AKTUALITY‎ > ‎

Buffet Crampon Master Class

přidáno: 2. 10. 2016 10:00, autor: Miroslav Halama
28. září proběhl v budově ZUŠ Liberec vzdělávací program akreditován MŠMT v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků zaměřený na nové metody a formy ve výuce dechových nástrojů se specializací na klarinet. Organizátorem a garantem celé akce byl Jan Provazník, skvělý liberecký saxofonista a opravář hudebních nástrojů v jedné osobě, společně s kapelníkem Markem Ottlem.

Jsem moc rád, že jsem se tohoto celodenního praktického semináře zúčastnil společně se svými žáky Eliškou Matoušovou a Ondřejem Vláškem. Doplnil nás ještě Jan Novenko ze třídy pana učitele Krejčíka. Nutno dodat, že to byli jediní zúčastnění žáci. Ostatní kolegové přijeli bez svých svěřenců. Tím umožnili našim třem jabloneckým odvážlivcům naprosto individuální přístup ze strany dvou skvělých a vysoce erudovaných lektorů, kterými byli MgA. Jan Mach Ph.D. – pedagog Akademie múzických umění v Praze a člen symfonického orchestru hlavního města Praha FOK a MgA. Aleš Hejcman – sólo klarinetista orchestru Smetanovi filharmonici Praha.

Na semináři jsme ještě s kolegou Vladimírem Vláškem strávili plných 12 hodin, kdy se střídaly teoretické hodiny s ryze praktickými. Společně jsme si ověřili správnou techniku tvorby tónu, nátisku, dýchání a moderních trendů v interpretaci hry na klarinet. Já si na mnoha praktických hodinách ověřil správný přístup v metodice výuky.

Gratuluji všem našim žákům, kteří naši školu skvěle reprezentovali a vlastně celý den hráli. Nezalekli se dokonce ani hry na pódiu během názorných ukázek výuky a interpretace jejich přednesových skladeb, což před zaplněným sálem učitelů klarinetistů nebylo určitě vůbec jednoduché! Děkuji také oběma lektorům za jejich citlivý a vysoce erudovaný přístup jak k nám učitelům, tak především právě k žákům.
Celý den jsme si mohli testovat úžasné klarinety francouzského výrobce Crampon Buffet, jehož zástupce byl osobně přítomen.

Na večerním závěrečném koncertu vystoupili oba lektoři. A možnost zahrát vedle nich dostali také všichni tři naši žáci. Společně s MgA. Alešem Hejcmanem vytvořili klarinetové kvarteto a zahráli téměř z listu známou skladbu AIR od J. S. Bacha. Eliška Matoušová s basklarinetistou Ondřejem Vláškem si přizvali své kamarády Elišku Šimůnkovou a Martina Röhricha a společně v kvartetu zahráli 3 skladby různých stylů.

V pozdních večerních hodinách jsem odjížděl značně unaven, ale naprosto nadšen!

Luboš Lachman

Kliknutím na obrázek se zobrazí celá galerie

https://photos.google.com/share/AF1QipNWWQrI9nPrPlU-ZHRr-TTKE_8X_VU6KpqhRwYDiuFnL60uWMHS1rMaU-9D9CHiYg?key=T2F1OGpLaThETWJCZUZOVlZJTkFMWVFBTnVyb2V3

Comments