AKTUALITYTaneční obor slaví úspěch!

přidáno: 24. 4. 2018 0:41, autor: Miroslav Halama

V pátek 20. 4. 2018 se konala krajská soutěžní přehlídka tanečních oborů ZUŠ v jabloneckém Městském divadle. Soutěžili jsme se třemi choreografiemi v různých kategoriích. Hajaná (4.+5. ročník) získala cenu za radost z pohybu, Andělská (II.stupeň) si vytančila zlaté pásmo a cenu za tanečnost a vytvoření atmosféry. Největší úspěch měla choreografie Kuchařinky (2.ročník), která získala také zlaté pásmo a zároveň návrh na postup do celostátního kola, které se bude konat v Uherském Hradišti. Na rozborovém semináři s porotou jsem byla ujištěna, že návrh na postup je skutečně zavazující a budou tam s námi počítat. 
Děkuji všem svým tanečnicím za úžasné výkony!

Jana Čurdová

Na Jarním zpívání s IG! byly slyšet lidové písně až z Afriky

přidáno: 17. 4. 2018 6:16, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 18. 4. 2018 1:03 ]

Ve čtvrtek 13.4. se do sálu jabloneckého Eurocentra sjelo obecenstvo z širého okolí. Na programu bylo totiž Jarní zpívání dětských pěveckých sborů z jablonecké Základní umělecké školy. Rodiče dovezli své malé i velké zpěváčky na zkoušku a před zahájením koncertu se pak usadili spolu s babičkami, dědečky, tetičkami i strýčky na svá místa. Zahájení se ujal koncertní sbor Iuventus, gaude! s nejstaršími dětmi. Sbormistr Tomáš Pospíšil uvítal všechny přítomné a poděkoval jim za podporu všech sborových dětí. Nejvíce pak za finanční dotaci dárců z řad místních i vzdálenějších firem a jednotlivců, kteří věnovali finanční částky na nákladné soutěžní turné sboru do Jihoafrické republiky. Nezapomněl poděkovat také dětem, které se už několik měsíců pečlivě připravují právě na tuto soutěž konanou v rámci světové sborové olympiády na africkém kontinentu.

        

Na jevišti se během celého večera střídaly přípravné sbory se svým repertoárem, ve kterém jednotlivé sborečky předvedly i své pohybové nadání. Chlapecký sbor určitě zaujal nápaditým a slušivým kostýmem a společné vystoupení s nejstarší přípravkou Amici, gauete! pobavilo celý sál. Malí Pueráčci (Pueri, gaudete!) rozhodně nezaostávají v zápalu pro zpěv a ukázali, že i je hudba baví. Dívčí sbor Liberi, gadete! pod vedením Anežky Gráttové předvedl své soutěžní skladby, se kterými si před několika dny dívky vyzpívaly na přehlídce Zahrada písní zlaté pásmo. Gratulovat jim pak s kytičkou přispěchal pan sbormistr Pospíšil.

         

O přestávce se iniciativy ujali velcí zpěváci z koncertního sboru. Nezaháleli a sami secvičili nebo oprášili lidové písně, které zazpívali na chodbě Eurocentra. Zazněly i ty africké s doprovodem na bicí. Do klobouku tak jistě nějakou tu korunku od přihlížejících dostali. Bude se hodit k ostatním příspěvkům na jejich cestu.

        

Koncert byl tradičně zakončen „velkou hromadou“ na pódiu, kdy se na společnou píseň Tancuj, tancuj sešly děti ze všech účinkujících sborů. Každým rokem se na závěr ke společnému zpěvu přidají i diváci a ani letos tomu nebylo jinak. Velké díky patří všem účinkujícím a sbormistrům, kteří všem posluchačům během večera rozdali spoustu radosti a snad se podařilo zahnat i jarní únavu. Další koncert jabloneckých sborů je už 15.6.2018 a rádi Vás na něm přivítáme. Moc se těšíme.

Akce se uskutečnila za finanční podpory Statutárního města Jablonec nad Nisou, Libereckého kraje, naše poděkování patří i Nadaci Jablotron a Nadaci Preciosa, a dále sponzorům ATREA s.r.o., Česká mincovna, a.s., DETOA Albrechtice s.r.o., EVOSA spol. s r.o., Horák Eletronic s.r.o., Kitl s.r.o., Kooperativa pojišťovna, a.s., Mgr. David Ferfecký a STABLE.cz s.r.o.


                                                                                                    

                                                                                                       Článek i fotografie zaslala paní Jitka Holová

Žákovský večer ve středu 18.4. odpadá!

přidáno: 17. 4. 2018 0:51, autor: Miroslav Halama

Pro nedostatek programových čísel se ruší žákovský večer, který se měl konat ve středu 18.4. 
Budeme informovat o konání dalšího žákovského koncertu.

Také oddělení bicích nástrojů sklízelo úspěchy v krajském kole soutěže

přidáno: 9. 4. 2018 4:51, autor: Miroslav Halama

Letošní krajské klání ve hře na bicí soupravu a melodické bicí nástroje bylo pro naši školu úspěšné. I přes počáteční technické problémy a lehký časový skluz se vše dalo do pohybu. Úroveň všech soutěžících ze školy z Jilemnice, České Lípy, Liberce a Turnova byla na velmi vysoká, zvláště pak žáků mladších. 
Výkony našeho trojlístku borců - Martina Gorčíka, Kryštofa Kubína a Petra Lhoty - byly taktéž skvělé, na čemž se shodla i porota. Kryštofu a Petrovi udělila druhá místa a Martina Gorčíka poslala na klání ústřední. Všem gratulujeme za skvělé výkony a reprezentaci školy. Martinovi držíme palce do klání ústředního.

Jan Nikendey


Sborové soustředění s přípravou na světovou olympiádu

přidáno: 28. 3. 2018 12:59, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 28. 3. 2018 13:02 ]

Letošní soustředění koncertního sboru Iuventus, gaude! se neslo v jedinečném duchu s mottem „je nám spolu dobře“, jež celé čtyři dny opravdu skvěle vystihuje. Oproti tomu loňskému probíhalo na chatě Muhu v Jindřichově, jelikož se naše sborová rodinka tak rozrostla, že bychom z Domu dětí a mládeže Větrník, (který bylo dějištěm soustředění minulých) s trochou nadsázky asi "přetejkali" okny. 
Vůbec jsme nezaháleli. Jak hned první den, tak i celé soustředění bylo pojato dosti pracovně. Dělené zkoušky, stavění skladeb a neposledně hlasová průprava s Alenkou Tichou byly to, co nás mělo připravit na sobotní koncert na Sychrově, ale hlavně také na letošní sborovou olympiádu v Jihoafrické republice. Nemůžu zapomenout na hlasový klid, nezbytný pro naše, postupně čím dál unavenější hlasivky, a krátký výlet na vybití přebytečné energie. Milovníci pohybových aktivit si pak měli možnost zahrát oblíbenou obíhačku či si zaposilovat při opakovaném přesouvání stolů a židlí během přestavování jídelny na zkušebnu a zpětně zkušebny na jídelnu. Hlavní celosborovou zábavou pak byl tradiční Iuventus XFactor, tento rok dokonce s rekordními 11 vystoupeními. Sboráci zde vytáhli své talenty a nebo jen prostě pobavili sebe i své spoluúčinkující. Každopádně se jednalo o velmi úspěšný večer s prodlouženou večerkou (pro nás děti velmi podstatná maličkost). Nemohla bych také nezmínit naše tradiční a přínosná „kolečka“ kde si před večerkou říkáme velmi podstatné a podnětné věci k zamyšlení. Vyvrcholením celého úsilí se pak stal již zmíněný koncert na zámku Sychrov, který bych nazvala byť nenazvučeným, tak vřelým a velmi pěkným.

                                                                                                                Iuventus XFactor - The Be Sharps

Na závěr bych chtěla skutečně poděkovat všem, kdo celou akci pořádali. Personálu chaty Muhu a jmenovitě pak: našemu jedinému a úžasnému Tomáši Pospíšilovi, bez kterého by všechny ty úžasné věci, co spolu tvoříme nebyly; klavíristům Janě Liškové a Vilému Valkounovi, kteří mají ty úžasné prsty, s jimiž dokáží zahrát "madlajs" jako Čtyry mile za Opavum; Alence Tiché a Lucce Fürstové, jež nám neustále dokazují, že zpívat je nejen obrovská radost, ale i dřina a konečně nám všem, že jsme tak skvělá bláznivá parta plná různorodých osobností.

Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že už teď se nám stýská a nemůžeme se ani trochu dočkat soustředění příštího... 
                                          ...tak zase za rok, čau!

Terezie Císařová


Galerii fotografií pořízených sboráky najdete na https://photos.app.goo.gl/k5VFBYITWE1KqXNy1

Taneční obor přivezl tři zlatá pásma

přidáno: 27. 3. 2018 9:31, autor: Miroslav Halama

V pátek 23. 3. 2018 se náš taneční obor zúčastnil okresního kola soutěžní přehlídky tanečních oborů ZUŠ v Semilech. Jeli jsme na soutěž se třemi choreografiemi v různých kategoriích a s každou postoupili do krajského kola, které se bude konat 20. 4. 2018 v Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Dívky si vytančily přímý postup ve zlatém pásmu s těmito choreografiemi: Kuchařinky (2. roč.), Hajaná (4+5. roč.) a Andělská (II. st.). Děkuji svým žákyním za skvělé nasazení a krásné taneční výkony.

Jana Čurdová

Po kliknutí na obrázek zobrazíte zbytek fotografií

https://photos.google.com/share/AF1QipNqStcmaLBP7UnL_9OCNqbYKuYW1BREZVRifoIry5AdeLkuIOoOEVWqrYaxRjt_TQ?key=V2ZDVVZXQ3g0WE1wbUNVUUROb2ROYzJSRldNZmpR

Koncert souboru JAZZTET: „Od swingu po soul“.

přidáno: 27. 3. 2018 9:18, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 27. 3. 2018 9:19 ]

Ve čtvrtek 22. 3. 2018 se v sále ZUŠ v Podhorské ulici od 18 h. uskutečnil samostatný koncert souboru JAZZTET ZUŠ nazvaný „Od swingu po soul“. Zcela zaplněnému sálu JAZZTET nabídl dvouhodinový výlet do fantastického světa hudby zvané jazz. V souladu s názvem koncertu soubor přednesl skladby z různých časových období (swing, bop, hardbop, latinjazz, jazzrock, jazzsoul, funky…), které často tvořily milníky v hudební historii a udávaly další směřování ve vývoji hudby. Na programu byli autoři: Richard Rodgers, Miles Davis, Lee Morgan, Herbie Hancock, Quincy Jones, Stevie Wonder …… a z našich Jaroslav Ježek. Soubor se jeví jako kompaktní skupina mladých hudebních osobností, kteří si muzikantsky i lidsky velmi dobře rozumějí. Na to přišlo velmi záhy i publikum, které odměnilo nejen každou skladbu, ale i každé jazzové sólo bouřlivým potleskem. Není divu, protože se na posluchače z pódia valilo nejen obrovské množství mladistvého hudebního zápalu, nadšení, energie, ale i zajímavé invence, kterou hráči dávali do přednesu často technicky náročných skladeb a především do svých improvizovaných sól. Tato skutečnost nemohla ponechat nikoho chladným a publikum se rychle dostalo do varu. Kromě orchestrálek zaznělo i několik výtečně zazpívaných písní včetně slavného duetu (z roku 2011) "Lady is Tramp" v podání Terezy Glosové a Ondřeje Vláška (v originále Lady Gaga a Tony Bennett). V závěru na školní poměry dosti dlouhého koncertu ještě soubor po dlouho trvajícím potlesku nadšeného publika přidával.

JAZZTET ZUŠ účinkoval ve složení: Zuzana Šikolová – pøíèná flétna; Eliška Matoušová – klarinet; Ondřej Vlášek - alt saxofon, zpěv; Ondřej Hašlar - baryton saxofon; Vít Sladký - trombon; Jan Václavù – trombon; Anna Kvíčalová - klavír; Radim Šlechta – el. kytara; Florián Pejcha - baskytara; Martin Gorčík – bicí nástroje, percussion; Petr Lhota - bicí nástroje, percussion; Tereza Glosová - zpěv.

Vladimír Vlášek

Všechny fotografie z koncertu najdete ZDE

Proběhl další žákovský večer

přidáno: 26. 3. 2018 7:02, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 26. 3. 2018 7:05 ]

Další ze série žákovských večerů proběhl ve středu 21.3. Také tento koncert byl poznamenán nepřítomností některých nemocných žáků. Nicméně panovala příjemná atmosféra a hezké výkony žáků.

Celou fotogalerii najdete po kliknutí na obrázek

https://photos.google.com/share/AF1QipNhNp_OOjZMh8k7bWFqwBfM-quFqBfDhANVR_RKuAsn0ApVumcRsEMCZ1_RPbXRog?key=Y3BFZC1TVi0zbE85ZF93T3N3Sml4b0piRVkyNW9R

Výtvarný obor se úspěšně představil svou vernisáží výstavy

přidáno: 26. 3. 2018 6:47, autor: Miroslav Halama

V úterý 20.3.proběhla v budově ZUŠ na Horním náměstí vernisáž výtvarného oboru "Nisa, příběh řeky". 
Jak název napovídá, představují výtvarníci výběr prací s tematikou řeky Nisy. Řeka Nisa je ústředním tématem výtvarného oboru pro tento školní rok a současná výstava je již druhá v pořadí, která s touto tematikou pracuje. Návštěvníci výstavy budou jistě překvapeni šíří záběru námětů, které dokázaly pedagožky VO pro své žáky najít. 
V programu bohatě navštívené vernisáže vystoupily T.Glosová, M.Klokočníková a K.Janda, kterým děkujeme za příjemný hudební zážitek!

Ingrid Kostřicová

Po kliknutí na obrázek zobrazíte celou fotogalerii

https://photos.google.com/share/AF1QipPqCVFVDNDokir0ikSm4JfZPl7iPghGJx3RBTjs_mK1T_IHK8zao0z9Watv78lt-g?key=RC1QQ2RvdXBkaV9ieFRkR3llUEctTThiM05jRWJR

Úspěchy našich žáků v krajských kolech

přidáno: 17. 3. 2018 4:04, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 18. 3. 2018 0:47 ]

V minulých dnech se konaly krajská kola celostátních soutěží, kterých se zúčastnili také naši žáci.
Ve středu 14.3. proběhlo v České Lípě krajské kolo soutěže ve hře na dechové nástroje. Soutěžili také naši žáci a všichni se umístili na předních místech.

Z řady dřevěných dechových nástrojů se zúčastnili: 

Emma Letham - příčná flétna (třída pí uč. Miroslavy Kováříkové) získala 1. místo s postupem do celostátního kola
Jan Novenko - klarinet (třída p.uč. Vladislava Krejčíka) získal 2. místo
Ondřej Hašlar - klarinet (třída p.uč. Vladimíra Vláška) získal 2. místo
Mikuláš Kadečka - klarinet (třída p.uč. Vladislava Krejčíka) získal 3. místo

Z řady žesťových dechových nástrojů se zúčastnili:

Štěpán Pluhař - trubka (třída p.uč. Miroslava Halamy) získal 2. místo
Natanael Horváth - lesní roh (třída p.uč. Miroslava Halamy) získal 1. místo s postupem do celostátního kola
Jan Václavů - trombón (třída p.uč. Oleksandra Grygorenka) získal 2. místo
Vít Sladký - trombón (třída p.uč. Oleksandra Grygorenka) získal 1. místo s postupem do celostátního kola, ocenění za nejlepší výkon ve hře na žesťové nástroje

Všem soutěžícím a jejich učitelům patří velké poděkování a gratulace. Postupujícím přejeme mnoho úspěchů v celostátním kole.

Velké poděkování patří také učitelkám, které obstaraly kvalitní klavírní doprovody soutěžícím. Konkrétně pí. učitelce Janě Falkové, pí. učitelce Janě Šedivé a pí. učitelce Romaně Halamové, která získala ocenění poroty za mimořádně skvělý klavírní doprovod.


Následující den, tedy ve čtvrtek 15.3. se v ZUŠ Jablonec nad Nisou konalo krajské kolo v sólovém a komorním zpěvu, kde si naši žáci rovněž vedli velmi dobře.

Natálie Zejkan (třída pí uč. Denisy Šubrtové) získala 2. místo
Pavlína Cimbálová  (třída pí. uč. Blanky Šubrtové) získala 1. místo (bez postupu)
Sabina Pourová (třída p.uč. Jaroslava Patočky) získala 1. místo (bez postupu)
Lucie Kovářová (třída p.uč. Jaroslava Patočky) získala 1. místo s postupem do celostátního kola
Tereza Glosová (třída p.uč. Jaroslava Patočky) získala 1. místo s postupem do celostátního kola
Jan Novenko (třída p.uč. Jaroslava Patočky) získal  2. místo
pěvecké trio - Kristýna Bochová, Hana Fuchsová, Dorota Šedivá (třída pí uč. Blanky Šubrtové) získala 1. místo (bez postupu)

Také těmto soutěžícím a jejich učitelům patří velké poděkování a gratulace. Postupujícím přejeme mnoho štěstí v celostátním kole.

Klavírní doprovod soutěžícím obstarala pí uč. Romana Halamová, která i zde byla oceněna za klavírní spolupráci a patří jí veliké poděkování.

-mirhal-


1-10 of 1046