AKTUALITY‎ > ‎

Dokument ČT o našem sboru Iuventus, gaude!

přidáno: 28. 11. 2019 6:33, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 28. 11. 2019 7:12 ]
Dotočnou v jabloneckém kině Radnice v neděli 24. listopadu vyvrcholil příběh dokumentárního filmu České televize o dětském pěveckém sboru Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou. Dokument odvysílala Česká televize v pondělí 25. listopadu ve 22.25 na programu ČT Art.

Autor dokumentu, Jan Mudra, strávil s jabloneckými dětmi tři týdny na jejich cestách po Jihoafrické republice v létě 2018. Byl svědkem jak soutěže sboru na sborové olympiádě (World Choir Games) ve Tswane (Pretoria), tak následného turné do Kapského Města. Z 30 hodin záběrů vznikl 26 minutový dokument, který není jen pouhou reportáží.

Dokument Jana Mudry proniká do hlubin dětského sborového zpěvu a divákovi poodkrývá hlavní smysl tvůrčí práce s dětmi. Současně zachycuje i jedinečnou náladu největší sborové soutěže světa, které se Iuventus, gaude! za svou krátkou historii zúčastnil již čtyřikrát (2008 Rakousko, 2012 USA. 2014 Lotyšsko, 20158 JAR).

Při nedělní jablonecké "dotočné" zaplnili kino Radnice děti a rodiče všech sborových oddělení. Nechyběli zástupci města Jablonec nad Nisou (náměstek primátora David Mánek a bývalý primátor Petr Beitl se ženou) nebo starosta obce Rádlo Miroslav Šikola.

Děti pěveckého sboru přivítaly své příznivce zpěvem, maminky připravily pohoštění a moderátor David Jelínek provázel dopoledním programem, jehož se zúčastnil i tvůrce dokumentu Jan Mudra. Sbormistr Tomáš Pospíšil všem poděkoval za podporu budoucí generaci, která potřebuje jak povzbuzení, tak i dobrý příklad nás, dospělých.

Dokumentární film pod názvem Iuventus, gaude! v Africe zařadila Česká televize letos na podzimní festival Zlatá Praha a je možné jej zhlédnout ZDE na iVysílání.

Dotočná v jabloneckém kině Radnice


Comments