Děti z Iuventus, gaude! zastoupí českou kulturu na světové výstavě EXPO 2015

přidáno: 8. 4. 2015 0:41, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 8. 4. 2015 23:51 ]

Přišlo to jako blesk z nebe. Známý a kontroverzní skladatel Varhan Orchestrovič Bauer (mimo jiné autor hudby Formanova snímku "Goyovy přízraky") byl pověřen uvedením nového oratoria "Pražské Jezulátko" na dnech české kultury světové výstavy EXPO 15.května v Miláně. Protože zakázka byla organizačně komplikovaná a na přípravu nezbývalo mnoho času, hledal skladatel schopný dětský sbor, který by v krátkém čase nastudoval téměř padesáti minutové dílo. Doporučení padlo na jablonecký dětský sbor IUVENTUS, GAUDE! Sbormistr Tomáš Pospíšil si nechal týden na poradu s rodiči a bylo rozhodnuto: 3. a 10.května čeká jablonecké děti soustředění s autorovým velkým pražským symfonickým orchestrem a 13.května na večer odcestuje sbor společně s Okamžitým Symfonickým Orchestrem přes Alpy do Milána.

Že o dobrodružství nebude nouze ví děti z jabloneckého sboru od začátku. Noty s vlhkým rukopisem přichází na zkoušky doslova za 5 minut 12, ale sbor sází nejen na zkušenosti ze světových soutěží, ale i na pověstnou schopnost rychlého nácviku. Právě samostatné vedení jednotlivých hlasových skupin nejzkušenějšími členy při nácviku skladeb bylo předmětem pochvaly školské inspekce, která při nedávné vizitaci jablonecké ZUŠky zavítala i do zkoušek sboru.

Za poslechem nového oratoria v podání IUVENTUS, GAUDE! není třeba jezdit do Milána. Česká premiéra zazní ihned po příjezdu sboru přímo v Jablonci nad Nisou. V úterý 19.5. ji v kostele Největějšího Srdce Ježíšova za doprovodu Okamžitého Filmového Orchestru provede sám autor.

Pražská premiéra pak zazní o měsíc později, 15.června v katedrále sv. Víta při hlavní poutní mši, kterou bude sloužit český kardinál Dominik Duka.

Tomáš Pospíšil

Zde je upoutávka Českého rozhlasu:

Upoutávka Českého rozhlasu