AKTUALITY‎ > ‎

IUVENTUS V LOTYŠSKU – DEN DRUHÝ

přidáno: 8. 7. 2014 14:57, autor: Tomáš Pospíšil   [ aktualizováno 8. 7. 2014 15:01 ]

Protože se k psaní reportáže dostávám až pozdě večer, nedostává se mi již patřičné slovní zásoby k pravému vyjádření všech možných nálad a pocitů z dalšího krásného dne stráveného u přátel v městečku Lielvarde.

S jejich rostoucí srdečností roste zas naše schopnost se přizpůsobovat a to například zdejší tradici, jak všem názorně předvedla Anežka Grátttová, když dopoledne bravurně sehrála roli manželky středověkého vůdce na dřevěném hradě Uldevena. Naši hostitelé zas opět předvedli invenci při pořádání exkurzí, když poutavým výkladem nechali sbor ocitnout v lotyšském hradním obydlí, postaveném podle archeologických vykopávek z 12. století. Již zmíněná Anežka pak se sborem zazpívala „svému“ pánu quasi středověkou českou lidovku „Což se mně, má milá“.


Protože v současném Lotyšsku kraluje nebývalé horko, snažili se hostitelé držet program celého dne v duchu relaxace. Naše vzorné děti však předpolední odpočinek dobrovolně vyměnily za zkoušku a tak si kromě přípravy na večerní koncert mohly rozebrat i včerejší „duchovku“. To je již druhý výraz, který ve sboru může zdomácnět. O ten první se postarali hostitelé, když nechtěně přejmenovali naši Janu na „Kvočkovou“ a Viktora na „Kvočka“.

Odpolední návštěvu v místním IQ parku si však děti nenechaly ujít a tak si svou bystrost vyzkoušely na rozličných atrakcích demonstrujících různé fyzikální zákony. Řekli byste do jedenáctiletého nováčka ve sboru, že uzvedne starého ruského žigulíka? Taková síla ve sboru se nutně musí projevit i na blížící se soutěži.


Kolektivní síla se, podobně, jako včera, projevila i v závěru dne, kdy naše značně unavené děti obdarovaly lielvardské publikum opět překrásným koncertem. Soutěžní repertoár dětské olympijské kategorie tentokrát obohatily o krásnou českou lidovku „Ty Bysterský zvony“, kterou věnovaly svým novým kamarádům s přáním, aby se společné setkání mohlo uskutečnit co nejdříve u nás. Po koncertě plánovala paní sbormistryně Bajba pro děti diskotéku, ale děti naladěné na blížící se soutěž ji zdvořile odmítly.Tak je pan sbormistr poslal rovnou do postele, protože až se ráno probudí, všechno, čemu obětovaly tolik času a potu bude právě začínat…
Comments