AKTUALITY‎ > ‎

Jablonecký komorní orchestr se vrátil ze soustředění

přidáno: 25. 8. 2014 13:51, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 26. 8. 2014 1:02 ]
Od neděle 17. srpna až do soboty 23. srpna jsme opětovně strávili týden v krásném prostředí nám dobře známého dětského domova v Hamru na Jezeře. Příjezd a ubytování v neděli už bylo jen rutinou, a ještě večer jsme si stihli postavit orchestr a rozdat všechny party. 

V orchestru na konci sezóny došlo k další generační výměně, a tak jsme začínali cvičit nejen nové skladby, ale mnozí hráči si museli zvyknout i na nové posty. Celá sekce prvních houslí byla v podstatě v novém, změny postihly rovněž dechy – jak flétny, tak klarinety. Kromě toho nám ještě vypomohli a velkou měrou ke zvuku orchestru přispěli Honza Benhák na housle, Anežka Bartošová na flétnu a Vít Randula ze ZUŠ Liberec na basklarinet.

Nutno dodat, že se vše dařilo na jedničku. Hrálo se dopoledne, odpoledne, po večerech a věřím, že mnohým se o hraní i zdálo. Nicméně poctivá dřina a píle se bohatě vyplatily. Nejen, že jsme stihli ze čtyř úplně nových skladeb nastudovat kompletně tři, ale ještě navíc jsme zvládli v novém složení i plných devět starších věcí. Repertoár jako hrom. Měli jsme rovněž i velkou motivaci, kterou byly hned dva koncerty – jeden ještě v Hamru na pláži jezera a druhý, už v domácím prostředí, který se uskuteční ve čtvrtek na molu jablonecké přehrady.

Celkový harmonogram se skoro nelišil od minulých úspěšných ročníků soustředění. Dopoledne dělené zkoušky, kde si každá sekce ujasňovala techniku a frázování, během odpoledne a večera pak zkoušky celého orchestru k nácviku souhry, celkového výrazu a dynamiky. Odhadem jsme nástroje drželi v rukou ne méně, než 8 hodin denně. Pracovní tempo vskutku mimořádné, nicméně ohromně přínosné.

I přes časové vytížení zbyl čas na relaxaci, ať už lenošení u knížek či jen tak, rekreační sportování u pingpongového stolu, či výlety „za pštrosy“ a za jezero. 

O zázemí a žaludky se nám jako obvykle staral sehraný tým z dětského domova, kterému patří velký dík za podporu a pomoc. Prostředí kempu s borovicemi, na který máme vždy výhled ze zkušebny, pak už jen dokresluje skvělou atmosféru. 

I toto soustředění se zařadí mezi ta velice úspěšná, která vynikají dřinou, ale přinášejí společnou radost a stmelují kolektiv. Moc děkuji Bětce Ženíškové, která s elegancí zvládla nejenom svoji sólovou skladbu, ale hlavně post koncertního mistra, kdy s neúnavným klidem hlídala a určovala smyky smyčců. Děkuji také svým kolegům Bc. Pavle Hradecké a Mgr.
Aleši Filipovi za pomoc v organizaci. Především ale děkuji všem hráčům za neuvěřitelné nasazení, trpělivost s mým tlakem na kvalitu (jdoucím občas až za hranu únosnosti) a profesionální kolegialitu, vzájemné pochopení a podporu.

Mgr. Aleš Filip a Luboš Lachman

Letní soustředění
Comments