AKTUALITY‎ > ‎

DPS Iuventus, gaude! po osmi letech v Novém Jičíně

přidáno: 24. 11. 2016 1:09, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 24. 11. 2016 1:10 ]
Soutěž v Novém Jičíně byla Iuventu dobře známá již od roku 2008, kdy jsme tehdejší porotu naprosto zklamali, a my teď můžeme s potěšením oznámit, že se některé z reakcí podstatně změnily.

Sbor tentokrát nejel soutěžit, ale zahajovat celou soutěž, abychom předvedli jiný pohled na dětské sborové zpívání. Tomuto požadavku odpovídal i celý repertoár, který byl složený z 6 skladeb, které dětské sbory (aspoň ty z tradiční české školy) nezpívají, snad proto, že jsou původně napsané pro sbory smíšené, nebo ženské. Koncert měl u diváků veliký úspěch. Sbor byl odměněn ovací ve stoje od všech přítomných v hledišti a dle mého názoru byla ovace i zasloužená. Všichni jsme se snažili potěšit unaveného Tomáše, kterému navíc nechtěl držet kapesník v klopě, a Alenku Tichou, která se nám snažila v krátkém čase vytvořit co nejhezčí zvuk. Právě díky vší té snaze byl koncert jeden z nejlepších této sezóny.

Po vyvedeném koncertě si šli sboráci užít zasloužený odpočinek, který jsme měli slíbený i na nadcházející den. To jsme ale ještě nevěděli, že nám organizátoři soutěže nachystali překvapení v podobě provedení další skladby na vyhlašování výsledků. Naštěstí ale nebyl velký problém nacvičit jednu lidovku, a tak jsme měli i v sobotu dopoledne čas prohlédnout si centrum města. V sobotu večer, když už byla rozdána veškerá ocenění, se všichni sbormistři vydali na setkání s porotou a sboráci za připraveným pohoštěním, které jsme si velice užili.

V neděli už jsme čekali pouze na oficiální zakončení soutěže na novojičínském náměstí a pochopitelně na hodnocení poroty. Nezavděčili jsme se všem, ale to se ani nedalo očekávat. Považujeme za úspěch, že nám mnoho sbormistrů chválilo způsob práce a snad se i inspirovali. Některé jsme sice nepřesvědčili úplně, ale přišli s konstruktivní kritikou. Hlavní ovšem je, že jsme si společný zájezd užili, mnoho účastníků naše zpívání oslovilo a končícím sborákům, pro které byl tento zájezd poslední, se po povedeném vystoupení hned odchází s o něco lehčím srdcem.

Kateřina Stuchlíková, Emma Letham a Klára Cidlinová


IG! Porta Musicae 2016


Comments