AKTUALITY‎ > ‎

Jablonecký komorní orchestr se vrátil z úspěšného jarního soustředění

přidáno: 16. 3. 2014 12:59, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 17. 3. 2014 2:43 ]

Od pátečního večera až do pondělního odpoledne (7. – 10. 3.) strávili opět hráči našeho komorního orchestru svůj prázdninový čas na již tradičním soustředění v Hamru na Jezeře. Máme zde naprosto optimální podmínky – ubytování v prostorné vile v krásném borovicovém háji u Hamerského jezera, výbornou stravu a prosklenou zkušebnu s výhledem do lesa. Navíc nám přálo počasí, takže jsme stihli i malý výlet kolem jezera.
Náš orchestr se aktivně přihlásil k oslavám Roku české hudby. Na plánu jarní koncertní sezóny jsou čtyři celovečerní koncerty a také jiné koncertní akce:
  • 24. 4. - Zahájení Jarního koktejlu ZUŠ v Městském divadle v Jablonci nad Nisou
  • 29. 4. - Slavnostní koncert v Městském divadle v Jablonci nad Nisou
  • 21. 5. - „Z pohádky do pohádky“ pro děti a jejich rodiče, prarodiče
  • 2. 6. - Koncert v tanvaldském kině
  • 3. 6. - Absolventský koncert v kostele Sv. Anny
  • 9. 6. - Závěrečný koncert v kostele Sv. Anny 
Výjimečný rok si žádá také výjimečný repertoár. Dvořákovo Largo z Novosvětské je záležitost především pro symfonický orchestr. Náš aranžér a kontrabasista Aleš Filip věnoval mnoho dnů úpravě a přepisu této nádherné skladby pro naše obsazení. Patří mu velký dík a obdiv, výsledek je skvostný! Vše bude samozřejmě záležet na momentální formě a odvaze jednotlivých hráčů našeho orchestru, ale už nyní mohu slíbit nevšední zážitek! K dalším vrcholům našich koncertů bude určitě patřit také náš host Nikola Bergmanová, která Vám společně s naší flétnistkou Anežkou Bartošovou zahraje na harfu skvostného Mozarta. Využití harfy, například ve známé skladbě Eduarda Griega Solvejžina píseň, je pak naprostou samozřejmostí…

Je to pro nás velká radost a čest. Zároveň ale také velký závazek. Proto jsme dny na soustředění využili beze zbytku. Hráli jsme od 9 do 21:30 hodin. Nechápal jsem, kde se v hráčích bere síla a nekonečná energie. Především mladší hráči ve věku 12 až 17 let doma u svého nástroje určitě „nesedí“ 6 až 10 hodin denně! Přesto to všichni s vědomím potřeby, nutnosti a našeho společného cíle dokázali. Patří jim za to velký obdiv a moje poděkování.

Zažili jsme však i nádherné chvíle, kdy jsem cítil, jak mají hráči jinak mnohdy značně rozdílných povah a nátur k sobě blízko. Vážím si neskutečně toho, jak si vzájemně pomáhali, jak se v kritických chvílích podrželi. Vše se umocnilo při večerním posezení u kytary (po zkoušce až do 23:30 hodin!), při kterém se postupně přidávaly další nástroje, ostatní zpívali… Do postelí jsem je musel doslova zahánět.

Rád bych už nyní pozval všechny naše příznivce a hudby milovnou jabloneckou veřejnost na výše zmíněné koncerty. Přijďte podpořit naše mladé talenty a poslechnout si nádhernou hudbu!

Luboš Lachman, dirigent orchestru

Jarní soustředění JKO


Comments