AktualityVltava zněla v Provence i Aveyronu - IG! ve Francii

přidáno: 24. 7. 2017 8:16, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 1. 8. 2017 8:14 ]

Zájezd koncertního sboru Iuventus, gaude! na mezinárodní sborový festival do Francie .

Po třech letech se znovu konal zájezd koncertního sboru jablonecké ZUŠ na Festival International Choral - tedy Mezinárodní sborový festival ve Francii. Festival probíhal od 1. do 31. července v mnoha městech. Účastnily se ho sbory z celého světa vybrané pořadatelem na základě úspěchů a nahrávek. Mezi nimi byl i jablonecký DPS Iuventus, gaude!.
Náš dětský pěvecký sbor, řízený sbormistrem Tomášem Pospíšilem se vydal na cestu v pátek 14. 7. z Horního náměstí, kde se před odjezdem rozloučil písní Vltava. 

První zastávkou ve Francii bylo provensálské město Saint Maximin la Sainte Baume. Mladí zpěváci zde byli ubytováni francouzskými pořadateli v pokojích Lycée Maurice Janetti. Každý večer se vždy od 21 hodin konal jeden koncert, který byl pokaždé na zcela jiném místě. Ten první proběhl v kulturním sále městečka La Detrousse, který byl téměř zaplněn. Další koncerty byly již v kostelích. Druhý koncert 16.7. se konal v krásném přímořském letovisku Saint-Raphäel společně s jiným francouzským sborem. Děti si kromě zkoušky a samotného koncertování ve zcela zaplněném kostele stihly užít i moře na francouzské riviéře. Repertoár jednotlivých koncertů se pokaždé mírně měnil, ale vždy se skládal z duchovních skladeb v latině, francouzských písní, českých lidových písní a také amerických spirituálů. Výslovnost francouzských písní děti na místě dopilovaly ještě s našimi rodilými průvodkyněmi Stéphanií a Cécile, takže ji při turné dovedly k dokonalosti. V pondělí 17. 7. následoval téměř 500 km dlouhý přejezd do západofrancouzského města Baraqueville v oblasti Aveyron, kde byl pořádán další z koncertů. Ubytování se změnilo na hotel Cap Vert ve městě Saint Affrique. Odtud děti vyjely ještě na dva další hojně navštívené koncerty v kostelích krásných historických měst Brusque a Villefranche de Panat. Největší úspěch sklidily u publika skladba Vltava a skladby francouzské. Po posledním koncertě sbor odjel směrem do švýcarských Alp, kde se z městečka Fiesch vyvezl lanovkou nad největší evropský ledovec Aletsch, který všechny nabil novou energií. Sbor se vrátil do Jablonce po úmorné cestě 1800 km v pátek 21.7. po poledni.     

Vystoupení na festivalu v pozdních večerních hodinách byla pro děti i jejich doprovod sice velmi náročná, ale obohatila mladé zpěváky o cennou zkušenost a mnoho nových zážitků.

Projekt byl podpořen z rozpočtu Libereckého kraje a statutárního města Jablonec nad Nisou, finanční dar na částečnou úhradu nákladů poskytly Nadace Preciosa a Kooperativa pojišťovna, a.s. Děkujeme.
Kateřina Nora Nováková 

Krásné fotografie z celého zájezdu od našich sboraček Kačky Kočové a Klárky Cidlinové najdete ve sborové fotogalerii.Závěrečný koncert třídy Luboše Lachmana

přidáno: 11. 7. 2017 3:36, autor: Miroslav HalamaV pondělí 26. června jsme se rozloučili se starým školním rokem. A bylo to setkání naplněné nejenom nádhernými výkony všech zúčastněných, ale také velkými emocemi.

Loučili jsme se s naší kamarádkou, skvělou Májou – Mery – prostě Marianou Staffenovou. Za 6 let svého studia na naší škole prošla úspěšně jako basklarinetistka Jabloneckým komorním orchestrem a Klarinetovým kvartetem, na baryton saxofon si zahrála v JAZZTETU a v Saxofonovém kvartetu. Přejeme ji všichni hodně štěstí nejen v dalším studiu na vysoké škole, ale také v osobním životě!

Rozloučit se s ní přijelo také Hrádecké klarinetové kvarteto. A bylo to rozloučení neskutečně srdečné a emotivní!

Všichni celý večer zářili v sólových swingových skladbách, v závěru si zahrála obě kvarteta.

Děkuji všem za další nádherný rok s vámi!

Luboš Lachman

Fotografie z koncertu najdete ZDE

Naše děti ze sborů znovu rozdávaly radost

přidáno: 1. 7. 2017 21:33, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 1. 7. 2017 22:27 ]

Výroční koncert DPS Iuventus, Gaude! a jeho přípravných sborů v jabloneckém Eurocentru
 
V sobotu 17. 6. se opět po roce konal velký výroční koncert dětského pěveckého sboru jablonecké ZUŠ Iuventus, gaude! a jeho přípravných sborových oddělení. A znovu byli na koncert pozváni hosté, kterými se tentokrát stali DPS Cantando ze Skutče, o něž se celý víkend i s bohatým programem staraly děti a rodiče z přípravného sboru Amici, gaudete!
Koncert na pódiu Eurocentra zahájily svými novými i již zavedenými latinskými, francouzskými a anglickými písněmi a spirituály děti z koncertního sboru Iuventus, gaude! pod taktovkou hlavního sbormistra Tomáše Pospíšila a s klavírním doprovodem Jany Liškové Kvochové. Po jejich briskním projevu vystoupilo nejmladší přípravné oddělení Pueri, gaudete!, které třemi mile podanými skladbami provedla Blanka Šubrtová. Diváci nejvíce ocenili scénicky podanou píseň „Až na Sněžku s partou ježků“. Po nich vystupoval s vážnější tváří komorní sbor, jehož zpěvačky tvoří současné i bývalé členky koncertního sboru. Toto bylo jejich první vystoupení na společném sborovém koncertě jablonecké ZUŠ a zpěvačky na něj o přestávce ještě navázaly s mnoha dalšími písněmi, které posluchače velmi potěšily. Poté se na pódium dostal nejstarší přípravný sbor Amici, gaudete!, který pod vedením Tomáše Pospíšila předvedl tři cizojazyčné písně se dvěma sólovými vstupy. Po přestávce na pódium napochodovali kluci z chlapeckého sboru, kteří se představili s T. Pospíšilem jak českými lidovými, tak i současnými písněmi s doprovodem houslí a trubky. Po jejich vystoupení se ve své premiéře ukázala nová mladá sbormistryně Anežka Grátová se sborem Liberi, gaudete!, kdy se děvčata blýskla dvěma lidovými písněmi a jednou dětskou populární písní. Na radostném projevu zpívajících dětí bylo znát, že jim vedení mladé učitelky svědčí a zpěv berou s nadšením, které je nejen vidět, ale i slyšet.
 


Poslední část koncertu byla rezervována pro hostující sbor ze Skutče, který se pod vedením zkušeného sbormistra pana Zdeňka Kudrnky sešel sice v komornějším počtu, ale i přesto zvládl podání všech skladeb s bravurou. Do repertoáru si pro diváky vybrali jak skladby české tak i zahraniční a mnohé z nich dokázali ozvláštnit novým nábojem a místy i velmi vtipnými novými slovy tak, že se jejich vystoupení divákům v sále velmi líbilo. 
 
Závěrečný koncert byl opět vynikající tečkou za celoroční prací všech sborových dětí jablonecké ZUŠ, které předvedly, že se toto úsilí opravdu vyplatilo. K podpoře koncertu svým dílem přispělo jak Statutární město Jablonec, tak i Liberecký kraj. Dárečky pro naše hosty pak poskytla společnost Kitl s.r.o. Nemůžeme ale opomenout také mnoho sponzorů, z nichž někteří již patří k tradičním podporovatelům dětí z pěveckých sborů, kterým patří ještě jednou velké poděkování.
 
Kateřina Nora Nováková

Krásné fotografie najdete v naší FOTOGALERII


 

ZUŠka na Mírovém náměstí naposledy před prázdninami

přidáno: 29. 6. 2017 0:10, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 29. 6. 2017 6:27 ]

Ve středu 28. června se uskutečnilo poslední vystoupení naší školy v rámci festivalu Město plné tónů. 
Před radnicí a za napjatého očekávání z blížící se bouřky se publiku v první polovině představil kantorský smíšený sbor MyJenNěkdy, který pak vystřídal žákovský soubor žesťových nástrojů Brass Jablonec.

Zazněly tu vokální skladby z oblasti lidové hudby, staré hudby renesanční či barokní a také z oblasti moderní populární hudby, velký úspěch měly hlavně poslední tři "ježkovky" (Svítá, Život je jen náhoda a David a Goliáš). 

Brass oslnil hudbou moderní populární v úpravě pro pozouny a bicí. V jeho podání zazněly např. skladby I got rhythm George Gershwina, "sinatrovka" New York New York, Mackie Messer nebo velmi oblíbená Manciniho skladba Růžový panter.

Tempově hybnější skladby dokonce roztančily některé přihlížející diváky včetně dětí. 
Bouřka vzala jablonecké náměstí nakonec obloukem, počasí bylo až na pár minut s přijatelným deštěm shovívavé, publikum se tedy naštěstí nerozprchlo a oba soubory mohly svá vystoupení dokončit. 
Bylo to příjemné zakončení celé série vystoupení žáků a souborů naší školy v úvodu již zmiňované akce před blížícími se letními prázdninami.

Autor textu: Petra Koutecká

https://goo.gl/photos/798gXfAc8zHsN43i7

Chvála na JAZZTET!

přidáno: 22. 6. 2017 6:34, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 22. 6. 2017 6:40 ]

Jak jsme se již zmínili, náš soubor JAZZTET vystoupil 16. června na studentských oslavách, které uspořádala Západosaská vysoká škola ve Zwickau. Od pořadatelů jsme dostali krásné poděkování, které rádi zveřejňujeme.Vážený pane řediteli,

jménem celé mojí projektové skupiny si Vám dovoluji napsat malou recenzi o uskutečněném koncertu Jablonecké skupiny JAZZTET ve Zwickau.

Celý náš společný program proběhl podle plánu. Po komentované prohlídce města, zprostředkované za pomoci Města Zwickau, jsme byli panem Dietrichem přijati v restauraci Galerie-Café. Po jeho krátkém projevu bylo vyzdviženo jak partnerství měst Jablonce nad Nisou a Zwickau, tak celé zrealizování této akce, projektu, které tak prohlubuje dobré vztahy mezi partnerskými městy.

Celý večer panovala uvolněná atmosféra a z ovací publika nelze než vyvodit ohromná spokojenost. Publikum bylo nadšené a podle reakcí samotných vystupujících i oni sami si vystoupení užili. Hudební soubor JAZZTET, pod profesionálním vedením pana Vláška, odvedl kvalitní vystoupení a sklidil patřičný úspěch. Věřím, že budu mluvit i za ostatní z publika, že bylo pro mne radostí poslouchat sympatickou, mladou, a hlavně velmi talentovanou skupinu. Zejména hudební „zapálení“ těchto mladých žáků je obdivuhodné. Doufám, že jim tento koníček vydrží, protože v nich vidím neuvěřitelný talent a potenciál.

Troufám si říct, že lépe než na tuto skupinu, jsme narazit nemohli a nemohu než podtrhnout profesionální reprezentování jak města Jablonce nad Nisou, tak Jablonecké Základní umělecké školy. Tento soubor si nezaslouží nic jiného než obdiv a velikou podporu do budoucnosti.

Přijměte prosím naše veliké poděkování za pomoc při realizaci našeho projektu a vybrání hudební skupiny.

S pozdravem

Klára Čarková 


Akademie umění a kultury - výtvarný obor ukončil první semestry

přidáno: 21. 6. 2017 7:01, autor: Miroslav Halama

https://photos.google.com/share/AF1QipNVspjj71mEqSR7EbbEZW6KV2TBn5knvBaUCU_hPjP-eRxeVWYei-AoDwv0pZNCSw?key=NXFaMk5KaFhTRWxFUGI0dzhLQWhkN0lITW5LYWVB

Na začátku června úspěšně skončily ve výtvarném oboru pro seniory první dva semestry Akademie umění a kultury, kterou zajišťuje ZUŠ Jablonec n.N. 
Seniorky se během těchto dvou semestrů seznámily se základy kresby, grafiky a keramiky, zabývaly se míšením barev a barevnými vztahy, zároveň se seznamovaly i s dějinami umění. Během doby vznikla ve výtvarném oboru skvělá parta, a tak se výsledky práce stále zlepšovaly.
Jako ukončení akademického roku jsme společně zvolily návštěvu výstavy jablonecké malířky Blanky Brožové a úplně na konec jsme se rozloučily u ohně opékáním buřtů.
Při loučení jsme se shodly, že už teď se těšíme na další rok společné práce.
Kliknutím na obrázek zobrazíte další fotografie
                                                                  Věra Činčarová

JAZZTET ZUŠ úspěšně zakončil sérii koncertů ve Zwickau

přidáno: 19. 6. 2017 23:42, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 19. 6. 2017 23:44 ]


Během posledních tří týdnů absolvoval náš jazzový soubor JAZZTET v rychlém sledu sérii koncertních vystoupení, kterou zakončil uplynulý pátek v partnerském městě Zwickau. V sobotu 27. května JAZZTET zahajoval hodinovým koncertem Rychnovské slavnosti mj. za přítomnosti ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaely Marksové a náměstka hejtmana Libereckého kraje Pavla Svobody. V úterý 30. května účinkoval na pódiu před jabloneckou radnicí v programu celostátního happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostoru „ZUŠ OPEN“. V rámci projektu „Město plné tónů“ vystoupil na stejném podiu ve středu 7. června. Ve dnech 9. - 10. června se velmi úspěšně zúčastnil finále soutěže jazzových souborů ZUŠ v Litvínově. Ve středu 14. června účinkovala hudební skupina SARKAZZ FARKAZZ, kterou tvoří současní i bývalí členové JAZZTETu, na slavnostním večeru „Cena pro nadané“ v Městském divadle.

V rámci studentských oslav uspořádala Západosaská vysoká škola Zwickau „Český večer“ s hudebním souborem z partnerského města Jablonec nad Nisou. Soubor JAZZTET ZUŠ tuto hudební výzvu přijal. Ve Zwickau se našich mladých muzikantů ujala pětičlenná mezinárodní skupina studentů (pod vedením slečny Kláry Čarkové), která připravila za podpory radnice komentovanou prohlídku města, společnou slavnostní večeři se zástupcem města panem Dietrichem a veškeré podmínky k realizaci koncertu našeho souboru v místním hudebním klubu „City Point“ přímo v centru. Koncert JAZZTETu trval téměř dvě hodiny. Naši studenti si svým zápalem, souhrou a sólovými výkony ve vlastních jazzových improvizacích hned po úvodní skladbě získali sympatie mezinárodního studentského publika v zaplněném klubu. Po závěrečné skladbě následoval potlesk ve stoje (!) a návštěvníci koncertu nechtěli pustit soubor z pódia. Následovaly tedy postupně dva přídavky, po kterých ještě pokračoval dlouhý potlesk. Pořadatelé se nadšeně vyjádřili, že náš soubor daleko předčil veškerá jejich očekávání, a nešetřili slovy uznání! Naši mladí umělci měli z reakce publika obrovskou radost a jejich euforie neznala mezí.

JAZZTET ZUŠ účinkoval ve Zwickau ve složení: Zuzana Šikolová – příčná flétna; Eliška Matoušová – klarinet; Ondřej Vlášek - alt saxofon, klarinet; Vít Sladký - pozoun; Jan Václavů – pozoun; Anička Kvíčalová - klavír; Florián Pejcha - baskytara; Matěj Král j.h. – bicí nástroje.

vedoucí souboru: Vladimír Vlášek

V odkazech najdete fotografie z jednotlivých akcí

JAZZTET - ZUŠ OPEN 2017

JAZZTET - Město plné tónů

Dechový orchestr a taneční obor vynikaly na náměstí

přidáno: 15. 6. 2017 6:04, autor: Miroslav Halama   [ Aktualizováno 15. 6. 2017 6:21 uživatelem Vít Rakušan ]

Ve středu 14. 6. naše škola opět zajišťovala program na Mírovém náměstí v rámci festivalu „Město plné tónů“. Tentokrát se představil Dechový orchestr ZUŠ a taneční obor. Počasí bylo celé akci nakloněno a náměstí se zaplnilo přihlížejícími. 
Orchestr se svými sólisty zahrál nejznámější melodie z oblasti lidové hudby a nechyběl ani výstup malých mažoretek. Velmi krásnou podívanou připravily rovněž formace mladších i starších žákyň tanečního oboru pod vedením paní učitelky MgA. Jany Čurdové.

Z reakcí návštěvníků lze usuzovat, že zde bylo možno strávit velmi hezké kulturní odpoledne.

-mirhal-

Více fotografií po kliknutí na obrázek

https://photos.google.com/share/AF1QipPnN7_zEKT36BciSRIctxtbQTnMwbb3JbY6BbLAFKg83H91VHwT7nLCNA-uErEVwQ?key=VnEzbHoxT3dveHFBZElhQjJxbTN2YXluOFBUekpB

2. absolventský koncert

přidáno: 13. 6. 2017 0:53, autor: Miroslav Halama

Druhý absolventský koncert se konal v pondělí 12.6. Tentokrát se absolventi předvedli v sále školy. Ke slyšení bylo opět mnoho povedených výkonů oceněných potleskem diváků.

Absolventům přejeme mnoho dalších úspěchů a radosti z hudby.

Večerem tradičně provázela paní učitelka Jiřina Kollerová.

-mirhal-

Více fotografií zobrazíte po kliknutí na obrázek


JAZZTET ZUŠ zabojoval ve finále soutěžní přehlídky jazzových orchestrů

přidáno: 13. 6. 2017 0:29, autor: Miroslav HalamaV ústředním kole národní soutěže „Soutěžní přehlídka pro jazzové soubory a ostatní orchestry“, které se konalo 9. – 10. června v Litvínově obsadil náš sedmičlenný JAZZTET ve své kategorii 1. místo a v celkovém pořadí napříč kategoriemi i žánrovými odstíny jazzu se umístil ve stříbrném pásmu. Podobně jako v krajském kole obdržel Florián Pejcha za vynikající výkon ve hře na basovou kytaru zvláštní ocenění.
Zlaté pásmo obsadily téměř výhradně výborné školní big bandy. Do Litvínova přijelo soutěžit z celé republiky ve 49 souborech celkem 971 mladých lidí nadšených pro jazzovou hudbu.
Porota měla mezinárodní složení, ve které nechyběl americký jazzový trumpetista nebo kontrabasista, bubeník a saxofonista ze sousedního Německa. Tito členové poroty – skvělí hudebníci se postarali i o večerní minikoncerty. Na závěr pátečního večera proběhl dlouhý jam session, kterého se aktivně účastnili i naši studenti. Z této akce si nelze neodnést opravdovou radost z muziky a velkou motivaci do budoucna.

JAZZTET ZUŠ účinkoval ve složení: Eliška Matoušová – klarinet; Ondřej Vlášek - alt saxofon; Vít Sladký - trombon; Radim Šlechta – el. kytara; Anička Kvíčalová - klavír; Florián Pejcha - baskytara; Martin Gorčík – bicí nástroje.

vedoucí souboru: Vladimír Vlášek

Více fotografií najdete ZDE

1-10 of 993