AKTUALITY‎ > ‎

Adventní Gaude!

přidáno: 20. 12. 2017 4:05, autor: Miroslav Halama
Slyšel jsem zajímavé přirovnání: Zpívat v Adventu vánoční koledy je jako dát si týden před Vánoci kapra a rozbalit všechny dárky hned, jak je nakoupíme.
Neříkám, že se adventní muzika bez pastýřů a bez „gloria“ hodí do dnešního předvánočního prostředí. V rámci celonárodní akce „Česko zpívá koledy“ jsme s chlapeckým sborem na ulici také zpívali koledy. Je však k zamyšlení, zda se rozzářenými stromky od poloviny podzimu nepřipravujeme o něco, co dělalo dřívější generace lidí radostnějšími. 

 

Už proto jsem návrh česko-francouzské zpěvačky Evy Cendors k přípravě společného koncertu s dětmi z IUVENTUS, GAUDE! s čistě adventní muzikou vzal jako výzvu. Hledání repertoáru mi v létě zabralo celé tři celé dny a tři noci. Pestrý program pro společné setkání 17. prosince v jabloneckém kostele sv. Anny byl však ještě před letním soustředěním hotov.
Od počátku to pro děti z Iuventus, gaude! nebyla zrovna zábava. Advent - to bývala doba postní a veškerá muzika je většinou plná vnitřní prázdnoty, touhy a očekávání bez jásotu, který přijde až o Vánocích. Brzy však děti pochopily význam Adventu a jejich schopnost soustředit se na náladu liturgických skladeb a děl popisujících předvánoční příběhy rostla.
Zdárný výsledek podpořila nejen báječná akustika zaplněného kostela. Koncert se uskutečnil na 3. neděli adventní zvané „Gaudete“ (Radujte se!). Děti se radovaly a publikum cítilo, že nejde o radost, která končí po Štědrém dnu s vánočními stromky u popelnic.
K radosti přispělo i společné setkání se zpěvačkou Evou Cendors. Její folko-šansonová muzika nabídla k té sborové vhodný kontrast a každý se toho večera potěšil.

Tomáš Pospíšil - sbormistr


Comments