AKTUALITY‎ > ‎

Český rok s dětskými pěveckými sbory ZUŠ 15. 12. 2018

přidáno: 24. 12. 2018 0:37, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 8. 2. 2019 7:01 ]

Stalo se již tradicí, že před koncem roku pořádá hlavní sbor jablonecké ZUŠ Iuventus, gaude! i s přípravnými odděleními společný koncert nebo divadelní představení. Letos padla volba na druhou variantu, která je v přípravách sice náročnější, ale na druhou stranu také zážitkově atraktivnější pro účinkující i diváky. Již podruhé se vedoucí sboru Tomáš Pospíšil rozhodl využít příjemné spolupráce s režisérkou Národního divadla v Praze Magdalenou Švecovou, kterou mnozí protagonisté i diváci poznali před dvěma lety ve hře: “K horám, chaso, k horám!”. Letos představili scénické zpracování skladby Jaroslava Krčka s využitím textů lidových písní a říkadel Karla Jaromíra Erbena, které přispělo k oslavám 100. výročí republiky. Na pódiu tak vzniklo nejen ideální propojení zpěvu všech přípravných sborových oddělení a hlavního koncertního sboru, ale také scénických vstupů tanečního oboru ZUŠ a výtvarně ojedinělých jednoduchých a výrazově výstižných rekvizit z výtvarného oboru. Celé vystoupení bylo navíc z orchestřiště doprovázeno orchestrem Pražské konzervatoře.

Děti byly oděné v kostýmech, vycházejících z lidových krojů. Některé z nich byly zapůjčeny z lidového tanečního souboru Nisanka, jiné sestaveny ze sborových a domácích šatníků. Kromě malovaných drobnějších rekvizit ptáčků, květin nebo koní byly využívány jen zcela jednoduché, ale efektní plachty z jemné igelitové fólie nebo pláten, které simulovaly sníh, oheň nebo prostřené tabule. V chronologickém pořadí jednotlivých ročních období děti ztvárnily texty písní a říkadel průběh nejdůležitějších činností a obyčejů celého roku na vsi. Podle věku dětí v jednotlivých sborech byly velmi trefně vybrány jednotlivé vstupy a choreografie tak velmi dobře ladila s jejich projevem. Během hodinového představení se v rychlé návaznosti střídala scéna za scénou. Všechny byly velmi poutavé, plné děje a  zajímavých prolínání jednotlivých obrazů. Také choreografie tanečního oboru ZUŠ, kterou pro tuto příležitost sestavila vedoucí oboru Jana Čurdová, velmi dobře i s kostýmy splynula s celým charakterem představení.
Mezi účinkujícími nechyběli ani sbormistři - Tomáš Pospíšil a Blanka Šubrtová v lidových krojích a je třeba zmínit i přípravu sborů Liberi, gaudete! a Amici, gaudete! sbormistryní Anežkou Gráttovou. Určitě nesmíme zapomenout i na chlapecký sbor Domni, gaudete! a nejmenší z Pueri, gaudete!

          
                  
      


Před zcela zaplněným divadlem, kdy se dokonce na mnohé rodiče nedostaly vstupenky, předvedlo bezmála 200 dětí nádherné představení, které jistě stálo za námahu a spolupráci všech zúčastněných. Doufejme proto, že bude možné uvést v brzké době jeho reprízu pro ty, na které se na premiéře nedostalo.

Kateřina Nora Nováková

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem partnerům a sponzorům za jejich podporu:

Statutární město Jablonec n. N., Liberecký kraj, Obec Rádlo, Nadace JABLOTRON, Nadace PRECIOSA, Nadační fond UNITHERM, ABEGU, a.s., ABB s.r.o., Agentura ReCese s.r.o., ARTGLASS s.r.o., Artweld s.r.o., ATREA s.r.o., BIŽU-NOVA, s.r.o., BUS Line a.s., CALVI s.r.o., Česká mincovna, a.s., DETOA Albrechtice s.r.o., EVOSA spol. s r.o., GREPA Networks s.r.o., Horák Eletronic, s.r.o., JUSTR, s.r.o., Kitl s.r.o., Kooperativa pojišťovna, a.s., KBS Security s.r.o., Květiny Floriánka, Ligum, spol. s r.o., Mgr. David Ferfecký, MITON CZ, s.r.o., OSA, STABLE.cz s.r.o., Stella Travel, TITAN - METALPLAST s.r.o., Unie českých pěveckých sborů, UNITHERM, s.r.o., UNITHERM Group, a.s., Valbek, spol. s r.o., ZUŠ Jablonec nad Nisou.

Zvláštní poděkování patří souboru Nisanka a Janě Hamplové za zapůjčení kostýmů. Děkujeme.

                 
   
 
Comments