AKTUALITY‎ > ‎

Iuventus, gaude v Benátkách nad Jizerou

přidáno: 4. 5. 2015 2:39, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 5. 5. 2015 0:27 ]
...radost, krása, požitek - to jsou tři slova, která mne napadají při ohlédnutí za vystoupením jabloneckého dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! v rámci koncertní sezóny Kruhu přátel umění v Benátkách nad Jizerou, které připadlo na poslední dubnový úterek.

Coby organizátor našich koncertů jsem účasten i na podvečerní zkoušce, která začíná bezprostředně po příjezdu mladých zpěváků. Rozezpívání, hledání ideálního rozestavení, poté ještě téměř hodinové pilování detailů. Očima visí na sbormistrovi a plní beze zbytku jeho pokyny a přání, jako opravdoví profesionálové!

Večer je to znát. Nastupují, je jich plné pódium, přijelo jich téměř padesát, ale ve skutečnosti s těmi, kteří v přípravných sborech čekají na nominaci do tohoto sboru hlavního, je jich daleko více.

Dramaturgicky je koncert velmi dobře uspořádán, a tak v první půli znějí mimo slavné Mozartovo Ave verum corpus například též kompozice skladatelů 20.století, např. jubilanta Jana Hanuše či maďarského Gyorgy Orbána. díla velmi kvalitní, ač poněkud těžší na poslech, jsou interpretována

s přehledem, bez jakéhokoliv zaváhání, ač se zde vyskytuje mnoho nezpěvných intervalů a rytmicky náročných pasáží. Sbor, který chce uspět na soutěžích a na mezinárodním poli, má tato díla tradičně na repertoáru. Jako profesionální hudebník vidím ty hodiny práce při nácviku, pravidelné zkoušky, víkendy, soustředění...Velký obdiv!

Druhá půle koncertu je odlehčenější, a tak přicházejí na řadu úpravy národních písní a spirituálů. Při národních písních se doslova tají dech. Tato forma totiž ukáže vždy nejlépe všechny přednosti či nedostatky, které v tomto případě absentují. Muzikální pojetí, podpořené jemným nasazováním tónů a perfektními zvukovými nuancemi v krajních dynamických polohách, to byl balzám na duši našich posluchačů, kteří byli nadšeni a velice mne těší, že mnohé z nich jsem několik dní po koncertě potkal a jejich chvála krásného večera mne samotného motivuje k tomu podobnou akci brzy opakovat a též jeho protagonisty opět pozvat.

Můj neskonalý obdiv patří sbormistrovi Tomáši Pospíšilovi. Sám položil základy této pomyslné stavby, která roste strmě vzhůru a přitom na dobrých ideích, jak muzikantských, tak lidských.

Na závěr mi dovolte myšlenku: sborový zpěv je nádherná činnost kde se děti naučí poznávat krásno a zvyknou si býti kolektivními hráči - moc důležité v dnešní době, kdy má mnohdy navrch hrubost, bezohlednost a bezbřehý individualismus. Ne ze všech budou profesionální hudebníci, ale láska ke zpěvu, krásno a dobro jim zůstane zcela jistě takříkajíc pod kůží a budou je šířit kolem sebe, což je moc důležité a povzbudivé!

Břetislav Kotrba
Kruh přátel umění
v Benátkách nad Jizerou

Takové podařené akce jsou životabudičem pro děti i sbormistra. Děti měly v sobě obrovskou zodpovědnost a vůli nepustit nic. Už to, že při odjezdu chyběly jen tři vážné důvody předznamenalo, že se bude dařit. Už cestou v buse jsme dali lidovky, které bychom na zkoušce nestihli a děti chtěly pořád zpívat dál. Zázemí s občerstvením bylo moc fajn, pan Kotrba se staral, jak mohl. Sál byl příjemný akustikou, zvuk se odrážel od parket, takže se děti dobře slyšely a to je nakopávalo. Podobně to funguje ve sv.Anně nebo v janovském kostele. Publikum bylo od začátku na naší straně, zvláště v druhé části je potěšily lidovky, Brusič mráz, židovské a spirituály. Nepamatuji se, že by z 90 minut skladeb dětem něco nevyšlo, dokonce i dvě premierované a obávané skladby do Říma - soudobý Lauda Sion a těžký spiritual My soul´s been anchored vyšly lépe, než na zkouškách. A přitom to byl první a současně nejdelší koncert celé sezony

Tomáš Pospíšil
sbormistr Iuventu, gaude!

Iuventus, gaude! v Benátkách nad Jizerou


Comments