění je ale nenávratně s létem za námi a před sebou máme hned aktuálně prestižní koncert! Není to po prázdninách jednoduché, ale jsem přesvědčen, že to zvládneme tak skvěle, jako každý rok. Řeč je o koncertu ke dni památek. V sobotu 12.9. hrajeme od 13,00 hod. v kostele Dr. Farského. Přijďte mladé, nadějné hráče podpořit.

Mimo jiné zazní skladby A.Vivaldiho, P.J.Vejvanovského, J.Masseneta, J.Villiamse, M.Ravela, V.Kněžka a také dvě ukázky z nového repertoáru - filmová hudba.

Luboš Lachman, dirigent orchestru.

http://picasaweb.google.cz/mira.halama/JKOSoustredeni2009?authkey=Gv1sRgCJusm-GI8tuwOg&feat=directlink

Comments