AKTUALITYIuventus, gaude! získal na olympiádě sborového zpěvu zlatou medaili

přidáno: 15. 7. 2018 11:10, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 15. 7. 2018 11:11 ]Jablonecké děti obhájily zlatou medaili ze Cincinnati 2012 a z Rigy 2014
v kategorii duchovní hudba na největší sborové soutěži světa - Olympijských hrách sborového zpěvu World Choir Games 2018 v Tshwane (dříve Pretoria)
v Jihoafrické republice.

„Poprvé jsme nesoutěžili mezi dětskými sbory, ale v kategorii spiritual, kde jsme získali stříbrnou medaili. Obou kategorií se účastní nejlepší dospělé sbory planety, které musí projít kvalifikací," vysvětlil sbormistr Iuventus, gaude! Tomáš Pospíšil.

Jestliže ve třech jiných kategoriích byl s 95 body mezi zlatými sbory absolutním vítězem Čínský sbor z Experimentální školy sborového zpěvu s výběrem nejlepších zpěváku z Číny, pak zlato jabloneckých dětí, které zpívají dvakrát týdně a mají spoustu jiných zájmů je s 82,5 bodu obrovským úspěchem. Úspěch podpořily i dva další české sbory, a to chlapecký sbor Páni kluci, jenž získal dvě stříbrné medaile a dívčí sbor Puellae Cantantes, který má dvě zlaté a jednu stříbrnou. Oba sbory jsou z Litoměřic.

„V neděli 15. 7. letíme z Johannesburgu na jih do Port Elizabeth a podnikáme koncertní turné po jižním pobřeží. Do Prahy 49 členný dětský sbor s 10 členným doprovodem přiletí 25.7. Česká televize s námi vše točí a připravuje dokument," dodal přímo z Tshwane Tomáš Pospíšil.

Už je to tady!

přidáno: 5. 7. 2018 7:00, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 5. 7. 2018 7:01 ]


V neděli 8.7.2018 ve 14:30 odlétá 49 dětí koncertního sboru a 10 dospělých za účasti České televize na světovou sborovou olympiádu World Choir Games v Tshwane v Jihoafrické republice, tak nám přijďte nám zamávat na Horní náměstí ;-) 

Opravdu jsme se všichni snažili a chceme co nejlépe reprezentovat Českou republiku i náš Jablonec nad Nisou a budeme rádi za jakoukoliv podporu! 

Děkujeme.

Výroční koncert pěveckých sborů - Než nám dětí do Afriky odletí

přidáno: 22. 6. 2018 4:36, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 29. 6. 2018 0:29 ]

Na konci školního roku se již tradičně koná výroční koncert všech přípravných oddělení a také koncertního sboru Iuventus, gaude! v jabloneckém Eurocentru. Letošní setkání bylo ve znamení závěru roku, plného pilných příprav koncertního sboru před odletem do Jihoafrické republiky, kde se letos v červenci koná mezinárodní sborová olympiáda. Proto také koncertní sbor IG! vystoupil na zahájení koncertu jihoafrickou motlitbou “Baba yetu”, doprovázenou rytmem perkusí. Sbormistr a hlavní myšlenkový vůdce zájezdu sboru do vzdálené destinace na druhou polokouli, Tomáš Pospíšil, představil přítomným v sále genezi celé myšlenky cesty do JAR. Poděkoval také všem přispěvším a podporujícím institucím, firmám i soukromníkům, kteří  tuto cestu podpořili nejen svým zájmem o věc, ale zejména financemi tak, že je možné celý sbor na olympiádu a s ní spojené další téměř dva týdny krásného cestování a poznávání této vzdálené země uskutečnit. Poté sálem zazněly čtyři vážnější latinské liturgické skladby, které budou nedílnou součástí sborového soutěžního repertoáru. 

Po mistrném výkonu nastoupili na pódium mladší zpěváci z přípravného sboru Liberi, gaudete! pod taktovkou nejmladší sbormystrině jablonecké ZUŠ Anežky Gráttové. Děti zazpívaly lidovou píseň “Já mám v levé noze” a Svěrákovu a Uhlířovu píseň “Náušnice z třešní”. Po nich se na pódium dostal chlapecký sbor za doprovodu Jany Liškové Kvochové, ovšem bez sbormistra, kterého stačili tito lumpové svázat za pódiem a za tento neblahý skutek museli briskně zazpívat tři písně - slezskou lidovou “Našel sem jo pytliček”, francouzskou píseň z chlapecké polepšovny “Vois sur ton chemin” a na závěr píseň “Změním se”...i když se opravdu asi ani do příště tito lotři s čistou duší nezmění… Po chlapeckém sboru přiskotačily na pódium roztomilé nejmenší děti z Pueri, gaudete! a pod taktovkou Blanky Šubrtové předvedly dvě lidovky “Andulko Šafářová a Ráda, ráda” a scénicky i zvukově zajímavou píseň s doprovodem kovových lžic “Koncert v kuchyni.” No a před přestávkou na pódium nastoupili vítězové z nedávné sborové soutěže v Olomouci -  Amici, gaudete!, kteří zcela nečekaně za své zlato poděkovali svým sbormistrům Tomáši Pospíšilovi, Anežce Gráttové, korepetitorce Janě Liškové Kvochové a také hlasové poradkyni Aleně Tiché. V Eurocentru se pak představili židovským tancem s přáním pokoje “Hevenu shalom” a dalšími písněmi: “Cantate Domino, Ať smolařům je hej a I feel pretty”. Po přestávce následoval poněkud odlehčenější repertoár koncertního sboru v podobě pěti skvěle podaných spirituálů, které rozproudily celý sál. 

                   
             
            

 
A to se ke slovu dostali již hosté z daleké Ostravy - Dětské sborové studio Ostrava-Jih, konkrétně přípravný sbor Jižánek a koncertní sbor Ko-Ko. Ti představili v čele se sbormistryní Lenkou Velikovskou a Zdeňkem Ševčíkem ve zkrácené podobě s několika zdařilými alternacemi cyklus lidových a umělých písní v pásmu “Jarní tradice a zvyky”. Vyprávění jednotlivých měsíců se školačkou Niki bylo provázeno a prokládáno zpěvem, tancem, recitací a dalšími darmaturgickými složkami mnoha dětských účinkujících tak, že publikum v sále zcela zapomnělo na únavu a dokonce se i aktivně zapojovalo.   

Na závěr koncertu zazněla společná píseň všech sborových dětí “Kozel” od Jarka Nohavici. Všichni tak odcházeli z koncertu nadšení a dobře naladění a ostravský sbor zůstal v péči dětí a rodičů z Amici, gaudete! na Jablonecku až do konce víkendu.


Kateřina Nora Nováková
Fotografie Helena Kočová

Akce se uskutečnila za finanční podpory Statutárního města Jablonec nad Nisou a Libereckého kraje.. Dále naše poděkování patří  Nadaci Jablotron, Nadaci Preciosa, Nadačnímu fondu UNITHERM a také partnerům akce  ABEGU, a.s., Agentura ReCese s.r.o., ARTGLASS s.r.o., ATREA s.r.o., BIŽU-NOVA, s.r.o., BUS Line a.s., CALVI s.r.o., Česká mincovna, a.s., DETOA Albrechtice s.r.o., Eurocentrum Jablonec nad Nisou s.r.o., EVOSA spol. s r.o., GREPA Networks s.r.o., Horák Eletronic, s.r.o., JUSTR, s.r.o., Kitl s.r.o., Kooperativa pojišťovna, a.s., Květiny Floriánka, Mgr. David Ferfecký, MITON CZ, s.r.o., OSA, Soldát Reklamy s.r.o., STABLE.cz s.r.o., Stella Travel, TITAN - METALPLAST s.r.o., Unie českých pěveckých sborů, UNITHERM, s.r.o., UNITHERM Group, a.s., Valbek, spol. s r.o a Základní organizace odborového svazu KOVO, ABB Elektro-Praga Jablonec nad Nisou.

Ředitelské volno v ZUŠ

přidáno: 21. 6. 2018 3:10, autor: Vít Rakušan

Vážení rodiče a žáci, v pátek 29. června 2018 vyhlašujeme z provozních důvodů ředitelské volno. Výuka nebude pobíhat a učitelé nebudou k dispozici ve svých třídách. Prosím, zajistěte si včas vyzvednutí vysvědčení. 

Děkujeme.

Koncert seniorů Akademie umění a kultury

přidáno: 15. 6. 2018 0:32, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 15. 6. 2018 0:32 ]

Obavy, tréma, ale i radost a dojetí. Takové emoce provázely ve čtvrtek 14. června v podvečer první samostatný koncert seniorů naší Akademie umění a kultury pro seniory. V koncertním sále vystoupili zpěváci, instrumentalisté, ale i taneční skupina a k vidění byly i výtvarné práce seniorských studentů v přísálí. Koncert provázela vřelá atmosféra, a je zapotřebí vyslovit velký obdiv všem účinkujícím, kteří se rozhodli veřejně vystoupit. Odvahu zdaleka nenašli všichni studenti, ale třeba se jim právě ten včerejší zážitek stane inspirací pro příště. 

Akademie umění a kultury funguje v naší škole již druhým rokem. Pro většinu studentů bude nadcházející akademický rok absolventský.
 
Velké poděkování patří organizátorce koncertu seniorů - Petře Koutecké. Podařilo se ji připravit opravdu moc hezký podvečer. Kytičku od svých studentů v závěru si určitě zasloužila….a viditelně jí potěšila :-) 

Děkujeme!

https://photos.app.goo.gl/oqBmp3pBr4wWodUf9

Pražský pěvec 2018

přidáno: 11. 6. 2018 5:53, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 11. 6. 2018 5:55 ]

Do naší ,,webové redakce" dorazila velmi milá zpráva o úspěchu naší žákyně pěveckého oddělení ve významné soutěži v Praze a je naším potěšením tuto informaci zveřejnit.

Ve dnech 2.-3.6. se konal v prostorách Národního divadla již 16. ročník mezinárodní soutěže v klasickém zpěvu Pražský pěvec. Devítičlenná porota pod vedením prof. Jiřiny Markové-Krystlíkové, umělecké šéfky Dětské opery Praha, oceňovala (a někdy i nesmlouvavě kritizovala) mnoho desítek soutěžících v několika kategoriích od 4 až do 30 let.
Jabloneckou ZUŠ v soutěži zastupovala sedmnáctiletá Tereza Glosová, kterou neodradilo ani dva roky staré zklamání při jej první účasti. Letos si Tereza vše vynahradila a nadšeným provedením dvou semifinálových skladeb se probojovala do nedělního finále kategorie 16-19 let. V něm se jí vydařila zejména árie Voi che sapete od Wolfganga Amadea Mozarta, kterou stejně, jako ostatní skladby nastudovala se svojí učitelkou Jarmilou Klokočníkovou. Za svůj výkon si odnesla krásné 3. místo! Tím zároveň získala právo vystoupit i na koncertě vítězů, který se konal v Praze o týden později a který si podle svých slov moc a moc užila.

Hynek Glos, tatínek

Tereze moc gratulujeme a přejeme jí mnoho dalších hudebních úspěchů (pozn.red.)

Učitelé a žáci shlédli výrobu klavírů v Hradci Králové

přidáno: 8. 6. 2018 0:33, autor: Miroslav Halama

Ve čtvrtek 7. 6. 2018 se žáci a učitelé klavírního oddělení zúčastnili výletu do Hradce Králové, kde je čekala exkurze do firmy C. Bechstein Europe, která se zabývá výrobou klavírů. Mohli jsme zde vidět, kolik těžké dřiny i detailní pečlivé práce je potřeba, než si na nástroj můžeme zahrát. Zároveň jsme si mohli vyzkoušet zahrát na klavír, na který ještě nikdo nehrál i na nádherný koncertní nástroj v sále, kde si děti navzájem uspořádány příjemný koncert.

Jana Lišková, vedoucí klavírního oddělení

Po kliknutí na obrázek zobrazíte další fotografie
(omlouváme se za zhoršenou kvalitu fotografií - foceno mobilním telefonem)

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipMAzPLoNuKGJ0DSBTaNAcmbXYIWVSdsX7unAmaN7WewQ58Y3g6AJA5CspJvfEwTiA?key=M3o1QVJXelpLcUkycFBWTlRkSG1BVGhlRElKRWln


Naučný výlet seniorek studujících VO Akademie umění a kultury

přidáno: 8. 6. 2018 0:14, autor: Miroslav Halama

Seniorky studující ve VO Akademie umění a kultury pro seniory navštívily v květnu zrestaurovaný areál Hospitálu v Kuksu. Kromě prohlídky hospitálu a lapidária, kde jsou umístěny slavné sochy Ctností a Neřestí od známého sochaře Matyáše Bernarda Brauna, mohly seniorky porovnat dynamické baroko s klidnou podobou světově známých antických soch, jejichž odlitky se nacházejí v Muzeu v Hostinném v Podkrkonoší. Seniorky si tímto způsobem prohloubily své poznatky z historie umění.
Výlet se díky přívětivého počasí a dobré náladě velmi vydařil.

Mgr. Věra Činčarová, učitelka

Kliknutím na obrázek zobrazíte další fotografie

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipNW8sq1NTVo9yRwqBKMvebyVzIRWcbmPv39HAelkt6EZcm6ffbXdLsXTO3j60przA?key=bVdNZTZQSm1aRUJBZDVlMWc4Tkx5MVFuNFJWVUtR

Amíci, gaudete! si přivezli zlaté vítězství z Olomouce a velké kamarádství z Ostravy

přidáno: 5. 6. 2018 10:17, autor: Miroslav Halama   [ Aktualizováno 13. 6. 2018 5:23 uživatelem Romana Císařová ]

Děti nejstarší přípravky rodiny IUVENTUS, GAUDE! přivezly v neděli večer zlatou medaili z mezinárodní soutěže Svátky písní Olomouc. S medailí IV. stupně a výrazným bodovým odskokem za ostatními sbory celkově zvítězily v kategorii sborů do 12. let. Porota vysoce hodnotila jejich hlasový a muzikální projev a doporučila sbor k postupu mezi vítěze všech kategorií do závěrečné soutěže o cenu GRND PRIX.
Zlatým hřebem zájezdu nakonec bylo zcela nové kamarádství s Ostravským sborovým studiem, za kterým děti ihned po po soutěži pokračovaly na sever od Olomouce. Naše děti v Ostravě zafáraly do dolů, projely se na inline bruslích či na kajacích po Ostravici a zazpívaly si společně na výročním koncertě v Ostravě Záběřu a benefičním koncertě v Proskovicích.
Nečekané vítězství v Olomouci nakonec zůstalo ve stínu krásných vztahů mezi dětmi sborů z Jablonce a Ostravy. Rodiče však "Amíkům" tento dosud největší úspěch iuvcenťácké přípravky po příjezdu na Horní náměstí oslavou náležitě připomněli. 

Těšíme se na setkání s vámi se všemi na výročním koncertě všech sborů, v pátek 15.6. v 18 hodin v Eurocentru. 

Tomáš Pospíšil  

Soutěžní vystoupení Amíků v soutěži mezinárodních sborů do 12. let naleznete zde. 

Amíci, gaudete!


Kliknutím na obrázek zobrazíte další fotografie

https://photos.google.com/share/AF1QipOWsqlqWELoCdWpVp1gFmWwPAaNDBoK4jC2GY8ZkwrqHEo9T-6wEjnrYMWNpD5FjA?key=cWlXWTc5UVFpMnprbXpKSnM1YXVjWk96RHRHdzVR

Stříbro pro taneční obor v celostátním kole!

přidáno: 3. 6. 2018 23:46, autor: Miroslav Halama

Milí příznivci a fandové našeho tanečního oboru! 

S choreografií Kuchařinky, kterou tančí 2. ročník, jsme se letos v soutěžní přehlídce tanečního oboru ZUŠ probojovali přes všechna kola až do úplného finále – do celostátního kola v Uherském Hradišti. Celá akce se konala ve čtvrtek 31. 5. a pátek 1. 6. 2018. Cesta byla dlouhá (7,5h v autobusu) a vedro tropické, ale vše jsme zvládli hlavně díky skvělé náladě, která panovala po celé dva dny. Naši taneční výpravu se mnou doprovázel Miloš Hladík a Blanka Šubrtová. Ve čtvrtek odpoledne jsme si vyzkoušely prostorovou zkoušku a v pátek dopoledne už dívky vystupovaly na soutěžní přehlídce. Musím děvčátka moc pochválit, protože uspěla v opravdu veliké konkurenci. Všechny choreografie byly krásné a skutečně se bylo na co dívat. Už jen s kuchařským tématem jsme se potkali hned dvakrát v naší kategorii! Jednou na krajském kole–ZUŠ Jilemnice měla Vařečky a nyní do finále přijela ZUŠ Veselí nad Moravou s choreografií Kuchařské. Tak měly dívky velkou motivaci předvést co nejlepší výkon, což se jim skutečně podařilo! Získali jsme STŘÍBRNÉ PÁSMO - 2. místo.

Velké poděkování patří také hudebnímu oboru, který se podílel na nahrávce k choreografii. Dívčí sbor Liberi, gaudete! nazpíval písně a hudbu nahráli žáci a pedagogové naší ZUŠ. Největší dík ale směřuji hlavně kolegovi Milošovi Hladíkovi, který připravil a rozepsal celé hudební aranžmá!

Jsem moc ráda, že se vše povedlo dobře zorganizovat a děkuji za velkou podporu naší akce celému vedení školy.

Jana Čurdová

Kliknutím na obrázek zobrazíte další fotografie

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipPNlo_wVhgh0pTolzvnsVv3wCi_EDX9umLVjGg8VeeMQR3cAvuG9rSXpStpavyrWg?key=djdlcG9kUnk1WEJfU3hzckczTXNTQmdyN0NFZ0JR

1-10 of 1068