AKTUALITY‎ > ‎

Iuventus, gaude! v Eurocentru

přidáno: 20. 6. 2011 13:26, autor: Miroslav Halama   [ Aktualizováno 21. 6. 2011 0:18 uživatelem Vít Rakušan ]
Sobotní odpoledne 18.června patřilo v jabloneckém Eurocentru jako tradičně koncem školního roku výročnímu koncertu sboru Iuventus, gaude! pod vedením Tomáše Pospíšila a oběma jeho přípravným sborům. Více než 240 diváků a 130 zpěváčků zaplnilo hlediště a ani deštivé počasí jim nezkazilo náladu, snad jen tím, že po koncertě naplánovaný sborový táborák musel být zrušen.

Odpoledne patřilo tentokrát hlavně milým hostům z Prahy, dětskému sboru Zvonky se sbormistryní Jarmilou Novenkovou. Přátelství s tímto sborem začalo už v roce 2007 v Olomouci, kde tehdy sbor Iuventus, gaude! nadmíru úspěšně absolvoval svou první mezinárodní soutěž Svátky písní. Tehdy se Zvonky staly absolutním vítězem soutěže a my , kdo jsme tam tehdy byli, si dodnes živě pamatujeme, jak jsme se náhodou ocitli v chrámu sv.Mořice, kde tehdy jejich komorní sbor soutěžil v kategorii duchovní hudby, a jak nás naprosto uchvátil nádherný zvuk sboru. Naši pochvalu i pozvání do Jablonce pak přijali se sympatiemi a v září 2007 byli našimi hosty na společném koncertě. Iuventus, gaude! si se Zvonky zase zazpíval v zrcadlové kapli Klementina. A i když není mnoho času se stále navštěvovat, oba sbory o sobě stále vědí, jsou v kontaktu a vzájemně si fandí. Proto jsme rádi nejen za to, že opět přijali naše pozvání, ale i za to, že se s nimi setkáme na sborové soutěži v rakouském Grazu a dokonce se utkáme i ve stejných kategoriích. Na koncertě vystoupil jak koncertní sbor Zvonky, tak jejich komorní sbor.

Dalšími důležitými zpěváky na koncertě byl přípravný sbor Amici, gaudete!, který měl opravdu velký důvod k oslavě. Začátkem června totiž Amici soutěžili v kategorii dětských sborů právě v Olomouci a i jim se velmi dařilo, stejně jako dříve hlavnímu sboru i komornímu sboru Choricus, gaude! Díky našemu skvělému přípravnému sboru se sbírka medailí ze Svátků písní v Olomouci rozrostla o další zlato. A to byla pro Amici teprve druhá soutěž. Ve zlatém pásmu se v Olomouci před nimi umístily pouze dva singapurské sbory. Děti i vedení sboru si proto určitě zasloužili velké poděkování a pochvalu. Na pódiu dostali všichni perníkovou repliku zlaté medaile z Olomouce. Někteří ji ani nedonesli celou dolů z jeviště.

Iuventus, gaude! vystoupil hned dvakrát, protože koncert pro ně byl příležitostí vyzkoušet si před diváky soutěžní repertoár připravený do dvou soutěžních kategorií v Grazu. Muzika je to krásná, ale opravdu hodně těžká, proto jsme rádi, že mají děti příležitost si ji zazpívat ještě v sobotu 25.června v Janově v kostele sv.Jana Křtitele. A pak už zbývá jen doufat, že se jim v Grazu poctivá příprava vyplatí. Tradičně rozsvítili vystoupení roztomilí Pueri, gaudete!, nejmladší přípravka. Jejich písničky Vrabčí cestování a Hej, pane déšť si vysloužily snad největší aplaus. I když možná ještě větší potlesk zazněl po společné prázdninové písničce, kterou zpívalo na rozloučenou se školním rokem na jevišti všech 130 zpěváků.

Reportáž o víkendu se sborem ZVONKY-PRAHA pohledem našich přátel na http://www.zvonecek.cz/pages/home.asp?cd=1&typ=r

Ivana Ullmannová


Comments