AKTUALITY‎ > ‎

IUVENTUS V LOTYŠSKU ANEB JE PO SOUTĚŽI

přidáno: 11. 7. 2014 15:24, autor: Tomáš Pospíšil

Je 11 hodin večer, slunce leží v červánkách za obzorem, po rižském sídlišti z dávných dob sovětského komunismu se prohání mořští rackové a já usedám za Viktorům notebook, abych shrnul nálady dnešního dne.

Je zřejmé, že jeden veliký balvan dnes všem padá ze srdce: Naše děti mají po soutěži. Obavy ze včerejších večerních kolapsů se nenaplnily a přestože byl budíček kvůli akustičce v kostele již v 6.30 hod., děti přicházejí na brzké ranní rozezpívání v kompletní sestavě a hlasově v pořádku. Soutěž v duchovní hudbě probíhá v největší rižské bazilice sv. Petra s vysokou neogotickou klenbou, která vytváří neuvěřitelně příjemnou akustiku. Po akustické zkoušce probíhá porada po hlasech a pak již jen čekáme, kdy nás moderátor představí porotě a obecenstvu v chrámě.

Soutěžní vystoupení se dětem povedlo. Místy měly díky únavě potíže s udržením tóniny skladeb, ale vždy se do ní během zpěvu poslušně vrátily a v soutěžních skladbách vytvořily tak krásnou atmosféru, že bych jim - být dobrým porotcem – intonační nejistoty odpustil. Podle Lucky Jarešové působil výkon přesvědčivěji, než ve včerejší dětské kategorii, tak uvidíme, kterak to posoudili povolanější. Ti o výkonu dětí bodováním rozhodly hned po jejich vystoupení, avšak na vyhlášení bodových průměrů a zařazení do medailových pásem si musíme ještě počkat. V sobotu večer se mimo jiných kategorií vyhlašuje i„duchovka“ a teprve v neděli dopoledne spolu s dalšími i kategorie dětských sborů.

Z dětí očividně spadl pocit soutěžní odpovědnosti a tak si odpoledne a večer prožily v radostné náladě plné veselí a společného zpěvu. Nejprve si šly vyslechnout výkony dalšího bloku dětské kategorie, kde u nich zanechal dojem zvláště jihočínský sbor provedením české halekačky „Hoj, hura hoj!“. Večer děti vystoupily v jednom z rižských parků na přátelském koncertě a od 20. hodiny se již těšily na poslech soutěžní kategorie spirituálů se slavným jihoafrickým univerzitním sborem a miláčkem našich děvčat - dirigentem André van dem Merwe. Fronta přes celé náměstí však napověděla, že o André a jeho úchvatných spirituálech si můžeme nechat jenom zdát a tak se děti postavily na vedlejší náměstí a připravily kolemjdoucím hned druhý „koncert“ z několika českých lidovek. Když se místo před nimi zaplnilo mnoha posluchači, neváhaly děti sáhnout i do soutěžního repertoáru a nakonec se s nadšeným publikem rozešly písní „My song“, která nás, coby hymna, provází celou olympiádou. Pokud se něčemu na našem zájezdu opravdu daří, pak je to síle společného zpěvu. Píseň, jak hymna zpívá, děti objala a uchopila a já doufám, že je jen tak brzy nepustí.

Comments