AKTUALITY‎ > ‎

Jablonecká radost v České Lípě

přidáno: 8. 4. 2019 5:31, autor: Vít Rakušan
S velkým potěšením uveřejňujeme text, který nám zaslal pan Hynek Glos - otec jedné z účastnic pěvecké soutěže Lípa Cantantes v České Lípě. 

(Česká Lípa – 5.dubna) Lípa Cantantes je pěvecká soutěž, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa. Je určena dětem a mladým lidem mezi 7-25 lety z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému zpěvu. 5. dubna 2019 proběhl již šestý ročník této soutěže mladých talentů, předsedkyní poroty byla Magdalena Hajóssyová, vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění.

Za jabloneckou ZUŠ se letošního ročníku zúčastnili tři interpreti Tereza Glosová, Lucie Kovářová a Jan Novenko, kteří se připravují pod vedením paní učitelky Jarmily Klokočníkové. S přípravou skladeb jim pomáhala paní učitelka Romana Halamová v roli korepetitorky. Obě učitelky pak pomohly výraznému úspěchu mladých dam přímo v České Lípě. 
Soutěž probíhala dvoukolově a tak není pro žádného zpěváka jednoduché koncentrovat se na provedení několika skladeb z různých historických období. Jabloneckým děvčatům se to podařilo. Lucie Kovářová ovládla kategorii 13-15 let a navíc obdržela cenu za mimořádnou interpretaci lidové písně. „Svatební“ v jejím provedení byla skutečně zážitkem pro laiky i odborníky. Tereza Glosová zase zaujala zejména interpretací árie Una donna a quidici anni z opery Cosi fan tutte a to jí vyneslo vítězství v kategorii 16-18 let. Ocenění z úst hodnotících odborníků si odnesla i Jarmila Klokočníková. Porota ocenila mimo jiné i výběr skladeb a způsob, jakým paní učitelka vede obě zpěvačky k nenásilnému a přirozenému projevu. Aby toho nebylo málo, tak se Lucie s Terezou dočkaly i výhry v kategorii komorního zpěvu. Z jejich úst zazněla Dvořákova „Zajatá“ a tomuto výkonu se navíc dostalo ocenění z rukou starostky města Česká Lípa. Dívčí duet získal oprávněně cenu pro absolutního vítěze soutěže!

Za všechny tři studenty patří poděkování oběma zmíněným učitelkám, které neváhají investovat svůj drahocenný pracovní i volný čas. Snad jsou pro ně dostatečným zadostiučiněním nejen dosažené výsledky, ale hlavně radost žáků ze samotného zpěvu a síleného nadšení přihlížejících diváků.

https://photos.app.goo.gl/NAxBjAWN3gJZ72iS7

Podrobnosti, výsledky i fotografie je možné najít ZDE.
Comments