AKTUALITY‎ > ‎

JABLONECKÝ KOMORNÍ ORCHESTR se na mole jablonecké přehrady rozloučil s letními prázdninami

přidáno: 30. 8. 2014 6:51, autor: Miroslav Halama

Ve čtvrtek 28. srpna se konal na mole mezi první a druhou jabloneckou přehradou výjimečný koncert. Této neobvyklé akci předcházely celoprázdninové přípravy. Dirigent orchestru Luboš Lachman dostal na začátku letních prázdnin velmi lákavou nabídku od náměstkyně primátora Soni Paukrtové a ředitele Městského divadla v Jablonci nad Nisou Pavla Žura. Zahrát ke konci prázdnin venku na mole jablonecké přehrady v rámci probíhajícího festivalu Rok české hudby bylo příležitostí, která se neodmítá. 

Jelikož byly prázdniny v plném proudu, nebylo vůbec jednoduché spojit se s celým orchestrem. My hráči jsme dostávali zprávy do různých koutů Evropy a snažili se uzpůsobit náš prázdninový program novým okolnostem. Od začátku bylo všem jasné, že se musí změnit již připravená koncepce a že všechny skladby na koncert budeme muset nacvičit ve velmi krátkém čase, a to během týdenního soustředění v Hamru na Jezeře. Úkol se jevil o to těžší, poněvadž po odchodu několika nejstarších hráčů z dechové sekce a z prvních houslí byl orchestr v novém, omlazeném složení. S tímto vědomím jsme odjížděli na soustředění a věděli jsme, že nás nečeká lehká práce.


Během týdenního pobytu v Hamru se nám podařilo sestavit repertoár tak, aby byl vhodný, jak pro milovníky hudby a časté návštěvníky koncertů, tak především pro ty, kteří „klasice“ neholdují. Kromě klasických kusů od Bacha či Händela jsme velkou část programu věnovali melodiím ze známých filmů, jakými jsou například Forrest Gump či Pearl Harbor. 

Koncert na mole byl pro Jablonecký komorní orchestr velmi významnou událostí především z toho důvodu, že jsme jím zahájili oslavy 10. výročí založení. Jelikož odehrajeme ročně asi deset koncertů, mohl být tento přibližně 100. koncertem od počátku orchestru. Je nutno podotknout, že lepší příležitost pro zahájení oslav jsme dostat nemohli. Stovky posluchačů, které přilákala netradiční akce u přehrady, zaplnily hráz i přilehlé břehy. Atmosféru večerního koncertu za umělého osvětlení dokreslovala nádherná kulisa blyštivé vodní plochy s panoramatem města. Pro všechny členy orchestru byl tento večer nezapomenutelným zážitkem a rádi bychom někdy v budoucnu podobnou akci zopakovali.

Na tomto místě je ještě třeba složit poklonu a poděkovat všem hráčům za to, že zvládli přibližně hodinový program odehrát i za tak těžkých podmínek, jaké přináší zima a vlhkost. Nejen, že byli všichni do několika minut promrzlí a měli ztuhlé prsty, ale také nástroje se důsledkem vlhkosti a zimy rozlaďovaly, a tak nebylo jednoduché udržet čisté ladění. 
Především naše sólistky prokázaly velkou muzikantskou profesionalitu – houslistka Alžběta Ženíšková, klavíristky Kristýna Svobodová a Marcela Jandová, která se představila též jako zpěvačka. Desítky pozitivních a nadšených ohlasů svědčí o veskrze povedené akci. 

Na závěr patří naše velké poděkování všem, kteří nám dali možnost takový koncert uskutečnit. Na prvním místě děkujeme náměstkyni primátora Soně Paukrtové a řediteli divadla Pavlu Žurovi za podporu našeho orchestru a za nabídku k uspořádání této akce. Dále děkujeme technickým službám města a všem technikům z městského divadla, kteří připravili 
zázemí pro celý koncert a technicky ho zabezpečili. 

Již nyní se těšíme na další koncerty, které náš orchestr v jubilejním roce čekají!

Bc. Pavla Hradecká – houslistka JKO

Koncert JKO na mole přehrady


Comments