AKTUALITY‎ > ‎

AŽ SVOBODA ZAZVONÍ, BUDOU ZNÍT CELOU ZEMÍ SLOVA ČERNOŠSKÝCH SPIRITUÁLŮ

přidáno: 18. 11. 2013 4:43, autor: Tomáš Pospíšil   [ aktualizováno 18. 11. 2013 6:43 ]

Iuventus, gaude! a Spirituál Kvintet


Těmito vzletnými slovy končí slavný projev o velikém snu, který před 250 000 posluchači přednesl černošský vůdce Martin Luther King  28.8.1963 v americkém Washingtonu. Po padesáti letech zaznívá projev na mnoha místech naší země při konání koncertů připomínajících toto výročí. 
Před zaplněným jabloneckým divadlem jej v pátek 15.11. slavnostně přednesl i herec Stanislav Zindulka. Svým hereckým a vypravěčským uměním plným pokory a laskavosti připomněl ve svých čtyřech vstupech osobnost a odkaz vůdce a nositele Nobelovy ceny míru Martina Luthera Kinga. Hluboké myšlenky doznívaly za zvuku celkem devíti náročných úprav černošských spirituálů v podání dětského sboru IUVENTUS, GAUDE! 
Vážnější, první část večera pak uvolnila svým pestrým programem legendární kapela SPIRITUÁL KVINTET.
A podobně, jako po slavném projevu zavládla ve Washingtonu nálada sounáležitosti všech lidí, i závěr tohoto koncertu naplnila atmosféra jednoty, když v podání jabloneckých dětí, legendárních umělců a celého publika zazněly tóny Čelakovského Pocestného, Mlýnský kámen či tradicionál Kumbaya. Jednota a sounáležitost zavládla i mezi dětmi sboru, které v počtu 60 členů zazpívaly i s loňskou sestavou naposledy. 13 sboristů obdrželo kytičku, když se s nimi pan sbormistr veřejně rozloučil.
Další se sborových projektů - scénické provedení Rybovy mše Hej mistře! 14.12. v jabloneckém divadle již sbor provede ve své letošní nové sestavě.
Comments