IUVENTUS V LOTYŠSKU - DEN TŘETÍ

přidáno: 9. 7. 2014 13:52, autor: Tomáš Pospíšil

Den „D“ pro celý sborový svět je tady. Všechny lotyšské televize a národ žije vyjímečným svátkem olympijských her, které se po dvou letech v americkém Cincinnati stěhují do krásného pobaltského městečka se 750 000 obyvateli jménem Riga. Na 30 000 milovníků sborového zpěvu právě teď sleduje velkolepý zahajovací ceremoniál v rižské aréně. Mezi nimi sedí i 42 černo-oranžových našich dětí, které dnes za sebou mají přesun z východního městečka Lielvarde. Dopolední odjezd probíhal společně s místním dětským sborem, který pospíchá do Rigy na předsoutěžní akustickou zkoušku. My nikam nespěcháme a tak se v klidu v Rize zaregistrujeme (jsme zde svědky nádherné situace s organizátory, kteří když zjistí, že pro nás zřejmě naší vinou nemají lístky na večerní ceremoniál, neskrývají svůj smutek a když následně zázrakem naleznou 50 VIP lístků, mají z toho takovou radost, že neskrývají dojetí), děti mezitím navazují přátelství s „Moravskými dětmi“ z Holešovic, kteří parkují přímo za námi a soutěží s naším Věnečkem Zdeňka Lukáše a absolvujeme přesun na rižské sídliště s ubytováním v koleji jako vystřižené z dob komunismu (konečně jsme se na olympiádě dostali do ekonomické třídy bydlení, tak máme, co jsme si zaplatili:)). Oběd je ve velké fotbalové hale avšak s takovou frontou na jídlo, že záhy vyhlašujeme konkurz na společenské hry, kde vítěz bude předbíhat a poražený pouštět ostatní. Zbytek času do večeře děti tráví v pronajatém internátním sále na zkoušce zítřejší dětské kategorie. Jejich zápal a fandění vlastním sborovým řadám, které před sebou předvádí svůj soutěžní program nabil všechny děti, ale odrovnal pana sbormistra. Ten šel dobijet baterky do postele, zatímco ostatní šli mávat vlajkami a křičet své: GAUDETE, EXSULTATE! Kéž vám to, děti, vydží a zítra pomůže k radostnému předvedení toho, co jste opět tak krásně do světa připravily. Držme jim k tomu všichni dospěláci palce. A kdy přesně? Ve čtvrtek v 16.15 hod. (15.15 jabloneckého času) zazní v kulturním domě „Ziemejbazma“ Lukášův Věneček, Forbesovo Ave Maria, Mantyarviho El hambo a závěrečný spirituál Didnť My Lord.