Iuventus, gaude! letí do Sofie

přidáno: 9. 5. 2019 5:04, autor: Miroslav Halama
Prestižní pozvání získal dětský pěvecký sbor jablonecké ZUŠ od dětského sboru bulharského rozhlasu na festival duchovní hudby v Sofii.
V pátek 10. ​​května odletí 50 iuvenťáků na svou další „uměleckou misi“ s nejkrásnější českou a světovou muzikou. V hlavním městě Bulharska stráví jablonecké děti 4 dny naplněné bohatým kulturním programem. Děti čeká umělecký workshop a představení české kultury na Univerzitě Cyrila a Metoděje, koncert pravoslavných zpěvů a velký celovečerní koncert české a světové duchovní hudby v katolickém chrámu sv. Josefa, který týden před koncertem navštívil papež František. Poslední den pobytu si děti za doprovodu nových kamarádů prohlédnou památky hlavního města.

Bulharský národní rozhlasový dětský sbor je velmi důležitým kulturním subjektem Bulharska, který pravidelně vystupuje při uvítání vládních delegací a vystoupením zahajoval i ukončoval předsednictví Bulharska v Evropské unii.
Nejzajímavějším zážitkem pro děti bude - podle sbormistra Tomáše Pospíšila - setkání s kulturou ovlivněnou východním pravoslavím. Již samotná příprava pravoslavných zpěvů dávala tušit tak odlišný svět, s jakým se děti nesetkaly ani na svých loňských cestách po jižní Africe.
Za svou další uměleckou cestu vděčí jablonecké děti svým partnerům, a to především Statutárnímu městu Jablonec nad Nisou a Nadaci Jablotron.

V Jablonci nad Nisou můžete „iuvenťáky“ v nejbližší době slyšet na koncertech 31.5. v kostele sv. Anny a 7. června v Eurocentru.
Zvláštní pozvání pak patří na páteční večer 13. září, kdy v podání souborů Musica Florea a Iuventus, gaude zazní na hladině jablonecké přehrady hudba Georga Friedricha Händela. Provedení vybraných částí slavného oratoria Mesiáš uzavře sérii koncertů a vystoupení festivalu Jablonecké tóny.

Tomáš Pospíšil, sbormistr