AKTUALITY‎ > ‎

HUDEBNÍ NAUKY NA EXKURZI V NAHRÁVACÍM STUDIU

přidáno: 27. 6. 2013 9:43, autor: Vít Rakušan
S blížícím se koncem školního roku jsme se spolu se staršími dětmi z pondělních, úterních a středečních hudebních nauk rozhodli využít možnost navštívit jablonecké nahrávací studio na ulici 5. května, jehož majitelem je muzikant, provozovatel a zvukař v jedné osobě pan Pavel Barbora.

Děti se nejprve seznámily s tím, jak takové studio vypadá, proč jsou na stěnách a na stropě různé „překážky“, k čemu to vše slouží, jaké místnosti vlastně nahrávací studio tvoří, dozvěděly se, jakým způsobem se nahrává (analogové, digitální nahrávání), viděly různé druhy mikrofonů, které slouží k různým účelům. Překvapující byla informace, jak se dnes dá i při živém vystoupení „kouzlit“ s ne zcela čistým hlasovým projevem zpěváka nebo zpěvačky, a to díky počítačovému programu, který se prý běžně užívá při divácky úspěšných hudebních soutěžích, jako je například Česko hledá Superstar.
 
A pak už se z dětí stal improvizovaný malý sbor, který nahrál a nazpíval kousek domluvené písničky (každá ze tří skupin měla jinou). Pořízenou nahrávku pan Barbora upravil v počítači díky hudebnímu programu, což děti sledovaly na monitoru, a když konečný výsledek zazněl v plné síle ve studiu, nestačily se divit, co všechno se dá se záznamem udělat. 

Jak se dětem nahrávání  během necelých patnácti minut pod odborným vedením mistra zvuku pana Barbory povedlo, to si můžete poslechnout ve třech uvedených záznamech tak, jak je děti v pondělí, úterý a ve středu natočily.
Závěrem bych chtěla za sebe i za děti velice poděkovat panu Barborovi za jeho vstřícnost, zajímavé informace a výklad, za ochotu a především za čas, který nám věnoval. Děkujeme a všem přejeme krásné a pohodové prázdniny .
                                                                                                   
Petra Koutecká

Comments