AKTUALITY‎ > ‎

Iuventus, gaude! po třech letech opět soutěží v Grazu

přidáno: 8. 7. 2011 15:14, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 9. 7. 2011 14:07 ]
Sbor Iuventus, gaude! se v červenci 2008 zúčastnil své první zahraniční soutěže v rakouském Grazu – Světové sborové olympiády. Zcela neočekávaně tehdy přivezl zlatou medaili v kategorii dětských sborů a stříbrnou v kategorii duchovní hudby. Neočekávaně proto, že tehdy byly sboru teprve necelé tři roky rozhodně se nevydal do zahraničí s jinými ambicemi než sbírat zkušenosti.
Letos se sbor do Grazu vydává znovu a to hned do dvou světových soutěží přádaných ve stejném termínu a na stejném místě. Po velkém úspěchu sborové olympiády pořádá Musica Mundi, největší organizace zabývající se pořádáním světových hudebních  soutěží, 1. ročník Mistrovství světa sborového zpěvu pro děti a mládež do 30 let. V této soutěži bude Iuventus, gaude! soutěžit v kategorii duchovní hudby, soutěžním dnem bude 12.červenec.

Zároveň zde probíhá 2. ročník soutěže Grand Prix sborového zpěvu, kam byl sbor pozván díky svým předchozím úspěchům. Tato soutěže totiž určena jen pro sbory, které se v celosvětovém žebříčku sborů umístily do 50. místa a v předchozích letech dosáhly na soutěžích Musica Mundi výrazných úspěchů. To se sboru Iuventus, gaude! podařilo v roce 2009 na mezinárodní soutěži v Budapešti, kde se stal absolutním vítězem v kategorii dětských sborů. Do stejné kategorie se Iuventus, gaude! přihlásil také do Grand Prix v Grazu, ale vzhledem k náročnosti repertoáru, který sbormistr Tomáš Pospíšil pro tuto soutěž vybral,  pořadatelé sbor přeřadili do kategorie mládežnické. O to těžší tedy budou mít děti podmínky. Navíc v této soutěži nejsou udělovány žádné medaile nebo zlatá, stříbrná a bronzová pásma, vítězem bude jediný sbor. Je to tedy velká troufalost, ale děti se rozhodly, že chtějí na této soutěži slyšet výkony nejlepších světových sborů a získat od nich zkušenosti a inspiraci pro své další zpívání. Je to taková cesta do světa na zkušenou. Snad dětem  maminky upečou s sebou i buchty. A 16. července, jak doufáme, budou všichni sboroví  příznivci držet palce znovu.

Cesta sboru do Grazu by se ale nemohla uskutečnit bez pomoci mnoha rodičů, příznivců a hlavně sponzorů a partnerů sboru. Na prvním místě je to určitě město Jablonec nad Nisou, sponzorem dopravy je BusLine a.s., na financování pobytu se podílí Severočeská vodárenská společnost a.s., Nadace Preciosa, Kooperativa a.s. a firma Beta Václava Landovského. Všem opravdu moc děkujeme za podporu.                                                  

Asi největší dík ale patří dětem z našeho přípravného sboru Amici, gaudete! a jejich rodičům. Přišly totiž s nápadem přispět svým starším kamarádům na finančně náročnou cestu také, a to odkoupením svých sborových triček. Částka, kterou se jim podařilo vybrat byla pro nás velkým překvapením, i když  v porovnání s příspěvky města nebo firem samozřejmě nepatří k těm největším, ale i tak nás všechny zaskočila. A je pro nás o to cennější, že šlo o nápad dětí, které velkým sborákům chtěly pomoct a ukázat, že jsou všichni dohromady jedna parta, i když do hlavního sboru ještě všichni nedorostli. Takže milí Amici, gaudete!, Vaši starší kolegové na soutěži určitě mít s sebou na pódiu toho čertíka pro štěstí a budou tam zpívat i za vás všechny. Držte jim palce.

Zpravodajství z Grazu budeme uveřejňovat na webových stránkách ZUŠ www.zusjbc.cz

Za sbor Iuventus, gaude! Ivana Ullmannová


                                                  FOTO: Václav Landovský
Comments