AKTUALITY‎ > ‎

AMICI, GAUDETE! V PRAZE STŘÍBRNÍ A "ZLATÍ"

přidáno: 17. 4. 2013 14:07, autor: Tomáš Pospíšil

"2 v jednom" prožily nejstarší přípravkové děti sboru Iuventus, gaude! o víkendu 12.- 14. dubna. Přijaly pozvání na festival "Rolničkové svátky písní" u stejnojmenného pražského sboru Rolnička - respektive u jeho nejzkušenější přípravky (nebo také, jak místní nazývají "doplňovacího" sboru) a zúčastnily se báječné sborové soutěže pod názvem "Zahrada písní". Po příjezdu domů se všichni dospěláci shodli, že to byl po šesti letech první víkendový pobyt přípravky v rodinách, kdy jsme - až na jedno krátké bolení bříška - nezaznamenali jedinou negativní událost.

Děti z Rolničky si naše Amíky pozvaly již na páteční večer. K rozebrání do rodin došlo organizovaně na pražském hlavním nádraží. Učitelé - Tomáš, Lucka, Jana a sborová "mamina" Ája se zúčastnili prvního festivalového koncertu v Salesiánském divadle v Kobylisích, kde koncerty pokračovaly i druhým dnem. Závěrečný kánon o přátelství tak zazněl na festivalu nakonec čtyřikrát. Po každé se při něm vystřídaly jiné hostující sbory, avšak po každé s některým ze sborů pražské Rolničky pod vedením neúnavného Karla Virglera.
AMICI, AGUDETE! vystupovali se svým pestrým programem v sobotu dopoledne a stejně jako ostatní sbory i jablonečtí měli v repertoáru jednu píseň současného skladatele Jana Málka, jehož tvorbě byl festival věnován. Pan skladatel byl přítomen a s potěšením všem festivalovým koncertům z publika přihlížel.
Sobotní odpoledne prožili Amíci v pražských rodinách. Přestože děti slíbily, že se na nedělní soutěž budou šetřit a večer půjdou brzy spát, nemohly si volné odpoledne neužít. Někdo byl na Petříně, někdo v 3D či 4D kině, někdo šel po stopách Karla Maye.I dospěláci si své volno užili. Někdo ho strávil spánkem, někdo studováním návodu nové sborové kamery a někdo - jako pan sbormistr a jeho pětiletý nástupce - sjížděním všech tras pražského metra a jízdou nejnovějšími tramvajemi.

Neděle byla v duchu soutěžního vystoupení v kulturním centru Zahrada na Jižním městě. Amici od rána ladili formu a hlásky a sbírali energii, aby pak na pódiu ze sebe vydali své nejlepší vystoupení letošního roku. Porota správně odhadla rezervy v hlasovém projevu a Amíky odměnila stříbrným pásmem. Nicméně jejich nasazení, elán a projev dala za příklad všem "zlatým" sborům. Za takové příkladné chování - a to nejen na pódiu, ale i při všech pražských vystoupení v hledišti - si děti vysloužily velikou pochvalu a staly se pro nás, dospělé, sborem opravdu zlatým. Neboť kamarádství a chuť zpívat je nade všechny vzácné kovy a pakliže nám ve sboru vyrůstají takovéto správné děti, pak je nemůžeme vyměnit za žádné vzácné medaile.
Poděkování pak patří i jejich rodičům, kteří je do života dobře vychovávají, adoptivním pražským rodičům, kteří se o svěřence příkladně starali a samozřejmě i všem sborovým dospělákům. Jejich nezištnost a láska k dětem je dalším velkým a vzácným atributem našeho sboru.
Comments