AKTUALITY‎ > ‎

Iuventus, gaude! zpíval libereckým milovníkům vážné hudby

přidáno: 17. 10. 2010 1:43, autor: Miroslav Halama

Jako velkou poctu jsme cítili nabídku organizátorů abonentních cyklů komorní hudby v kulturním a společenském centru Lidové sady v Liberci. Přestože bylo náročné připravit samostatný celovečerní koncert v délce 90 minut, byla to zároveň příležitost ukázat posluchačům celou šíři repertoáru, kterému se sbor Iuventus, gaude! věnuje -  hudbu duchovní, světskou, lidovou i náročné spirituály.

Ve čtvrtek 14. října večer tak více než 50 jabloneckých dětí pod vedením Tomáše Pospíšila nastoupilo na jeviště v Lidových sadech. Asi jim zpočátku nebylo úplně lehko. Publikum znalé vážné hudby  a zvyklé chodit pravidelně na profesionální umělce jim začátek rozhodně neulehčilo a zpočátku panovala atmosféra očekávání, co jim ten teprve pětiletý neznámý sbor předvede. Jak ale zněla skladba za skladbou, publikum jako by roztávalo, potlesk byl stále delší a vřelejší. Ve druhé polovině koncertu už publikum zpívalo se sborem refrén lidovky Tancuj, tancuj a poslední spirituály Mosese Hogana Eliah Rock a The Battle of Jericho diváky doslova zvedly ze sedadel. V přídavku O Happy Day se skvěle předvedla sólistka Denisa Šubrtová.

Dlouhý potlesk, mnohdy ve stoje, a slova uznání a díků, která jsme po koncertě vyslechli, svědčí o tom, že sbor Iuventus, gaude! svůj velký koncert zvládl na jedničku. Přestože pro děti bylo určitě náročné zvládnout tak dlouhé večerní vystoupení, uznání publika pro ně bylo velkým povzbuzením před ještě náročnějším a prestižnějším charitativním koncertem ve Smetanově síni Obecního domu v Praze 31.října. Tento koncert pod záštitou kardinála Vlka a papežského nuncia arcibiskupa Mons.Diega Causera je pořádán ve prospěch školy v Ugandě. Spolu se sborem Iuventus, gaude! vystoupí symfonický orchastr FOK Praha, violoncellista  Petr Špaček a večerem bude provázet Marek Eben.

Ivana Ullmannová

Comments