AKTUALITY‎ > ‎

IUVENTUS, GAUDE! míří do Ameriky

přidáno: 7. 5. 2012 4:09, autor: Miroslav Halama   [ Aktualizováno 9. 5. 2012 1:24 uživatelem Vít Rakušan ]
Po jedinečném loňském úspěchu dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! v rakouském Grazu, kde získal titul mistra světa v kategorii duchovní hudby a titul šampiona Grand Prix v kategorii mládežnických sborů, se děti chystají až do Cincinnati v americkém státu Ohio. V červenci tak poznají, jak to dětem z Jablonce zpívá, i za velkou louží.

Poslední třídenní soustředění sboru před odletem do Ameriky oficiálně skončí ve středu 9. května happeningem AMERICKÝ SEN na schodech před jabloneckou radnicí, kde na přítomné čeká kromě hudební ochutnávky i (sladké) překvapení.

To by mělo pomoci se závěrečným dofinancování celé cesty, z přibližně dvou a půl milionu totiž ještě chybí asi dvě stě tisíc. Další chystanou akcí je pak benefiční koncert OBJEVTE S NÁMI AMERIKU v lučanském kostele Navštívení Panny Marie 19. května od 18 hodin kde bude možné přispět formou dobrovolného vstupného.

Tradiční výroční koncert všech sborových oddělení se odehraje v jabloneckém Eurocentru 17.června od 17 hodin.

Posledním veřejným vystoupením před cestou a soutěží bude koncert v kostele sv. Jana Křtitele v Janově nad Nisou při Janovském jarmarku 23. června.

Letos bude olympiáda nejen v Londýně
World Choir Games, tedy světová sborová olympiáda, se letos koná již poosmé. Pořádá se každé dva roky a střídají se jak města, tak kontinenty. V červenci 2008 proběhl v rakouském městě Graz 5. ročník World Choir Games . Iuventus, gaude! zde uspěl v obou kategoriích, do kterých se přihlásil a po pouhých třech letech existence a na první zahraniční soutěži, které se zúčastnil, získal stříbrnou a zlatou medaili.

Celkem se World Choir Games 2008 zúčastnilo 20 tisíc zpěváků z 93 zemí, celkem 441 sborů se utkalo v soutěžních kláních ve 28 kategoriích. V mezinárodních porotách soutěže zasedlo 71 expertů z oblasti sborového zpěvu, kteří přijeli z 34 zemí. Koncerty a soutěže shlédlo 250 tisíc diváků. Z těchto čísel je patrné, že jde skutečně o největší světovou sborovou soutěž.

6. ročník olympiády se konal v Číně a přestože jsme se snažili na tuto cestu získat prostředky, překazil nám plány nástup hospodářské krize a byli jsme nuceni cestu zrušit.

Během Mistrovství světa a soutěže Grand Prix v červenci 2011 v Grazu byl Iuventus, gaude! vyzván porotci k účasti na dalším ročníku World Choir Games v USA. Zdálo se nemožné sehnat dostatek peněz, aby mohl jet celý koncertní sbor, tedy téměř 50 dětí. Ale díky velké podpoře řady sponzorů a pomoci mnoha obětavých rodičů jsme potřebné finance získali. Tedy téměř. Přestože je rozpočet napnutý, děti do Ameriky pojedou v plném počtu. Všichni zpěváci, kteří poctivě pracovali a pracují na přípravě soutěžního repertoáru, tak dostanou šanci reprezentovat své město i Českou republiku v konkurenci 367 sborů z celého světa. Z České republiky se do USA chystá pouze 5 sborů.

 Další informace

  • dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! pracuje při ZUŠ v Jablonci nad Nisou
  • založen v září 2005
  • 4 sborová oddělení navštěvuje téměř 150 dětí
  • sbormistr Tomáš Pospíšil, hlasová poradkyně Lucie Jarešová, klavírní doprovod Jana Lišková Kvochová
  • největší soutěžní úspěchy: hlavní cena na mezinárodním festivalu PRAGUE CHRISTMAS 2006, dvě zlaté medaile z mezinárodního festivalu SVÁTKY PÍSNÍ OLOMOUC 2007, stříbrná a zlatá medaile z největší sborové soutěže světa WORLD CHOIR GAMES 2008 v rakouském Grazu a 1. místo se zlatým diplomem z mezinárodní soutěže v Budapešti v dubnu 2009, tři zlaté medaile z mezinárodního festivalu SVÁTKY PÍSNÍ OLOMOUC 2010, zlatá medaile pro přípravný sbor Amici, gaudete! z mezinárodního festivalu SVÁTKY PÍSNÍ OLOMOUC 2011, titul mistra světa sborového zpěvu v duchovní kategorii na soutěži WORLD CHOIR CHAMPIONSHIPS FOR YOUTH AND YOUNG 2011 a vítězství v soutěži GRAND PRIX OF CHORAL MUSIC v kategorii mládežnických sborů
  • společné koncerty s mulltiinstrumentalistou Jiřím Stivínem, kytaristou Štěpánem Rakem, muzikou Hradišťan
  • v září 2009 doprovodil sbor svým zpěvem návštěvu Svatého otce Benedikta XVI. při jeho setkáni s dětmi v Praze U Pražského Jezulátka


Kontakt:
Mgr. Ivana Ullmannová
ullmann.ivana@gmail.com
tel. 775 366 726
Comments