AKTUALITY‎ > ‎

Další úspěšné soustředění JKO

přidáno: 30. 8. 2010 14:09, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 31. 8. 2010 7:40 ]
(Autor článku: Aleš Filip)

Od pondělí 16.8. do pátku 20. jsem strávili v nám již dobře známém prostředí Hamru na Jezeře pod Lubošovou taktovkou opravdu plný pracovní týden. Řeč je samozřejmě o soustředění Jabloneckého Komorního Orchestru – tradiční i netradiční zároveň.

V duchu minulých soustředění jsme se ubytovali na stejném místě (téměř ve stejných pokojích a na stejných postelích), hráli jsme na stejných místech – nádherný altánek + všechny společenské místnosti, jedli ve stejné jídelně – opět výborné, šli ke stejnému stánku, byli na stejných místech.

A co vlastně bylo nové?

Především repertoár. 
Vzhledem k neustálým obměnám postů v orchestru a chybějícím hráčům se na poslední chvíli musely upravit některé partitury. I tak ale jsme měli šest nových kousků, jejichž náročnost se dala srovnat jen s několika málo skladbami, které jsme doposud hráli. Nádhernou klasiku nám připravil David – DĚKUJEME MOC. Už po několika dnech cvičení byl skvěle vidět posun v technice, výrazu a vnímání skladeb jednotlivými hráči. Tento posun měla za následek další změna.

Dělenky
Drtivou většinu času na soustředění jsme strávili po sekcích v nácviku techniky. Dechy si vedl Luboš sám, smyčce pak naprosto skvěle zvládla Bětka s pomocí Markétky a Honzy. Čas věnovaný právě tomuhle typu zkoušek má daleko větší přínos pro jednotlivé nástroje, což se projevilo v konečném důsledku na skvělé souhře při zkouškách celého tělesa. Technicky i výrazově udělaly obě sekce úžasný krok dopředu.

Koncert
Již minulý rok jsme se rozhodli uspořádat minikoncert pro děti z místního domova. Letos jsme využili krásný prostor přímo na obecním úřadu v Hamru a s obrovskou podporou pana starosty uspořádali koncert pro veřejnost, kde jsme mimo staršího repertoáru předvedli i dvě nové věci. Ukázkově se předvedlo i klarinetové kvarteto. Výtěžek z dobrovolného vstupného jsme se rozhodli věnovat v rámci pomoci na povodněmi postižené obce. Myslím, že jsme si získali spoustu nových posluchačů, kteří až doteď vůbec netušili, kdo jsme a co vlastně hrajeme.


Na závěr dovolte mi malé poděkování.

Děkuji :

Lubošovi, bez kterého bychom nebyli
Davidovi, bez kterého bychom neměli co hrát
Bětce, Honzovi a Markétce – bez kterých bychom nevěděli jak to hrát

A všem hráčům orchestru za trpělivost, ochotu a radost, kterou přinášejí nejen oni ostatním, ale kterou přináší i ostatní jim.

Dál pak za obrovskou podporu a nadšení panu starostovi v Hamru, vedení dětského domova, kuchařům a kuchařkám, rodičům, vedení ZUŠ a samozřejmě všem sponzorům. 

Těšíme se na Vás na dalším koncertě.

AlF  

Comments