IUVENTUS, GAUDE! V LOTYŠSKU - DEN PRVNÍ

přidáno: 7. 7. 2014 14:32, autor: Tomáš Pospíšil
O hodinu více časem, zato však o dvě hodiny více světla - takový je první večer našeho koncertního sboru v malém lotyšském městečku LIELVARDE. Po dvaadvaceti hodinách cesty z Jablonce (prakticky bez dálnic) se snoubí pocity únavy s dojmy nesmírně vřelého přijetí nových přátel z dětského sboru stejného jména, jaké nese městečko na břehu největší lotyšské řeky Daugavy. Srdečné přijetí jednoho z nejlepších lotyšských sborů (také účastníka blížící se WORLD CHOIR GAMES RIGA) předpovídala již předchozí korespondence, proto jsme do Lieivarde přijížděli ve sborových tričkách s pokřikem lotyšského „ahoj“ na rtech. Maruška Suchánková všem náležité předvedla, jak příkladně vyběhnout z autobusu, obejmout paní sbormistryni Bajbu a pak již nestálo nic v cestě k všeobecnému přátelskému uvítání. Po procházce kolem řeky, vítečného oběda a příjemné siesty v parku následovala báječně připravená exkurse v místním muzeu, kde jsme formou divadelní hry za hereckých výkonů Aleše, Anežky, Jiřinky, Jonáše, Marušky a Kačky vyslechli slavný epos o lielvardském hrdinovi Bearslaier a černém rytíři. Navzdory nebývalému vedru, které se po třítýdenních deštích objevilo v Lotyšsku s naším příjezdem, dopadla zkouška na večerní koncert v luteránském kostele nad očekávání dobře. Avšak po tak dlouhé cestě a celodenním korsování po městečku by si na stejně dobrý výkon při koncertě vsadil asi málo kdo. Děti ale neuvěřitelně překvapily a vystoupením s duchovním olympijským programem připravily zaplněnému kostelu svůj dosud nejlepší koncert v sezóně. Teď už jistě usínají u těch usměvavých a krásných lidí, kteří si je po koncertě rozebrali do rodin a po tak úspěšném prvním dni se mohou na další lotyšská dobrodružství jen a jen těšit.