AKTUALITYKoncert seniorů Akademie umění a kultury

přidáno: 15. 6. 2018 0:32, autor: Vít Rakušan   [ aktualizováno 15. 6. 2018 0:32 ]

Obavy, tréma, ale i radost a dojetí. Takové emoce provázely ve čtvrtek 14. června v podvečer první samostatný koncert seniorů naší Akademie umění a kultury pro seniory. V koncertním sále vystoupili zpěváci, instrumentalisté, ale i taneční skupina a k vidění byly i výtvarné práce seniorských studentů v přísálí. Koncert provázela vřelá atmosféra, a je zapotřebí vyslovit velký obdiv všem účinkujícím, kteří se rozhodli veřejně vystoupit. Odvahu zdaleka nenašli všichni studenti, ale třeba se jim právě ten včerejší zážitek stane inspirací pro příště. 

Akademie umění a kultury funguje v naší škole již druhým rokem. Pro většinu studentů bude nadcházející akademický rok absolventský.
 
Velké poděkování patří organizátorce koncertu seniorů - Petře Koutecké. Podařilo se ji připravit opravdu moc hezký podvečer. Kytičku od svých studentů v závěru si určitě zasloužila….a viditelně jí potěšila :-) 

Děkujeme!

https://photos.app.goo.gl/oqBmp3pBr4wWodUf9

Pražský pěvec 2018

přidáno: 11. 6. 2018 5:53, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 11. 6. 2018 5:55 ]

Do naší ,,webové redakce" dorazila velmi milá zpráva o úspěchu naší žákyně pěveckého oddělení ve významné soutěži v Praze a je naším potěšením tuto informaci zveřejnit.

Ve dnech 2.-3.6. se konal v prostorách Národního divadla již 16. ročník mezinárodní soutěže v klasickém zpěvu Pražský pěvec. Devítičlenná porota pod vedením prof. Jiřiny Markové-Krystlíkové, umělecké šéfky Dětské opery Praha, oceňovala (a někdy i nesmlouvavě kritizovala) mnoho desítek soutěžících v několika kategoriích od 4 až do 30 let.
Jabloneckou ZUŠ v soutěži zastupovala sedmnáctiletá Tereza Glosová, kterou neodradilo ani dva roky staré zklamání při jej první účasti. Letos si Tereza vše vynahradila a nadšeným provedením dvou semifinálových skladeb se probojovala do nedělního finále kategorie 16-19 let. V něm se jí vydařila zejména árie Voi che sapete od Wolfganga Amadea Mozarta, kterou stejně, jako ostatní skladby nastudovala se svojí učitelkou Jarmilou Klokočníkovou. Za svůj výkon si odnesla krásné 3. místo! Tím zároveň získala právo vystoupit i na koncertě vítězů, který se konal v Praze o týden později a který si podle svých slov moc a moc užila.

Hynek Glos, tatínek

Tereze moc gratulujeme a přejeme jí mnoho dalších hudebních úspěchů (pozn.red.)

Učitelé a žáci shlédli výrobu klavírů v Hradci Králové

přidáno: 8. 6. 2018 0:33, autor: Miroslav Halama

Ve čtvrtek 7. 6. 2018 se žáci a učitelé klavírního oddělení zúčastnili výletu do Hradce Králové, kde je čekala exkurze do firmy C. Bechstein Europe, která se zabývá výrobou klavírů. Mohli jsme zde vidět, kolik těžké dřiny i detailní pečlivé práce je potřeba, než si na nástroj můžeme zahrát. Zároveň jsme si mohli vyzkoušet zahrát na klavír, na který ještě nikdo nehrál i na nádherný koncertní nástroj v sále, kde si děti navzájem uspořádány příjemný koncert.

Jana Lišková, vedoucí klavírního oddělení

Po kliknutí na obrázek zobrazíte další fotografie
(omlouváme se za zhoršenou kvalitu fotografií - foceno mobilním telefonem)

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipMAzPLoNuKGJ0DSBTaNAcmbXYIWVSdsX7unAmaN7WewQ58Y3g6AJA5CspJvfEwTiA?key=M3o1QVJXelpLcUkycFBWTlRkSG1BVGhlRElKRWln


Naučný výlet seniorek studujících VO Akademie umění a kultury

přidáno: 8. 6. 2018 0:14, autor: Miroslav Halama

Seniorky studující ve VO Akademie umění a kultury pro seniory navštívily v květnu zrestaurovaný areál Hospitálu v Kuksu. Kromě prohlídky hospitálu a lapidária, kde jsou umístěny slavné sochy Ctností a Neřestí od známého sochaře Matyáše Bernarda Brauna, mohly seniorky porovnat dynamické baroko s klidnou podobou světově známých antických soch, jejichž odlitky se nacházejí v Muzeu v Hostinném v Podkrkonoší. Seniorky si tímto způsobem prohloubily své poznatky z historie umění.
Výlet se díky přívětivého počasí a dobré náladě velmi vydařil.

Mgr. Věra Činčarová, učitelka

Kliknutím na obrázek zobrazíte další fotografie

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipNW8sq1NTVo9yRwqBKMvebyVzIRWcbmPv39HAelkt6EZcm6ffbXdLsXTO3j60przA?key=bVdNZTZQSm1aRUJBZDVlMWc4Tkx5MVFuNFJWVUtR

Amíci, gaudete! si přivezli zlaté vítězství z Olomouce a velké kamarádství z Ostravy

přidáno: 5. 6. 2018 10:17, autor: Miroslav Halama   [ Aktualizováno 13. 6. 2018 5:23 uživatelem Romana Císařová ]

Děti nejstarší přípravky rodiny IUVENTUS, GAUDE! přivezly v neděli večer zlatou medaili z mezinárodní soutěže Svátky písní Olomouc. S medailí IV. stupně a výrazným bodovým odskokem za ostatními sbory celkově zvítězily v kategorii sborů do 12. let. Porota vysoce hodnotila jejich hlasový a muzikální projev a doporučila sbor k postupu mezi vítěze všech kategorií do závěrečné soutěže o cenu GRND PRIX.
Zlatým hřebem zájezdu nakonec bylo zcela nové kamarádství s Ostravským sborovým studiem, za kterým děti ihned po po soutěži pokračovaly na sever od Olomouce. Naše děti v Ostravě zafáraly do dolů, projely se na inline bruslích či na kajacích po Ostravici a zazpívaly si společně na výročním koncertě v Ostravě Záběřu a benefičním koncertě v Proskovicích.
Nečekané vítězství v Olomouci nakonec zůstalo ve stínu krásných vztahů mezi dětmi sborů z Jablonce a Ostravy. Rodiče však "Amíkům" tento dosud největší úspěch iuvcenťácké přípravky po příjezdu na Horní náměstí oslavou náležitě připomněli. 

Těšíme se na setkání s vámi se všemi na výročním koncertě všech sborů, v pátek 15.6. v 18 hodin v Eurocentru. 

Tomáš Pospíšil  

Soutěžní vystoupení Amíků v soutěži mezinárodních sborů do 12. let naleznete zde. 

Amíci, gaudete!


Kliknutím na obrázek zobrazíte další fotografie

https://photos.google.com/share/AF1QipOWsqlqWELoCdWpVp1gFmWwPAaNDBoK4jC2GY8ZkwrqHEo9T-6wEjnrYMWNpD5FjA?key=cWlXWTc5UVFpMnprbXpKSnM1YXVjWk96RHRHdzVR

Stříbro pro taneční obor v celostátním kole!

přidáno: 3. 6. 2018 23:46, autor: Miroslav Halama

Milí příznivci a fandové našeho tanečního oboru! 

S choreografií Kuchařinky, kterou tančí 2. ročník, jsme se letos v soutěžní přehlídce tanečního oboru ZUŠ probojovali přes všechna kola až do úplného finále – do celostátního kola v Uherském Hradišti. Celá akce se konala ve čtvrtek 31. 5. a pátek 1. 6. 2018. Cesta byla dlouhá (7,5h v autobusu) a vedro tropické, ale vše jsme zvládli hlavně díky skvělé náladě, která panovala po celé dva dny. Naši taneční výpravu se mnou doprovázel Miloš Hladík a Blanka Šubrtová. Ve čtvrtek odpoledne jsme si vyzkoušely prostorovou zkoušku a v pátek dopoledne už dívky vystupovaly na soutěžní přehlídce. Musím děvčátka moc pochválit, protože uspěla v opravdu veliké konkurenci. Všechny choreografie byly krásné a skutečně se bylo na co dívat. Už jen s kuchařským tématem jsme se potkali hned dvakrát v naší kategorii! Jednou na krajském kole–ZUŠ Jilemnice měla Vařečky a nyní do finále přijela ZUŠ Veselí nad Moravou s choreografií Kuchařské. Tak měly dívky velkou motivaci předvést co nejlepší výkon, což se jim skutečně podařilo! Získali jsme STŘÍBRNÉ PÁSMO - 2. místo.

Velké poděkování patří také hudebnímu oboru, který se podílel na nahrávce k choreografii. Dívčí sbor Liberi, gaudete! nazpíval písně a hudbu nahráli žáci a pedagogové naší ZUŠ. Největší dík ale směřuji hlavně kolegovi Milošovi Hladíkovi, který připravil a rozepsal celé hudební aranžmá!

Jsem moc ráda, že se vše povedlo dobře zorganizovat a děkuji za velkou podporu naší akce celému vedení školy.

Jana Čurdová

Kliknutím na obrázek zobrazíte další fotografie

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipPNlo_wVhgh0pTolzvnsVv3wCi_EDX9umLVjGg8VeeMQR3cAvuG9rSXpStpavyrWg?key=djdlcG9kUnk1WEJfU3hzckczTXNTQmdyN0NFZ0JR

IG! s Adamem Skoumalem - Music Export Selection

přidáno: 31. 5. 2018 12:34, autor: Romana Císařová   [ aktualizováno 18. 6. 2018 3:38 ]

Každým rokem se dětský pěvecký sbor Iuventus gaude! účastní koncertní sezóny v jabloneckém kostele sv. Anny. Letos zahajovali mladí zpěváci sezónu 24. května pěveckým vystoupením pod názvem Music Export Selection. Jablonecký koncert byl zpěváky IG! uveden jako předvedení některých skladeb a písní, které jsou sborem a jejich vedením v osobě nenahraditelného sbormistra Tomáše Pospíšila připravovány na zájezd na mezinárodní sborovou olympiádu do Jihoafrické republiky. Za Magistrát města Jablonec nad Nisou, který sbor v jeho aktivitách významně finančně podporuje, si jejich vystoupení přišel poslechnout také primátor, pan Petr Beitl. Během koncertu sbormistr Tomáš Pospíšil neopomněl poděkovat i všem ostatním podporovatelům sboru Libereckému kraji, České mincovně, Nadaci PRECIOSA, Nadaci JABLOTRON a mnoha dalším regionálním firmám a jednotlivcům, kteří významně pomáhají při financování projektů, kterých se sbory ze ZUŠ s úspěchem účastní.
Tradiční jablonecké koncerty IG! jsou vždy koncipovány ve spojení s nějakým významným interpretem. Tentokrát se podařilo vyzvat ke spolupráci vynikajícího českého klavíristu a skladatele Adama Skoumala. Tento světoznámý klavírista se proslavil nejen jako vynikající interpret české i světové hudby, ale od konce 90. let také jako úspěšný skladatel, jehož díla se uplatňují v nejlepších českých i evropských soutěžích. V první části předvedly děti skladbu “Surrexit Christus” a dále následovaly čtyři další skladby v latině (Pueri concinite!, Beati quorum via, Gaudete et exsultate, Lauda Sion), které svými vážnými, klidnými, ale vzápětí zvukově i emotivně exhaltovanými pasážemi rozezněly celý kostel. Při skladbě “Beati quorum via” dokonce děti přešly na strany kostelní lodi a tímto nezvyklým rozmístěním umožnily posluchačům zcela neotřelý akustický prožitek. 
Ve II. bloku vystoupil na klavír mistrně provedenými skladbami Nocturno cis moll, op. posth. a Scherzo č. 2 b moll op. 31 od Federika Chopina pan Adam Skoumal. V dalším bloku následoval IG! čtyřmi spirituály (Didn’t My Lord Deliver Daniel?, Steal Away, The Battle of Jericho a Elijah Rock). 
Poté opět Adam Skoumal rozezněl klavír mistrným podáním vlastní skladby “Kejklíř”, při níž posluchači napětím sotva dýchali. V posledním bloku si dětští zpěváci zazpívali za doprovodu Adama Skoumala tři lidové písně “Štyry mile za Opavum”, “Ty Bysterský zvony” a poslední z nich “Tancuj tancuj!”, která rozproudila celé publikum až k standing ovation. 
Jako překvapení pro celý sbor se Tomáš Pospíšil domluvil s Adamem Skoumalem na improvizovaných přídavcích, kterými byly další lidové písně, jež zcela vtáhly také publikum a nádhernou atmosférou vlastenecké písně “Ach synku, synku” tak společným zpěvem zakončily tento první koncert sezóny ve sv. Anně. 

Kateřina Nora Nováková


   


fotografie Václav Landovský - FOTOGALERIE

Děkujeme za podporu naší činnosti:
ČESKÁ MINCOVNA
KOOPERATIVA POJIŠŤOVNA A.S.
LIBERECKÝ KRAJ
MĚSTO JABLONEC NAD NISOU
NADACE JABLOTRON
NADACE PRECIOSAMódní přehlídka výtvarného oboru na Show ZUŠ

přidáno: 30. 5. 2018 4:52, autor: Miroslav Halama

K bohatému programu festivalu ZUŠ OPEN přispěl ve čtvrtek 24.5. při odpoledním Show ZUŠ také výtvarný obor. Výtvarníci připravili módní přehlídku oděvních doplňků, šperků a klobouků inspirovaných vodním živlem. Všechny modely s chutí předvedly žákyně tanečního oboru ZUŠ.

Ingrid Kostřicová

Po kliknutí na obrázek zobrazíte další fotografie z akce

https://photos.google.com/share/AF1QipPHZVSEd2H6nOOvR3gGCJ1z96p4vHLENDFaeijfc9knvkNzcvDrR5QAukplNEnYJg?key=ZFFUZ1lUeGNIMXF6a0RpY0tNQnpZUUNQMkRBS0dB

Klavír pod širým nebem

přidáno: 30. 5. 2018 4:41, autor: Miroslav Halama   [ aktualizováno 30. 5. 2018 4:54 ]

Také letos připravilo naše klavírní oddělení celoodpolední pořad ,,Klavír pod širým nebem". Již v  dopoledních hodinách probíhaly v prostoru před jabloneckým Eurocentrem přípravy a instalace koncertního křídla, které zapůjčila firma ing. Martina Rečka.
Celý program začal ve 13,00 a končil v 17,30 hodin. Během celého odpoledne zněla náměstíčkem klavírní hudba v podání žáků ZUŠ, zpestřená hudbou jiných nástrojů. Kromě klavíru bylo možno slyšet například akordeony, housle či zpěv. Bezvadnou atmosféru umocňovalo krásné letní počasí, které umožnilo letošní ročník pořadu zdárně dotáhnout až do samého konce a pomohlo přilákat mnoho posluchačů

Nezbývá, než organizátorům vyřknout velkou pochvalu a těšit se na další ročník oblíbeného pořadu ,,Klavír pod širým nebem".

-mirhal-

Po kliknutí na obrázek zobrazíte další fotografie z akce

https://photos.google.com/share/AF1QipOjr9Syx9UxxAhSUgoAGb5Ex5Eq0gzZol3bj4k8ObAJ362lsQMXWXvlGcQuzUqLkw?key=TlFHRXlQNWZqZkRGMGJsdm5nLXFIZWNudU9jVGxn

1. absolventský koncert

přidáno: 30. 5. 2018 4:09, autor: Miroslav Halama

V pondělí 28.5. se na sále naší školy konal 1. absolventský koncert .Přesto, že nebyl příliš dlouhý, se na něm představila první řada našich letošních absolventů - klavíristů s velmi povedenými výkony. 
Všem přejeme mnoho zdarů v dalším studijním cyklu.

Po kliknutí na obrázek zobrazíte další fotografie

https://photos.google.com/share/AF1QipMa5UVqyBCIutu-DMflfXtQcuO1KeT1XIwc59z5oRVYGC29mhYuvUA-jGPiZfdWyA?key=NmJ0eTRhcC11S2gtV2ZvaXZnTVRoUlI5d0l6NlBR

1-10 of 1064