AKTUALITY‎ > ‎

IG! s Adamem Skoumalem - Music Export Selection

přidáno: 31. 5. 2018 12:34, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 18. 6. 2018 3:38 ]
Každým rokem se dětský pěvecký sbor Iuventus gaude! účastní koncertní sezóny v jabloneckém kostele sv. Anny. Letos zahajovali mladí zpěváci sezónu 24. května pěveckým vystoupením pod názvem Music Export Selection. Jablonecký koncert byl zpěváky IG! uveden jako předvedení některých skladeb a písní, které jsou sborem a jejich vedením v osobě nenahraditelného sbormistra Tomáše Pospíšila připravovány na zájezd na mezinárodní sborovou olympiádu do Jihoafrické republiky. Za Magistrát města Jablonec nad Nisou, který sbor v jeho aktivitách významně finančně podporuje, si jejich vystoupení přišel poslechnout také primátor, pan Petr Beitl. Během koncertu sbormistr Tomáš Pospíšil neopomněl poděkovat i všem ostatním podporovatelům sboru Libereckému kraji, České mincovně, Nadaci PRECIOSA, Nadaci JABLOTRON a mnoha dalším regionálním firmám a jednotlivcům, kteří významně pomáhají při financování projektů, kterých se sbory ze ZUŠ s úspěchem účastní.
Tradiční jablonecké koncerty IG! jsou vždy koncipovány ve spojení s nějakým významným interpretem. Tentokrát se podařilo vyzvat ke spolupráci vynikajícího českého klavíristu a skladatele Adama Skoumala. Tento světoznámý klavírista se proslavil nejen jako vynikající interpret české i světové hudby, ale od konce 90. let také jako úspěšný skladatel, jehož díla se uplatňují v nejlepších českých i evropských soutěžích. V první části předvedly děti skladbu “Surrexit Christus” a dále následovaly čtyři další skladby v latině (Pueri concinite!, Beati quorum via, Gaudete et exsultate, Lauda Sion), které svými vážnými, klidnými, ale vzápětí zvukově i emotivně exhaltovanými pasážemi rozezněly celý kostel. Při skladbě “Beati quorum via” dokonce děti přešly na strany kostelní lodi a tímto nezvyklým rozmístěním umožnily posluchačům zcela neotřelý akustický prožitek. 
Ve II. bloku vystoupil na klavír mistrně provedenými skladbami Nocturno cis moll, op. posth. a Scherzo č. 2 b moll op. 31 od Federika Chopina pan Adam Skoumal. V dalším bloku následoval IG! čtyřmi spirituály (Didn’t My Lord Deliver Daniel?, Steal Away, The Battle of Jericho a Elijah Rock). 
Poté opět Adam Skoumal rozezněl klavír mistrným podáním vlastní skladby “Kejklíř”, při níž posluchači napětím sotva dýchali. V posledním bloku si dětští zpěváci zazpívali za doprovodu Adama Skoumala tři lidové písně “Štyry mile za Opavum”, “Ty Bysterský zvony” a poslední z nich “Tancuj tancuj!”, která rozproudila celé publikum až k standing ovation. 
Jako překvapení pro celý sbor se Tomáš Pospíšil domluvil s Adamem Skoumalem na improvizovaných přídavcích, kterými byly další lidové písně, jež zcela vtáhly také publikum a nádhernou atmosférou vlastenecké písně “Ach synku, synku” tak společným zpěvem zakončily tento první koncert sezóny ve sv. Anně. 

Kateřina Nora Nováková


   


fotografie Václav Landovský - FOTOGALERIE

Děkujeme za podporu naší činnosti:
ČESKÁ MINCOVNA
KOOPERATIVA POJIŠŤOVNA A.S.
LIBERECKÝ KRAJ
MĚSTO JABLONEC NAD NISOU
NADACE JABLOTRON
NADACE PRECIOSAComments